آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201819
تاریخ انتشار : 19 بهمن 1395 10:40
تعداد بازدید : 1625

آمادگی برای احراز هویت و تفکیک جنسیتی و سنی کاربران

فاز دوم شبکه ملی اطلاعات افتتاح شد

مراسم راه اندازی فاز دوم شبکه ملی اطلاعات با اعلام وعده هایی چون کاهش 10 درصدی نرخ اینترنت، کاهش 50 درصدی تعرفه ترافیک داخلی، افزایش سرعت دسترسی، جایگزینی شبکه های اجتماعی داخلی به جای خارجی، تفکیک طبقاتی، جنیستی و سنی اینترنت، راه اندازی دولت الکترونیکی در چند هفته آینده و احراز هویت کاربران برگزار شد.

فناوران- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم با اعلام ابلاغ کاهش ۵۰ درصدی تعرفه استفاده از ترافیک اینترنت داخلی طی هفته آینده گفت: فاز سوم شبکه ملی اطلاعات تا پایان دولت بهره برداری می شود. محمود واعظی افزود: با اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات از فرصت های این حوزه استفاده کرده و شاهد کاهش تهدیدات فضای مجازی خواهیم بود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه دولت های قبلی هیچ کدام بنا نداشتند که این پروژه ملی را انجام ندهند، گفت: از ابتدا بنا بر راه اندازی شبکه ملی اطلاعات بود اما ما خرسندیم که این پروژه که نتیجه یک کار جمعی است، در این دولت انجام شد.
 افزایش سرعت دسترسی
واعظی با بیان اینکه نباید نگاه تنگ نظرانه به بسترهای فراهم شده در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات داشته باشیم، گفت: با کاهش هزینه ها و کاهش درآمد فروش پهنای باند، راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را تسریع کردیم. در گذشته در سالیان طولانی این موضوع در ذهن مردم این طور جا افتاده بود که شبکه ملی اطلاعات محدودیت دسترسی است و مردم از نیازمندی های ارتباطی بی بهره خواهند شد، اما ما بدون آنکه تبلیغ کنیم، این موضوع را برای مردم تفهیم کردیم که شبکه ملی اطلاعات نه محدودیت به همراه خواهد داشت و نه قطع دسترسی ها را ممکن می کند. بلکه این شبکه تنها سرعت بالای دسترسی به اطلاعات را به همراه دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه باید حریم خصوصی شهروندان در فضای مجازی تضمین شود، اجرای شبکه ملی اطلاعات را ازجمله راهکارهایی عنوان کرد که باعث تضمین فعالیت کاربران در شبکه های مجازی خواهد بود.
واعظی با انتقاد از مشکلاتی که سد راه کسب و کارهای آنلاین در فضای مجازی است نیز گفت: برخی می گویند هر گروهی که در شبکه اجتماعی کسب و کاری راه می اندازد، باید جلوی آن گرفته شود؛ این موضوع اصلا درست نیست و ما نمی توانیم بی دلیل یک کسب و کاری را تعطیل کرده و عده ای را بیکار کنیم تا بقیه کار کنند.
 کاهش قیمت ترافیک داخلی
وزیر ارتباطات رویکرد دولت و شورای عالی فضای مجازی را تقسیم مساوی ثروت در حوزه خدمات فضای مجازی عنوان کرد و گفت: اگر کسی در این فضا وارد می شود و شروع به فعالیت می کند، باید از آن سود ببرد و ما نیز از آن حمایت خواهیم کرد. واعظی گفت: طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تعرفه استفاده از ترافیک داخلی نصف استفاده از ترافیک اینترنت خارجی محاسبه می شود. وی ادامه داد: این مصوبه روز یکشنبه هفته آینده در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به امضای اعضا می رسد و برای اجرا به تمامی ارایه دهندگان ابلاغ خواهد شد.
 جایگزینی پیام رسان های داخلی با خارجی
دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز در این مراسم گفت: امیدواریم تا یک سال آینده شبکه های پیام رسان داخلی جایگزین شبکه های موبایلی خارجی شود. ابوالحسن فیروزآبادی افزود: علاوه بر راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، راه اندازی خدمات پایه کاربردی به صورت بومی نیز دیده شده است که باید عزم ملی برای راه اندازی ایمیل بومی، شبکه های پیام رسان داخلی و خدمات موتور جستجوی بومی روی این شبکه اجرایی شود.
وی با بیان اینکه گام ها مثبت در این خصوص برداشته شده است، گفت: بر اساس پیش بینی ها امیدواریم با اقداماتی که صورت می گیرد تا یک سال آینده شاهد جایگزینی شبکه های پیام رسان موبایلی داخلی به جای شبکه های پیام رسان خارجی باشیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با انتقاد از اینکه فاقد شبکه سالم در فضای مجازی هستیم، گفت: متاسفانه شبکه اینترنت، سلامت نیست و از خدمات سالم در این شبکه برخوردار نیستیم.
 تفکیک طبقاتی، جنیستی و سنی اینترنت
وی با بیان مذاکرات صورت گرفته با وزرای آموزش و پرورش و ارتباطات گفت: به دنبال طراحی مدلی هستیم که تمامی شهروندان بر اساس طبقات خاص، سنین خاص و جنسیت خاص در فضای مجازی، خدمات متفاوت دریافت کنند.
فیروزآبادی با بیان اینکه همه شهروندان نباید از یک نوع شبکه و اینترنت استفاده کنند، گفت: در همین حال به دنبال نظام سالم سازی شبکه و احراز هویت هستیم تا شاهد تبادل مناسب اطلاعات برای مردم و کسب و کارها در این فضا باشیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: باید نظام اعتماد نیز در فضای مجازی شکل گیرد و حریم خصوصی در این فضا را تعریف و مدیریت کنیم؛ این موضوع در مصوبات شورای عالی فضای مجازی و در الزامات شبکه ملی اطلاعات مورد تاکید قرار گرفته است.
فیروزآبادی، مدیریت پیشگیری از حوادث و مقابله با جرایم در بخش عمومی در فضای مجازی را از دیگر اقداماتی عنوان کرد که باید در حوزه نظام سالم سازی شبکه اجرایی شود و گفت: در ابتدای دولت، دسترسی به اینترنت با سرعت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه ممکن بود اما امروز ما شاهد ۱۰ برابر شدن این سرعت در شبکه های نسل ۳ و ۴ موبایل هستیم. وی با بیان اینکه مدل اقتصادی لایه فناوری ارتباطات در کشور شکل گرفته است، گفت: باید در لایه های فناوری اطلاعات نیز مشکل صنفی را حل کنیم و از نظر ساختاری و مقرراتی و توسعه ای، برای کسب و کارهای این بخش مقررات ایجاد کنیم که این موضوع در مرکز ملی فضای مجازی در دست بررسی است.
 کاهش قیمت اینترنت و ترافیک داخلی
رییس سازمان فناوری اطلاعات نیز در این مراسم گفت: سازمان تنظیم مقررات به پیشنهاد شرکت ارتباطات زیرساخت، در حال بررسی طرح لایه ملی ترانزیت IP است که بر اساس آن، نرخ پهنای باند داخلی با کاهش ۱۰ درصدی تعرفه اینترنت، برای اپراتورهای ارتباطی یک دهم ترافیک بین الملل شود.
نصرالله جهانگرد افزود: برساس ظرفیت های ایجاد شده، تا پایان دولت تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل می شوند و ترافیک دیتا دریافت می کنند.
 احراز هویت کاربران و راه اندازی دولت الکترونیکی
معاون وزیر ارتباطات همچنین با بیان اینکه در ۳۱ استان کشور مراکز آگاهی رسانی و پشتیبانی از رخدادهای رایانه ای راه اندازی شده است، گفت: پروژه «شاهکار» (شناسایی و احراز هویت کاربران) و تصویب پیوست فرهنگی به عنوان اقدامات صورت گرفته در حوزه امنیت فضای مجازی اجرا شده است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات با اعلام اجرای طرح ملی «صیانت از کودک و اینترنت» (کوا) با همکاری پلیس فتا و وزارت آموزش و پرورش گفت: هم اکنون این طرح در برخی مدارس تهران تست شده است و به زودی در سطح ملی در کل مدارس کشور تعمیم پیدا می کند. با اجرای این طرح، به تمامی کودکان و دانش آموزان در مدارس کشور در خصوص صیانت در فضای مجازی آموزش داده می شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین به تکمیل فنی زیر ساخت ها و آمادگی دستگاه های مختلف برای بهره برداری از دولت الکترونیکی پرداخت و گفت: طی چند هفته آینده حداقل از ١٤ خوشه تشکیل شده ١٠ خوشه آماده خواهند بود که ٢٤ ساعته در هفت روز هفته ارایه خدمات دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :