آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201599
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1395 10:35
تعداد بازدید : 1004

امید فروشندگان به تکان بازار موبایل در شب عید

در حالی که ماه های پایانی سال سپری می شود و هر سال در چنین روزهایی بساط کسب و کار موبایل فروشان پررونق بود، امسال اما بازار کساد است و تقریبا اکثر کاسب کاران از وضع موجود گله مند هستند.

فناوران- معمولا ماه های پایانی سال مثل همه صنوف، بازار موبایل هم رونق می گرفت. البته به گفته بازاریان این موضوع سال هاست که در خاطره ها باقی مانده است و بازار شب عید هم رونق چندانی ندارد.
با این حال فعالان بازار همچنان به روزهای پایانی سال دل خوش کرده اند تا بتوانند تکانی به کسب و کارشان بدهند.در طول سالی که گذشت، افزایش و کاهش نرخ ارز، تعرفه واردات و بگیر و نگیرهای اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل، تاثیر زیادی روی بازار گذاشت و به این شکل هر روز بازار موبایل بی رونق تر شد.با این حال باز هم همه کاسبان چشم به بازار پایان سال دارند.

 آیفون فروش ندارد
به گفته فروشندگان هر سال در همین زمان قیمت گوشی های آیفون که معمولا با قیمت بسیار بالایی به بازار ایران می رسد، تثبیت می شد و به کمترین میزان خود می رسید، به این ترتیب به قیمت جهانی و منطقی آن نزدیک می شد؛ بنابراین اکثر مشتریان گوشی های آیفون این زمان را برای خرید گوشی انتخاب می کردند، اما امسال این اتفاق نیفتاده و همچنان گوشی های آیفون با قیمت بسیار بالایی در بازار موجودند که این موضوع نیز از نوسان نرخ ارز در بازار ایران ناشی می شود.
این روزها که در اوج سرماست و اکثر صنوف اجناس خود را به دلیل بی رونقی بازار حراج کرده اند، بازار موبایل هم رونق چندانی ندارد و مردم سعی می کنند از گوشی های قدیمی شان استفاده کنند.

 بازار تعمیرکاران سکه است
برخلاف فروش گوشی که این روزها اوضاع مساعدی ندارد، بازار کار تعمیرکاران خوب است. به گفته بازاریان این روزها اکثر مردم به دلایل اقتصادی و افزایش قیمت گوشی های موبایل ترجیح می دهند گوشی های قدیمی شان را نگه دارند و در صورتی که نیاز به تعمیر داشته باشد، آنها را تعمیر کرده و دوباره استفاده کنند. 
در این میان قطعه فروشان نیز وضعیت خوبی دارند؛ چرا که برای تعمیر یک گوشی معمولا نیاز به تغییر یا تعویض قطعه ای همچون ال سی دی یا بورد گوشی است و در این بین قطعه فروشان سود زیادی به جیب می زنند. این بخش از بازار همیشه کار و کاسبی پررونقی دارند.

 لوازم جانبی رونق ندارد
کاسبان بازار موبایل که معمولا با فروش لوازم جانبی در بازار کساد موبایل درآمد کسب می کردند، این روزها از بی رونقی بازار لوازم جانبی هم شاکی هستند. 
به گفته آنها، این روزها فقط در صورت فروش گوشی می توان لوازم جانبی هم برای همان گوشی فروخت و این روزها گلس، قاب یا شارژر و هر وسیله دیگر مشتری کمتری دارد. این کاسبان یکی از دلایل کسادی بازارشان را وجود فروشگاه های اینترنتی می دانند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :