آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201444
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1395 10:27
تعداد بازدید : 1347

رییس‌جمهور در مراسم رونمایی از دو ماهواره و سامانه انتقال مداری:

ماهواره های متنوع و پرتاب گر بسازید

رییس جمهور به همراه سه وزیر ارتباطات، علوم و دفاع از ماهواره های ناهید ١، پیام امیرکبیر و سامانه انتقال مداری سامان ١ رونمایی کرد.

فناوران- ماهواره ناهید 1 نخستین ماهواره مخابراتی در کشور است که در پژوهشکده سامانه های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده و هدف از ساخت آن دست یابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی زمین آهنگ است و فناوری به کار گرفته شده در آن، پایه اصلی فناوری های مورد نیاز ماهواره های عملیاتی کشور است.
باز کردن صفحات خورشیدی در مدار، ارتباط در باند مخابراتی KU در مدار، تصویربرداری و تخمین نرخ باز شدن صفحات خورشیدی از جمله ماموریت های ماهواره مخابراتی ناهید ١ است.
همچنین فراهم کردن تجهیزات آزمون مکانیزم های فضایی، تجهیزات مخابراتی فرکانس بالا و طراحی بخش های آن، تعیین و کنترل وضعیت سه محوره، ارتباط مخابراتی دایم در باند S، تصویربرداری ضمن عملیات و تخمین نرخ باز شدن صفحات خورشیدی به کمک آن نیز از اهداف ثانویه طراحی و ساخت این ماهواره است.
ماهواره پیام امیرکبیر دیگر ماهواره ای بود که روز چهارشنبه گذشته رونمایی شد. این ماهواره که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و ساخته شده است، دارای ماموریت تصویربرداری پایشی با دقت بهتر از ٤٠ متر در طیف های رنگی و پانکروماتیک و ذخیره و ارسال پیغام های کاربران و سنجش تشعشعات فضایی است که با پرتابگر بومی پرتاب خواهد شد.
فناوری های متعددی در این پروژه بومی شده و به سطح بلوغ نهایی برای استفاده در صنعت فضایی رسیده است.
سامانه انتقال مداری (سامان١) که در پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران برای نخستین بار در کشور طراحی و ساخته شده است، برای انتقال ماهواره ها از مدارهای پایینی زمین به مدارهای بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد.
اجزای این سامانه شامل سیستم ناوبری و کنترل کامل و مستقل  یک سیستم پیشرانش کامل (با بازدهی بالا برای کاهش وزن)، سیستم توان و سخت افزار و کامپیوتر پرواز است.
با توجه به رها شدن سیستم انتقال مداری و ماهواره در مدار پارک توسط حامل، سیستم انتقال مداری وظیفه پایدارسازی، دفع اغتشاشات بعد از رهاسازی و درنهایت تزریق دقیق ماهواره در مدار را داراست.
ماموریت نخستین سامانه انتقال مداری، انتقال یک ماهواره ١٠٠ کیلوگرمی از مدار پارک با ارتفاع ٤٠٠ کیلومتری به یک مدار بیضوی با ارتفاع اوج ٧٠٠ کیلومتر و حضیض ٤٠٠ کیلومتری تعیین شده است.
 نیازمند ماهواره و پرتابگر هستیم
هرچند سخنان حسن روحانی رییس جمهور در مراسم روز ملی فناوری فضایی بیشتر پیرامون اقدامات نسنجیده دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا بود، اما او بر ساخت ماهواره های متنوع و پرتاب گرها نیز تاکید کرد.
روحانی گفت: اینکه فقط متکی به خرید از خارج باشیم یا تجربه دنیا را کنار بگذاریم، هر دو غلط است. باید به طور توام از توان بومی دانشمندان خود و تجارب جهانی استفاده کنیم.
رییس جمهوری افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید وسیله انتقال پیام دینی، فرهنگی، علمی و سیاسی مردم ایران باشد و با ارایه خدمات ارتباطی میان جامعه ایران و جامعه جهانی ارتباط برقرار کند.
روحانی با بیان اینکه امروز مطالعه و تحقیق در زمینه های گوناگون علمی، بدون فضای مجازی و اینترنت امکان پذیر نیست، گفت: امروز حتی علمای بزرگ و مراجع نیز به نوعی به این ارتباط متکی شده اند؛ چرا که تقریبا تمام کتب فقهی مهم و روایات گوناگون در فضای مجازی منتشر و دسترسی از این طریق به آنها نیز تسهیل شده است.
پست، سودده شد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نیز در این مراسم گفت: دسترسی آزاد مردم به اطلاعات بر اساس ماده ۲۶ حقوق شهروندی از برنامه های وزارت ارتباطات است و دراین راستا تلاش داریم مردم در تمام نقاط کشور از امکانات بهره مند شوند و شاهد کاهش شکاف دیجیتال باشیم.
واعظی با بیان تاکیدات مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری درباره توجه به پیوست امنیت و صیانت در مباحث توسعه ای در حوزه مجازی گفت: افتتاح فاز نخست شبکه ملی اطلاعات زمینه ساز دسترسی مردم به نسل ۳ و 4 است و در سایه این شبکه در نظر داریم به توسعه فناوری و کسب و کار نیز دست یابیم.
وی افزود: تمام زیرساخت های دولت الکترونیکی آماده و هماهنگی با دستگاه ها نیز انجام شده و در بهمن ماه سال جاری فاز نخست آن به بهره برداری می رسد که باعث ایجاد تحول بزرگی خواهد شد.
وزیر ارتباطات با تاکید بر تلاش با هدف سه برابر کردن بازار فاوا گفت: بر اساس برنامه زمان بندی شده با رشد متوسط سالانه 6/19 درصد، تولید داخلی را از 2/7 به ۵ افزایش داده و انتظار داریم در پایان برنامه ششم سهم این بازار به بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برسد.
واعظی همچنین گفت: با تلاش های همکاران پستی این شرکت در حال حاضر سودده شده و اساسنامه جدید آن نیز در مجلس شورای اسلامی تصویب و این شرکت از بلاتکلیفی نجات یافته است. در ادامه برای ایجاد رقابت در این بخش هم تا دو ماه دیگر پروانه دو شرکت خصوصی ارایه خواهد شد.
وزیر ارتباطات افزود: در حوزه فضایی پس از پیوستن سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی به وزارت دو مسیر موازی جهت توسعه این بخش طی شد.
وی ادامه داد: ضمن حمایت از فناوری فضایی هم زمان جهت رفع نیاز داخل قرارداد خرید یک ماهواره سنجشی و یک ماهواره مخابراتی دنبال شد.
واعظی درباره امضای قرارداد ساخت ماهواره سنجشی گفت: این ماهواره تا دو سال و نیم دیگر در مدار قرار می گیرد. همچنین مذاکرات فنی ساخت ماهواره مخابراتی انجام و در آینده نزدیک قرارداد آن
 نهایی خواهد شد.
وی با تاکید بر حمایت از فناوری بومی از تلاش در جهت جلوگیری از فعالیت های موازی و پراکنده کاری در این حوزه با مدیریت سازمان فضایی خبر داد و گفت: در دانشگاه ها یک مرکز فنی ایجاد شده که تمام متخصصان و دانشمندان داخلی در آن با سرعت پروژه ها را پیش می برند.
واعظی افزود: ماهواره آزمایشی سنجشی که رونمایی شده است، دستاورد این همکاری است و در زمینه ماهواره مخابراتی نیز کار شروع شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :