آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200996
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1395 10:36
تعداد بازدید : 482

آخرین آمار شاپرک نشان داد

افزایش ۷۸ درصدی ارزش تراکنش های شاپرکی

«کل تراکنش های شاپرکی در آذرماه ۹۵ نسبت به ماه مشابه در سال گذشته با افزایش 17/3 درصدی در تعداد و 78/46 درصدی در ارزش مواجه بوده است.» این خلاصه ای از هجدهمین گزارش ارایه شده توسط شرکت شاپرک از تراکنش های پرداخت الکترونیکی کشور در یک بازه یک ساله است.

فناوران – براساس جدول های ارایه شده توسط این شرکت در آذرماه ۹۵ بالغ بر ۱۰۶۹ میلیون تراکنش به ارزش بیش از ۱۱۹۰ میلیارد ریال در شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی پردازش شده است که نسبت به آبان ماه افزایش 18/2 درصدی در تعداد و ۹۱ درصدی در ارزش ریالی مواجه شده است. براساس این گزارش شاخص رشد حقیقی ارزش تراکنش های شاپرکی نشان می دهد که ارزش حقیقی تراکنش ها در آذرماه ۹۵ با کاهش ۴۵ درصدی مواجه شده است و همچنین این شاخص نسبت به آذرماه سال گذشته افزایش 42/34 درصدی را تجربه کرده که بیانگر این است که متوسط ارزش تراکنش های شاپرکی نسبت به آذرماه ۹۴ بیشتر بوده و تراکنش ها دارای مبلغ بیشتری در آذرماه سال ۹۵ هستند.
 سهم بالای کارتخوان های فروشگاهی 
براساس گزارش شاپرک بیشترین تعداد ابزار پذیرش در آبان و آذرماه سال ۹۵ با سهم 48/95 در آذرماه مربوط به کارت خوان های فروشگاهی است که با تعداد ۵ میلیون و ۵۸۰ هزار و ۵۰۱ دستگاه فعال سیستم همچنان در صدر جدول ایستاده ولی کاهش 81/1 درصدی نسبت به ماه گذشته را تجربه کرده است.
ابزار پذیرش اینترنتی نیز در آذرماه سال ۹۵ با رشد 43/372 درصدی نسبت به آبان ماه سال ۹۵ مواجه شده است و با ۲۵۳ هزار و ۳۵۸ دستگاه از کل تعداد کل ابزارهای پذیرش فعال سیستمی سهم ۴.۳۳ درصدی را کسب کرده است که با توجه به سهم 93/0 درصدی در ماه  قبل با رشد قابل ملاحظه ای مواجه بوده است و دلیل اصلی این افزایش ارایه خدمت امکان پرداخت اینترنتی به پذیرندگان کارت خوان های فروشگاهی است.
بر اساس این گزارش برخی از کارت خوان های فروشگاهی با تجهیز به بارکد QF این امکان برای آن ها فراهم آمده تا فرآیند ارسال و دریافت تراکنش عملیاتی را از طریق درگاه های اینترنتی انجام دهند این دلیل به همراه کاهش تعداد ابزار پذیرش کارت خوان های فروشگاهی منجر به کاهش سهم این ابزار پذیرش نسبت به ماه 
گذشته شده است. در آذرماه سال ۹۵ ابزار پذیرش فعال موبایلی نیز با تعداد ۱۰ هزار ۶۵۵ دستگاه با رشد 99/0 درصدی نسبت به ماه قبل مواجه بوده است و تنها ۰.۱۸ درصد سهم بازار را از کل تعداد ابزارهای فعال پذیرش را به خود اختصاص داده است.
  عملکرد ابزارهای پذیرش به لحاظ تعداد و ارزش
همچنین در آذرماه ۹۵ بیشترین سهم از تعداد تراکنش ها با سهم 34/87درصد و ارزش تراکنش با مبلغ ۱.۰۹۷.۸۰۱.۵۴۶ میلیون ریال و سهم 25/92 درصدی از آن پایانه های فروشگاهی است.
ابزار پذیرش موبایلی در مدت یادشده با دارا بودن ۱۰ هزار و ۶۶۵ ابزار فعال سیستمی، ۱۰۶ میلیون و ۳۸۱ هزار و ۶۵۵ میلیون ریال تراکنش را به ثبت رسانده و سهم 95/9 درصدی در تعداد تراکنش ها را کسب کرده است که ارزش آن ۵.۶۳۳.۹۲۱ میلیون ریال و سهم 47/0 درصدی در ارزش تراکنش ها را به خود اختصاص داده که با کاهش ۲ درصدی نسبت به ماه گذشته مواجه بوده است.
ابزار پذیرش اینترنتی در آذرماه ۹۵ با دارا بودن ۲۵۳ هزار ۳۵۸ ابزار فعال سیستمی ۲۸ میلیون و ۹۰۷ هزار و ۴۴۹ میلیون ریال تراکنش به ارزش ۸۶,۶۵۶.۰۵۲ میلیون ریال را رقم زده و سهم 70/2 درصدی از تعداد تراکنش ها و 28/7 درصدی در ارزش تراکنش ها را به خود اختصاص داده است.
همچنین براساس این گزارش متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش موبایلی، اینترنتی و کارت خوان فروشگاهی به ترتیب ۹,۹۸۴، ۹.۸۷۰ و ۹۸۱۷ تراکنش است که بر این اساس اختلاف ابزار پذیرش موبایلی نسبت به سایر ابزارها قابل توجه است، درحالی که به دلیل ممنوعیت های بانک مرکزی این ابزار تنها قادر به ارایه خدمت پرداخت قبض و خرید شارژ است.
همچنین تا پایان آذرماه ۹۵ متوسط مبلغ کارکرد هر ابزار پذیرش موبایلی با 76/528 میلیون ریال در صدر جدول است؛ درحالی که تراکنش های این ابزار به طور متوسط کمترین ارزش ریالی را داشته و بیشترین ارزش ریالی متوسط مبلغ هر تراکنش را به خود اختصاص داده است.
  افزایش حجم خدمات ارایه شده 
بر اساس این گزارش در آذرماه سال جاری 17/75درصد خدمات ارایه شده از سوی شاپرک از نوع خرید کالا و خدمات بوده که نسبت به ماه گذشته با افزایش 29/1 درصدی مواجه بوده است که در شاخص ارزش تراکنش ها نیز خرید کالا و خدمات سهم 65/96 درصدی را به خود اختصاص داده است.
پرداخت قبض و شارژ تلفن همراه نیز سهم 33/18 در تعداد و سهم 35/3 درصدی از مبلغ تراکنش ها را به خود اختصاص داده و خدمت مانده گیری با سهم 50/6 کمترین سهم از کل خدمات را به خود اختصاص داده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :