آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201447
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1395 10:27
تعداد بازدید : 1043

این گزارش را بخوانید و بعد چشم‌تان را ببندید و تخیل‌تان را به کار بیندازید

آقای قاچاقچی موبایل چه شکلی است؟

قاچاقچی موبایل کیست؟ شاید تصورمان از قاچاقچی، فردی با چهره آفتاب سوخته و اندامی لاغر و لباس هایی ژنده است که از راه ها و مسیرهای صعب العبور می گذرد و احتمالا گوشی های قاچاق را با چارپا وارد می کند. یا جوانی را در ذهن تصویر می کنیم که در سفری تفریحی به کشورهای حاشیه خلیج فارس، برای جور شدن دخل و خرجش، یک موبایل هوشمند هم در جیب می گذارد و می آورد. یک تصویر حرفه ای تر هم می توان ارایه داد؛ شخصی میانسال و خوش پوش با عینک دودی و شاید کمی فربه که در مبادی رسمی واردات به کشور با ارتباطات یا ترفندهایی که خوب بلد است، محموله های بزرگ گوشی را رد می کند. بیایید ببینیم کدام تصویر به قاچاقچی های واقعی نزدیک تر است.

ساحره چمنی
سایت گمرک آماری منتشر کرده که تعداد گوشی های وارداتی را از کشورهای مختلف نشان می دهد. 
در این آمار فهرست کشورهای مختلف و تعداد گوشی هایی که به شکل قانونی وارد بازار کشور شده اند، اعلام شده است. بر اساس این آمار در طول 10 ماه گذشته کمتر از 375 هزار دستگاه به شکل قانونی وارد شده است. در حالی که نیاز بازار کشور سالانه 9 تا 15 میلیون دستگاه برآورد می شود.
اطلاعاتی که رییس انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت هم داده، موید این نیاز است. سید محمود سفار گفته است که روزانه بین 30 تا 35 هزار دستگاه موبایل قاچاق وارد کشور می شود؛ یعنی در سال  10 تا 12 میلیون گوشی. البته این کشف جدیدی نیست و مهر تاییدی بر میزان بالای 90 درصدی قاچاق موبایل در بازار کشور است.اما آیا این میزان گوشی را می توان با چارپا و پنهانی از مرز رد کرد؟ آیا با قاچاق چمدانی می توان سالی 12 میلیون گوشی قاچاق وارد بازار کرد؟
در همین حال تمامی واردکنندگان رسمی و قانونی و نمایندگان رسمی برندهای معتبر مدام از این موضوع گلایه دارند که قاچاق کمر آنها را شکسته و  قدرت رقابت با قاچاقچی ندارد. 
بیایید دوباره به آمار 375 هزار دستگاه واردات رسمی نگاهی بیندازیم و به این فکر کنیم که چند برند در بازار ایران فعالیت می کنند. حتی اگر فرض بگیریم که 7 برند به صورت رسمی واردات انجام می دهند. در بهترین حالت، برترین برند از نظر سهم بازار بیش از 100 هزار دستگاه نصیب نمی برد.
نمایندگان رسمی برندهای موبایل در ایران، (البته بر خلاف عرف دنیا) میزان فروش خود را به شکل رسمی اعلام نمی کنند، اما آیا می توان پذیرفت که این همه دفتر و دستک و کارمند و هزینه تبلیغات و پروموشن، برای رقابت در بازاری است که فقط 100 هزار دستگاه در سال ظرفیت دارد؟ از سوی دیگر در بازار کشور سالانه بیش از 10 میلیون دستگاه به فروش می رسد، مدام هم برندها دم از واردات رسمی می زنند؛ اما در مراسم مختلفی که به منظور ارایه خدمات پس از فروش برگزار می کنند، مدام از ارایه گارانتی به تمام گوشی ها می گویند. سوال اینجاست که چرا با ارایه خدمات به قاچاق، بازار غیرقانونی حمایت می شود؟
به طور خلاصه از این بررسی می توان نتیجه گرفت که اکثر برندهای موبایل فعال در ایران، حضور و فعالیت شان بر اساس آمار واردات رسمی به هیچ وجه اقتصادی و قابل قبول نیست و از سوی دیگر، واردات گوشی از مسیرهای قاچاق نیز مشمول دریافت خدمات پس از فروش می شود. اما همچنان منشاء قاچاق این حجم از گوشی در کشور روشن نیست و مشخص نیست که مسوول ضرر و زیانی که به کشور وارد می شود چه کسانی هستند.  زیانی که سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به این شیوه  تشریحش کرده است: «از آنجا که واردات کالا به شکل قانونی، مالیات و عوارض حقوقی در پی دارد، به ازای واردات گوشی های قاچاق به کشور، سالانه بیش از هزار میلیارد تومان خسارت به درآمدهای عمومی دولت وارد می شود که این رقم حدود سه میلیارد تومان در روز محاسبه می شود».
در نهایت، شاید با خواندن این مطلب نتوانید بفهمید که قاچاقچی کیست، اما با کمی دقت،  می توانید تصویر فرد قاچاقچی را بهتر در ذهن خود بازآفرینی کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :