آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201713
تاریخ انتشار : 18 بهمن 1395 11:7
تعداد بازدید : 569

نایب رییس اتاق اصناف:

۸۰ درصد کسبه کشور فقط سرقفلی دارند

نایب رییس اتاق اصناف درباره محدودیت های واگذاری سرقفلی مغازه ها برای اصناف گفت: در این مغازه ها مستاجر بدون اجازه مالک حق واگذاری سرقفلی و تغییر شغل را نخواهد داشت؛ اما مشکلی از بابت بیمه گریبانگیر او نیست.

ایسنا- ابراهیم درستی اظهار کرد: بیش از ۸۰ درصد واحدهای صنفی تنها مالک سرقفلی هستند و ۳۵ تا ۴۰ درصد مستاجر هستند. یعنی از ۱۸۰ واحد صنفی ۴۰ درصد اجاره کرده اند و حتی صاحب سرقفلی نیستند.
وی درباره محدودیت های فروش سرقفلی بدون انتقال مالکیت زمین گفت: این نوع ملک ها مشکلی از بابت بیمه نخواهند داشت، اما طبق قانون، مستاجر بدون اذن مالک اجازه تغییر شغل و واگذار کردن سرقفلی به کس دیگری را ندارد.نایب رییس اتاق اصناف در این باره افزود: طبق قانون، مالک زمین می تواند تنها سرقفلی را بفروشد و ملک را در اختیار خودش نگه دارد که این به نفع مالک و به ضرر مستاجر است، زیرا بدون اجازه مالک حق کوبیدن حتی یک میخ به دیوار مغازه را نخواهد داشت و فعالیت های موجر کاملا با نظارت مالک خواهد بود.
درستی با بیان اینکه بهتر است در قانون، حداقل اختیاراتی برای صاحب سرقفلی در نظر گرفته شود، گفت: بهتر است حداقل قانون به گونه ای اصلاح شود که هنگام بستن قرارداد، مالک متعهد شود در صورت تمایل مستاجر علاوه بر سرقفلی ملک را نیز به قیمت کارشناسی شده واگذار کند.  
وی افزود: اضافه کردن امتیازات حداقلی به قانون می تواند به نفع اصناف باشد و در صورتی که مستاجر امکان خرید ملک را نداشت، تنها سرقفلی به او واگذار شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :