آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201589
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1395 10:15
تعداد بازدید : 1228

وزیر ارتباطات تاکید کرد:

اپراتورها ملزم به تفکیک ترافیک اینترنت هستند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: فاز دوم شبکه ملی اطلاعات روز دوشنبه (فردا) رونمایی می شود.

فناوران- محمود واعظی روز گذشته و در جریان راه اندازی پروژه تلاش 3 با بیان اینکه سیاست دولت در شبکه ملی اطلاعات محدود کردن دسترسی ها نیست، گفت: همواره به دنبال این بودیم شبکه ای به وجود آوریم که ضمن مدیریت ترافیک شبکه، باعث کاهش هزینه های مردم تا نصف شود و امروز می توان ادعا کرد به یکی از شاخص های شبکه ملی اطلاعات رسیدیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه شبکه انتقال کشور در ابتدای دولت یازدهم به هزار گیگابیت بر ثانیه می رسید، افزود: در دوفاز ابتدا این شبکه به 4 هزار گیگابیت بر ثانیه رسید که با افتتاح امروز این شبکه به 10 هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش خواهد یافت. 
وی با بیان اینکه این توسعه و تحول باید در گذشته نیز صورت می گرفت، گفت: بسیاری از کشورهای دنیا از سال ها پیش ICT را به عنوان زیرساخت توسعه خود برگزیدند و تاکنون این بستر در کشور فراهم نشده بود و امروز با اقدامات صورت گرفته وارد این عرصه شدیم.
واعظی دستاورد سرمایه گذاری در پروژه تلاش را در وهله اول کاهش هزینه های ICT در سبد خانوار مردم دانست و گفت: هدف بعدی غیر از بعد اقتصادی مساله کیفیت است که در چند ماه گذشته با تلاش های شرکت ارتباطات زیرساخت، به شهادت بخش خصوصی شاهد کاهش اختلال و افزایش کیفیت و سرعت که لازمه شبکه ملی اطلاعات است بودیم .

 مذاکره با تولیدکنندگان بین المللی محتوا
وی با بیان اینکه با تولیدکنندگان بین المللی محتوا و مصرف کنندگان مذاکرات شروع شده است، ابراز امیداوری کرد هر چه سریع تر کارها به انجام برسد.
وزیرارتباطات همچنین از تامین بودجه پروژه های شرکت ارتباطات زیرساخت خبر داد و گفت: هیچگاه توسعه زیرساخت کشور نباید معطل بودجه بماند و برای توسعه آن هرگونه اقدام لازم صورت خواهد پذیرفت.

 لزوم حمایت مخابرات و زیرساخت از بخش خصوصی
وی درباره علاقه مندی به حضور شرکت های بخش خصوصی در استان ها جهت ارایه خدمات گفت: این اتفاق که به رشد سریع استان ها منتهی می شود، نیازمند ارتباط سه جانبه است و شرکت مخابرات ایران و شرکت ارتباطات زیرساخت در قبال اقدامات بخش خصوصی باید سیاست های حمایتی مشترکی را اتخاذ کنند.
وی این اقدام را موجب بزرگ تر شدن بازار ICT کشور دانست و گفت: بازار ICT کشور درحال حاضر 40 هزار میلیارد تومان است. این بازار فقط با فعالیت بخش خصوصی بزرگ می شود و دولت تنها بستر سازی و حمایت را بر عهده دارد.
وزیر ارتباطات بحث زیرساخت شبکه ملی اطلاعات را از برنامه های اولویت دار دولت برشمرد و گفت: با توسعه های صورت گرفته در سه فاز شبکه انتقال دو ونیم برابر شد که به دنبال آن اختلالات در نقاط مختلف در زمینه شبکه انتقال کاهش خواهد یافت و سرعت و کیفیت افزایش می یابد.

 تعرفه اینترنت داخلی؛ نصف اینترنت بین المللی
وزیر ارتباطات در خصوص تعرفه های تعیین شده برای شبکه ملی اطلاعات توضیح داد: هم اکنون طبق مصوبه رگولاتوری، تعرفه شبکه ملی اطلاعات متفاوت از تعرفه ای است که کاربران از اینترنت بین الملل استفاده می کنند. این مصوبه به تمامی شرکت های ارتباطی و اپراتورها ابلاغ شده است و هم اکنون نیز تعدادی از شرکت ها این مصوبه را اجرایی کرده اند.
وی گفت: جلسات متعددی با اپراتورهای ارتباطی داشتیم و در این زمینه به توافق و جمع بندی با این اپراتورها رسیده ایم تا تعرفه استفاده پهنای باند در بستر شبکه ملی، یک دوم استفاده از اینترنت بین الملل باشد و تمامی اپراتورها موظفند که این تفکیک قیمت را برای کاربران نهایی اعمال کنند. دیگر فرقی نمی کند که این اپراتور، شرکت مخابرات باشد یا اپراتور موبایل یا یک شرکت اینترنتی. همه باید این مصوبه را رعایت کنند.
واعظی با بیان اینکه هدف از اجرای این پروژه، کاهش قیمت برای مصرف کننده نهایی است، گفت: این کاهش قیمت را از خودمان شروع کردیم و شرکت ارتباطات زیرساخت با کاهش تعرفه پهنای باند در یک سال اخیر از حدود ۶۳۰ میلیارد تومان درآمد فروش پهنای باند صرف نظر کرده است.

 دستور وزیر ارتباطات به اپراتورها برای شفاف سازی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص نارضایتی کاربران اینترنت از کیفیت سرویس دریافتی توضیح داد: آنهایی که پهنای باند را از شرکت ارتباطات زیرساخت می گیرند، از کیفیت پهنای باند راضی هستند و آنها باید پهنای باند را با همین کیفیت به کاربران نهایی عرضه کنند.
وی گفت: هم اکنون ارایه سرویس از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت کاملا شفاف سازی شده و مردم می توانند وضعیت کیفیت ارتباطات زیرساخت را از طریق مراجعه به سایت این شرکت ببینند. از سوی دیگر اپراتورها را نیز ملزم کرده ایم که در جهت ارایه سرویس نهایی به کاربران شفاف سازی کنند و باید وضعیت سرویس دهی خود را به صورت آنلاین به کاربران ارایه دهند. در این زمینه رگولاتوری نیز موظف به نظارت بر اجرای درست این الزام است.

 تکمیل ۶۰ درصد پروژه «نور ۲»
واعظی با بیان اینکه زیرساخت های توسعه شبکه ارتباطی کشور، یکی پس از دیگری فراهم می شود، ادامه داد: شبکه فیبر نوری به سرعت در حال توسعه است و به همین جهت پروژه «نور ۱» را که افزایش ۱۰ هزار کیلومتری فیبر نوری کشور را محقق می کرد، به اتمام رساندیم.
وی گفت: هم اکنون پروژه «نور ۲» که افزایش ظرفیت ۱۳ هزار و ۵۰۰ کیلومتری فیبر نوری کشور را اجرایی می کند، تا ۶۰ درصد تکمیل شده و به دنبال آن هستیم که به سرعت این پروژه را تکمیل کنیم. هم اکنون آنچه موردنیاز استان های کشور در شبکه فیبر نوری است، تأمین شده و برای پایداری این ارتباطات، هر یک از مراکز استان ها به سه مسیر ارتباطی متصل هستند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه برای شبکه ملی اطلاعات فقط به بودجه شرکت ارتباطات زیرساخت اتکا نمی کنیم، ادامه داد: هر آنچه این پروژه نیازمند بودجه باشد، از بودجه وزارت ارتباطات نیز استفاده خواهیم کرد تا توسعه این شبکه شتاب بیشتری گیرد.
واعظی با بیان تعویق در تأمین تجهیزات توسط وندور اروپایی گفت: به زودی مشکل تأمین تجهیزات شرکت آلکاتل که با پیمانکاری آستان قدس رضوی، بخشی از پروژه توسعه ظرفیت زیرساخت را بر عهده دارد، حل خواهد شد و ما امیدواریم تا اواخر فروردین ماه ظرفیت شبکه IP داخلی کشور نیز افزایش چشمگیری یابد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :