آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200987
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1395 10:19
تعداد بازدید : 1055

با مصوبه دیروز شورای عالی فضای مجازی

وزارت ارتباطات مامور حمایت مالی و فنی از پیام رسان ها ی داخلی شد

جلسه شورای عالی فضای مجازی با دستور جلسه ساماندهی پیام رسان های خارجی و حمایت از پیام رسان های داخلی با حضور رییس جمهور و رییس مجلس شورای اسلامی و در غیاب مجدد رییس قوه قضاییه، عصر دیروز تشکیل جلسه داد.

فناوران- جلسه شورای عالی فضای مجازی به ریاست حسن روحانی تشکیل شد و بخش های دیگری از سند حمایت از پیام رسان های داخلی در این جلسه مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.
براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت در این جلسه که عصر شنبه برگزار شد، مقرر گردید پیام رسان هایی که بیش از ۵۰ درصد سهام آنها متعلق به ایرانیان باشد و میزبانی آنها نیز در داخل کشور انجام شده، به عنوان پیام رسان های داخلی محسوب شوند.
همچنین در این راستا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز موظف شد تسهیلات موثر کم بهره و همچنین امکان عرضه خدمات الکترونیکی عمومی همچون دولت الکترونیکی و خدمات بانکی و شهری را ارایه و در جهت تامین زیرساخت های شبکه ای و ذخیره سازی به آنها کمک کند.
این دومین جلسه شورای عالی فضای مجازی است که به صورت پیاپی به بررسی طرح ساماندهی پیام رسان های خارجی و حمایت از پیام رسان های داخلی می پردازد. کلیات این طرح در جلسه پیشین تصویب و مقرر شد مدیران کانال های تلگرامی با بیش از 5 هزار عضو برای ادامه فعالیت، به احراز هویت بپردازند.
به همین دلیل وزارت ارشاد برای احراز هویت کانال های تلگرامی سامانه ای را راه اندازی کرد اما تنها 2500 کانال تلگرامی در آن ثبت نام کردند.
مشخصص نبودن آثار ثبت نام در این سامانه و عدم اعلام تنبیهات احتمالی برای کانال هایی که احراز هویت نشوند از دلایل شکست این مصوبه بود.
موضوع دیگر درباره شبکه های خارجی، بحث بر سر لزوم انتقال سرورهای آنها به داخل کشور است که این موضوع به نظر می رسد فعلا مسکوت مانده است. اعضای شورای عالی فضای مجازی هرچند درباره لزوم حمایت از پیام رسان های داخلی اتفاق نظر دارند اما به نظر می رسد درباره نحوه برخورد با پیام رسان های خارجی، اختلاف زیادی وجود دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :