آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200986
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1395 10:17
تعداد بازدید : 1134

انتقاد دوباره دبیر کمیته فیلترینگ از شورای عالی فضای مجازی

ساماندهی کانال های تلگرامی ضمانت اجرایی ندارد

دبیرکارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بار دیگر از مصوبه ثبت کانال های تلگرامی در شورای عالی فضای مجازی انتقاد کرد.

فناوران- با وجود آنکه حمید شهریاری، معاون قوه قضاییه هفته گذشته بر لزوم ساماندهی کانال های تلگرامی تاکید و از اجرای این مصوبه استقبال کرده بود، معاون قضایی دادستان کل کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در آستانه برگزاری جلسه شورای عالی فضای مجازی برای چندمین بار از این مصوبه انتقاد کرد.
عبدالصمد خرم آبادی در گفت وگو با تسنیم با بیان اینکه مصوبه ثبت کانال های تلگرامی با بیش از ۵ هزار عضو ضمانت اجرایی ندارد، گفت: بارها دستور فیلتر شدن چند کانال ضدانقلاب به وزارت ارتباطات ارسال شده اما این وزارتخانه توانایی اجرای این دستورات را ندارد.
وی درباره اینکه آیا تصمیم ثبت مشخصات کانال های تلگرامی دارای بیش از 5 هزار عضو ضمانت اجرایی دارد یا خیر و می توان آنها را مسدود کرد، گفت: مدیریت تلگرام خود را ملزم به تبعیت از قوانین ایران نمی داند و به همین دلیل اگر مدیران اینگونه کانال ها همکاری نکنند و شناسایی نشوند، این مصوبه شورای عالی فضای مجازای ضمانت اجرایی ندارد.
دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با بیان اینکه یکی از کانال های ضدانقلاب که صرفا با هدف نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، طراحی و راه اندازی شده و فعالیت می کند، گفت: این کانال تلگرامی مملو از مطالب کذب و غیرقابل باور است. تاکنون چندین بار دستور فیلتر این کانال و کانال هایی اینچنینی به وزارت ارتباطات ارسال شده اما این وزارتخانه توانایی اجرای این دستورات را ندارد. دلیل آن هم این است که وزارت ارتباطات به شبکه های اجتماعی خارجی اجازه داده است بدون ضابطه داخل کشور فعالیت کنند.
خرم آبادی با بیان اینکه این اقدام مصداق بارز اشغال فضای مجازی کشور توسط بیگانگان است، گفت: راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و ایجاد شبکه های اجتماعی پرسرعت داخلی، راهکار رفع اشغال فضای مجازی کشور است که متاسفانه در این راه کوتاهی شده است.
شورای عالی فضای مجازی عصر دیروز با حضور رییس جمهور و برای ادامه بررسی طرح ساماندهی پیام رسان های خارجی و حمایت از شبکه های اجتماعی داخلی تشکیل جلسه داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :