آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201069
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1395 9:58
تعداد بازدید : 464

انتشار عکس سرگئی برین با فرزند خردسال ساناز اهری

غول های فناوری آمریکا از مهاجران حمایت کردند

چند روز پیش، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، با صدور فرمانی، ورود به آمریکا را برای اتباع هفت کشور، از جمله ایران، برای مدت دست کم 30 روز به حال تعلیق درآورد. این در حالی است که منطقه ای مثل سیلیکون ولی، مملو از کارمندانی است که از کشورهای دیگر آمده اند و اتفاقا جزو نوابغ نیز به شمار می روند. مساله طرح جدید ترامپ در واقع داغ دل مدیران غول های فناوری را که قبل از این هم، اعتراض خود را نسبت به ایده ها و برنامه های وی به ویژه در زمینه علم و فناوری نشان داده بودند و حتی خواستار مستقل شدن کالیفرنیا شده بودند، تازه کرده است. همین دیروز بود که خبری منتشر کردیم مبنی بر اینکه گوگل پس از فرمان ترامپ، خواهان بازگشت سریع کارکنانش از خارج شده است.

نسترن صائبی
در این میان، تصاویری در شبکه های اجتماعی منتشر شده که سرگئی برین را در کنار مهاجران خارجی در فرودگاه سانفرانسیسکو نشان می دهد. 
سرگئی برین که خودش نیز یک مهاجر است و در شش سالگی به همراه پدر و مادرش، از مسکو به آمریکا مهاجرت کرده است، با این کار با کسانی که دیگر نمی توانند در آمریکا بمانند، همدردی و با نوشتن پلاکاردهایی از آنها حمایت کرده است. در یکی از این تصاویر، برین در کنار کالسکه یک پسربچه دیده می شود که پلاکاردی پشت آن نوشته شده است با این مضمون که «می خواهم پدربزرگ و مادربزرگم از ایران برگردند». 
زمانی که یکی از خبرنگاران فوربس از برین در مورد این اقدامش پرسید، با اشاره که این کار را در مقام یک شخص انجام نداده است، گفت : من هم اینجا یک پناهنده هستم!
به غیر از سرگئی برین، ساندار پیچای، مهندس و مدیر اجرایی هندی تبار حوزه فناوری اطلاعات که از دهم اوت ۲۰۱۵ به عنوان مدیرعامل اجرایی گوگل انتخاب شده است، نیز در مورد این طرح ترامپ اظهار نظر کرده و گفته است : ما واقعا از تاثیر این دستور ناامید شده ایم. 
پیچای دیروز ایمیل بلند بالایی نیز برای همکاران خود در گوگل نوشت و در آن گفت: ما همیشه دیدگاه های خود را بر اساس مسائل مربوط به مهاجرت می سازیم و همین کار را نیز ادامه خواهیم داد. 
بسیاری از شرکت های فناوری در مورد این دستور ترامپ اظهار نظر کرده اند و همه آنها مخالفت خود را در این زمینه نشان داده اند. یکی از اعتراضات شدید در این زمینه، به رید هاستینگز، مدیر اجرایی نت فلیکس برمی گردد که این عمل را یک اقدام ضدآمریکایی دانست. 
از سوید دیگر، تیم کوک مدیرعامل اپل نیز واکنش جالبی به این قانون داشته است.
تیم کوک در ایمیلی خطاب به کارکنان اپل نوشته است: «اپل بدون مهاجرت افراد بااستعداد وجود نخواهد داشت و نوآوری و رشد بدون این اتفاق ممکن نخواهد بود. من شنیده ام که بسیاری از شما در رابطه با محدودیت ورود ساکنان هفت کشور مسلمان، نگران هستید. من هم مانند شما نگران هستم و اعلام می کنم که اپل از این سیاست پشتیبانی نمی کند.» کوک با اشاره به جمله ای از مارتین لوتر کینگ ادامه داده است: «ممکن است ما با کشتی های متفاوتی آمده باشیم اما حالا در یک قایق مشترک هستیم».
 ماجرای فناور ایرانی
اما یکی از کسانی که در این ماجرا زندگی اش از این رو به آن رو شده، ساناز اهری، یک ایرانی است که اکنون در گوگل مشغول به کار است. 
ساناز اهری در تهران به دنیا آمده است و حدود 11 سال پیش زمانی که 23 سال داشت، به عنوان جوان ترین مدیر محصول در مایکروسافت مشغول به کار شد. آخرین شغل او در مایکروسافت مدیر برنامه های اصلی گروه بینگ، موتور جست وجوی مایکروسافت بود. او در زمان فعالیتش در مایکروسافت زیر نظر برایان مک دانلد، معاون مدیریت هسته اصلی موتور جست وجوی بینگ مشغول به کار بود. ساناز اهری یکی از افراد تاثیرگذار در کیفیت و پیشرفت موتور جست وجوی بینگ به شمار می رفت. 
او بعد از هفت سال و نیم مایکروسافت را ترک کرد و به گوگل پیوست و در آنجا نیز در سمت مدیر ارشد محصول مشغول به کار است.
او در حال حاضر 34 سال دارد و بچه دومش را باردار است و برای همین از پدر و مادرش دعوت کرده که به آمریکا بیایند و بعد از زایمان کمک حالش باشند. اما به نظر می رسد که با دستور جدید ترامپ، دیگر این امکان وجود ندارد و پدر و مادرش که در ونکوور در کانادا زندگی می کنند و فقط دو ساعت از او فاصله دارند، نمی توانند برای ملاقات وی به آمریکا بروند. 
ساناز اهری دیروز اعلام کرد که این مساله یک شبه زندگی اش را زیر و رو کرده است. وی در سال 1996 به همراه خانواده اش به کانادا مهاجرت کرد و بعد از فارغ التحصیلی در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه ویکتوریا، موفق به اخذ ویزای H-1B شد. این ویزا محبوب ترین ویزای کاری غیر مهاجرتی از طبقه ویزاهای H است . این نوع ویزا برای کارکنان خارجی است که می خواهند به آمریکا سفر کنند و به طور موقت برای یک کارفرمای آمریکایی کار تخصصی انجام دهند. اهری در آمریکا ازدواج کرده و هم اکنون یک دختر یک و نیم ساله دارد. اما از آنجا که وی در ایران به دنیا آمده است، محدودیت اقامت در آمریکا که ترامپ اعلام کرده است، شامل وی هم می شود و به همین دلیل خودش دیگر نمی تواند به کانادا برای دیدن خانواده اش هم برود. وی در این مورد می گوید: دیگر نمی توانم به کانادا بروم در صورتی که آنجا خانه من است و خانواده ام در آنجا زندگی می کنند. 
او همچنین می گوید: من یکی از نیروهای اصلی در شرکت هستم و در این کشور دارم کار می کنم ولی دیگر نمی توانم از آمریکا خارج شوم و انگار که دنیا برایم ویران شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :