آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201691
تاریخ انتشار : 18 بهمن 1395 10:16
تعداد بازدید : 1243

رییس سازمان فضایی ایران:

نباید هر ماهواره ای راکه ساخته می شود پرتاب کرد!

رییس سازمان فضایی ایران با اعلام تعیین تکلیف ۵ ماهواره دانشگاهی گفت: ماهواره مخابراتی «ناهید یک» با ماهواره بر بومی «سفیر» و در ارتفاع ۳۰۰ کیلومتری از سطح زمین به فضا پرتاب می شود.

مهر- محسن بهرامی گفت: ماهواره های ظفر، پیام امیر کبیر، ناهید یک و دو رونمایی یا قراردادهایش بسته شده است. ماهواره دوستی نیز در حال آماده شدن برای فاز نهایی پرتاپ است.
وی گفت: ما ۲ ماهواره بر داریم که یکی «ماهواره بر سفیر» است که تا ارتفاع ۳۰۰ کیلومتری مدار زمین برد دارد و دیگری «ماهواره بر سیمرغ» است که تا حدود ۵۵۰ کیلومتر برد دارد. مدار ۳۰۰ کیلومتری حدود یک ماه و مدار ۵۰۰ کیلومتری حدود سه سال عمر دارد؛ در نتیجه آخرین پرتاب سفیر با «ناهید یک» خواهد بود. بعد از آن همه پرتاب ها با «سیمرغ» صورت خواهد گرفت.
بهرامی با بیان اینکه هر ماهواره ای نباید پرتاب شود، افزود: هر ماهواره که ساخته می شود، لزوما نباید پرتاب شود. پرتاب زمان بر و هزینه بر است؛ درنتیجه ما یک گزینه ای برای خودمان می گذاریم که آیا پرتاب بشود یا خیر؛ درنتیجه پرتاب ماهواره نباید جزو مطالبات سازنده ماهواره یا جامعه باشد. این موضوع یک تصمیم فنی است.
رییس سازمان فضایی ایران ادامه داد: ما باید یک نقشه راه برای این کارها داشته باشیم. این نقشه راه شاید در ذهن کسی بود ولی روی کاغذ تدوین نشده بود، درنتیجه تعداد ماهواره ها زیاد شده بود ولی اکنون ما یک خط «ناهید» برای ماهواره های مخابراتی و یک خط «پارس» برای ماهواره های سنجشی داریم.
معاون وزیر ارتباطات درباره کم شدن اخبار پر سر و صدای فضایی طی دولت یازدهم در ایران گفت: نکته ای که باید بگویم، این است که چیزی مانند فناوری فضایی خیلی به یک دولت مربوط نیست، هر دولتی نقش خودش را ایفا می کند. یک نظام طولانی است که پس از انقلاب اسلامی آغاز شده و بیش از ۲۵ سال سابقه دارد. هر تیم سیاسی که آمده، نقش خودش را بازی و سرمایه گذاری کرده و بخشی از این کار را انجام داده است؛ در نتیجه موفقیت یا عدم موفقیت آن را نمی توان به یک دولت محدود کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :