آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201481
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1395 11:11
تعداد بازدید : 705

حذف مقررات زائد وعده ای که فراموش شد

برآوردهای اولیه حکایت از آن داشت که بخش خصوصی، به دنبال توانایی ها و انعطاف پذیری های چشم گیری که از خود در دوره تحریم به نمایش گذاشت، می تواند در دوره پساتحریم، سهم بسزایی در اقتصاد کشور ایفا کرده و با تغییر گفتمان حاکم بر اقتصادی کشور، مسیر تحقق یکی از بزرگ ترین آرزوهای دیرینه صاحب نظران اقتصادی یعنی رهایی از اقتصاد دولتی و تحقق اقتصاد مردمی را هموار سازد.

فراهاد احتشام زاد
اما روند طی شده در یک سال اخیر نشان می دهد که این دیدگاه نه تنها هنوز در بدنه دولت به درستی شکل نگرفته، بلکه دولت خود را رقیب بخش خصوصی دانسته و از هرگونه اقدامی برای تضعیف بخش خصوصی کوتاهی نمی کند.یکی از عمده ترین مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی که منجر به حذف ایشان از اقتصاد کشور می شود، عدم بهبود فضای کسب وکار است که اصلی ترین عامل آن انباشت قوانین و مقررات زائدی است که دولت نیز با علم به آن هنوز در جهت حذف آن ها گام موثری برنداشته است. موضوعی که علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در «اجلاس فعالان اقتصاد غیردولتی» در اردیبهشت ماه سال جاری به آن پرداخت و گفت: تعداد 182 هزار فقره قانون در کشور وجود دارد که شرایط سختی را برای بهبود فضای کسب وکار فراهم کرده است که دولت به دنبال حذف قوانین زائد و مخل هست.
تاکید وزیر اقتصاد در حالی است که با گذشت نزدیک به 9 ماه، نه تنها از حجم قوانین زائد کم نشده بلکه به دلیل رویکرد جزیره ای وزارتخانه های مختلف، شاهد تدوین قوانین یک شبه و ناکارآمدی هستیم که فضای اقتصاد کشور را برای فعالان بخش خصوصی تنگ و تنگ تر می کند.از سوی دیگر تجربیات همه کشورهای توسعه یافته یا درحال توسعه مبین آن است که اقتصاد این کشورها در نیمه اول قرن بیستم، به صورتی شکل گرفته بود که دولت، پیشگام و بخش خصوصی دنباله رو بوده است. اما به مرور، گذار اقتصاد از بخش دولتی به بخش خصوصی شکل گرفته و پررنگ شده است. اما آیا واقعا در شرایطی که به گفته وزیر امور اقتصاد و دارایی، سهم بخش خصوصی واقعی کمتر از ۱۳ درصد است، می توان چنین افقی را در اقتصاد کشور مشاهده کرد؟
بنابراین برای آنکه بخش خصوصی در حوزه اقتصاد، به معنای واقعی کلمه جان گرفته و اقتصاد کشور از مزیت و مواهب فعالیت بخش خصوصی بهره مند شود، نیاز به همکاری و همگامی دولت در مسیر حذف موانع پیش روی بخش خصوصی هستیم. 
رییس فدراسیون واردات اتاق ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :