آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201820
تاریخ انتشار : 19 بهمن 1395 10:40
تعداد بازدید : 752

رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران:

دولت از نظر بخش خصوصی برای توسعه صادرات فاوا استفاده کند

با وجود اینکه پنج سال از تصویب قانون بهبود مستمر فضای کسب وکار می گذرد، اما همواره فعالان بخش خصوصی گله مند بوده اند که نظرات آن ها در تصمیم گیری های کلان جایگاهی ندارد. وقتی قانون یا دستورالعملی ابلاغ می شود، کمیسیون های تخصصی اتاق ایران آن را به بحث و اشتراک می گذارند و نظرات خود را بیان می کنند تا اگر نقطه ضعفی متوجه دستورالعمل است، آن را به مسوولان اعلام کنند.

پایگاه اطلاع رسانی اتاق ایران - البته به گفته فعالان اقتصادی، این تذکرها همیشه مؤثر نبوده و بعضا دولت بی توجه به نظرات آن ها، تصمیم خودش را گرفته است. به دلیل این بی توجهی ها نسبت به قانون بهبود محیط کسب وکار، هفته گذشته اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری بخشنامه ای را به همه دستگاه های اجرایی کشور ارسال کرد و در آن اجرای ماده 2 و 3 قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار را مورد تأکید قرار داد.
براساس ماده 2 این قانون، دولت مکلف است در مراحل بررسی موضوعات مربوط به محیط کسب وکار برای اصلاح و تدوین مقررات و آیین نامه ها، نظر کتبی اتاق ها و آن دسته از تشکل های ذی ربطی که عضو اتاق ها نیستند، اعم از کارفرمایی و کارگری را درخواست و بررسی کند و هرگاه لازم دید آنان را به جلسات تصمیم گیری دعوت کند.
اما در همین رابطه محمدرضا طلایی رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق ایران معتقد است با توجه به اینکه فعالان بخش خصوصی برای توسعه کسب وکار در کشور چابک تر از بخش دولتی عمل می کنند و آشنایی بیشتری با قوانین زاید و دست وپاگیر دارند، همیشه می توانند نظرات مشورتی بهتری برای توسعه بخش اقتصادی کشور بدهند.
طلایی گفت: در سال های گذشته اغلب، قوانین و مقرراتی وضع شده که با مشورت بخش خصوصی نبوده و این امر سرعت چرخه اقتصاد کشور را کاهش داده است.
وی اضافه کرد: هرجا از نظرات بخش خصوصی بهره گیری شده، شاهد بهبود کسب و کار بودیم و هر جا توجهی به آن نشده، اشکالاتی در نظام اقتصادی کشور به وجود آمده است. او ادامه داد: با توجه به اینکه فعالان بخش خصوصی برای توسعه کسب وکار در کشور چابک تر از بخش دولتی عمل می کنند و آشنایی بیشتری با قوانین زاید و دست وپاگیر دارند، همیشه می توانند نظرات مشورتی بهتری برای توسعه بخش اقتصادی کشور بدهند.
طلایی منفعت استفاده از نظرات بخش خصوصی را متوجه دولت دانسته و گفت: در سالیان گذشته اغلب قوانین و مقرراتی وضع شده که با مشورت بخش خصوصی نبوده و عملا سرعت چرخه اقتصاد کشور را کاهش داده است. اگر بخشنامه جدید آقای جهانگیری باعث شود فعالان بخش خصوصی در تصمیم سازی ها بیشتر دخیل شود، این امر به نفع دولت خواهد بود.
عضو هیات نمایندگان اتاق ایران گفت: اتاق ایران به عنوان مشاور سه قوه همیشه سعی کرده با مشورت خبرگان اقتصادی، نظرات مفید و مثبتی به دولت ارایه کند. با توجه به اینکه یکی از ارکان اقتصاد دانش بنیان، بحث فناوری های نوین است، امیدوارم بیشتر به توصیه های تشکل های تخصصی این حوزه اهمیت بدهند تا شاهد رشد این حوزه باشیم؛ چراکه معتقدیم با رشد فناوری های نوین، بقیه بخش های اقتصادی کشور هم توسعه می یابند.
 به گفته طلایی، بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات به ویژه بخش صادرات فناوری اطلاعات با سازمان توسعه تجارت همکاری هایی از دهه 80 داشته است، ولی موانع و مشکلات آن ها خیلی دیر رفع شده و همچنان برخی از آن ها باقی است. 
او توضیح داد: یکی از این مشکلات، اجرای قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم افزار است که باعث شده سرمایه گذاری در این حوزه خیلی کم شود و عملاً شاهد کاهش یا حتی خروج سرمایه از این بخش بوده ایم. در حوزه صادرات نیز سازمان توسعه تجارت تلاش خود را کرده اما سایر بخش ها همکاری لازم را نداشته اند و هنوز شاهد این هستیم که ارزش واقعی روی صادرات نرم افزار ارایه نمی شود یا درآمد حاصل از صادرات نرم افزار توسط سازمان امور مالیاتی به عنوان فعل صادرات تشخیص داده نشده و مالیات بر درآمد از آن اخذ می شود. رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران معتقد است اگر این موارد طبق دستورالعمل ابلاغ شده با مشارکت بخش خصوصی انجام شود، شاهد رشد صادرات در حوزه فناوری اطلاعات خواهیم بود و رشته ها و کسب وکارهای جدید به آن اضافه می شود. طلایی گفت: در چند سال اخیر با تغییر نظام تصمیم گیری در وزارت ارتباطات و افزایش سرعت اینترنت، شاهد به وجود آمدن کسب وکارهای جدید بوده ایم. در این راستا جوانان دارای ایده و فکر مشغول کسب وکار شده و گردش مالی مناسبی را داشته اند و بخش دولتی مشاهده کرده که با کمی تغییر تصمیم گیری، چه مقدار کسب وکارهای نو به وجود آمده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :