آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201834
تاریخ انتشار : 19 بهمن 1395 11:9
تعداد بازدید : 836

با سیر شتابان توسعه فناوری

خودروهای 20 سال آینده چه شکلی خواهند بود

از مدل T تا تسلای مدرن، اتومبیل ها همیشه خط مقدم توسعه فناوری ها بوده اند. با این اوصاف فکر می کنید که خودروها تا سال 2040 چه شکلی خواهند شد. آیا فقط با ماشین هایی روبه رو خواهیم بود که به صورت افقی حرکت می کنند یا هر چیز دیگری می تواند اتفاق بیفتد؟


مهم ترین فناوری و پیشرفتی که در خودروهای امروزی به چشم می آید، خودروهای بدون راننده هستند که برخی خودروسازان و شرکت های بزرگ فناوری در حال توسعه و آزمایش آنهایند. این خودروها پیشرفته ترین فناوری های روز را در خود جا داده اند و تصویرسازی در مورد آینده این خودروها کمی سخت است. برخی معتقدند که این خودروها در آینده به پرواز درخواهند آمد و ما را به سفرهای هوایی خواهند برد. با این اوصاف می خواهیم در ادامه به برخی تئوری ها و نظریه ها درباره آینده فناوری های خودرو بپردازیم:
 خودروهای متصل 
اگر تصور می کنید که گوشی های هوشمند ما را آنلاین نگه می دارند، در آینده این حرف شما نقض خواهد شد و تا 20 سال آینده، خودروی شما آنلاین خواهد بود. با این اوصاف نه تنها قادر خواهید بود به شبکه خانگی تان متصل شوید، بلکه خواهید توانست با سایر خودروهای در حال حرکت در جاده ارتباط برقرار کنید تا از این طریق از بروز تصادف جلوگیری کنید و حتی برای بهبود جریان ترافیک با چراغ های راهنمایی و رانندگی تعامل کنید. در این صورت است که اگر کسی با خودروی شما که پارک شده است، برخورد کند، خودرو خودش به شما پیام می دهد و حتی ویدیویی از فردی که به ماشین شما زده است را برای تان می فرستد. همچنین زمانی که بنزین تان ته کشیده باشد، خودرو نزدیک ترین و خلوت ترین پمپ بنزین را برای تان پیدا خواهد کرد و مبلغ سوخت را نیز خودش حساب می کند. 
 رانندگی انتخابی 
کودکانی که از این به بعد به دنیا می آیند، نیاز به گرفتن گواهی نامه نخواهند داشت. درحالی که سیستم های حمل و نقل هنوز برای خودران کردن کامل خودروها راه زیادی در پیش دارند، شرکت های خودروسازی و چندین شرکت فناوری و در راس آنها گوگل سخت مشغول کار در این زمینه هستند. در حقیقت آنها برای دو دهه آینده خودروهایی بدون غربیلک فرمان، یا پدال های ترمز و گاز خواهند ساخت. البته برای کسانی که هنوز عشق رانندگی و عوض کردن دنده دارند، گزینه خاصی وجود خواهد داشت و این افراد می توانند از طریق صفحه کنترلی که با استفاده از فناوری واقعیت افزوده روی شیشه جلوی خودرو به صورت مجازی قرار می گیرد، رانندگی کنند. محققان پیش بینی می کنند که آینه ها نیز در آینده به دوربین هایی با کیفیت تصویر HD مجهز خواهند شد که در این صورت دیگر لازم نیست راننده سرش را برگرداند. حتی برخی معتقدند که آینه وسط تا 20 سال آینده منسوخ خواهد شد. 
 رانندگی راحت تر 
باید بدانید که فضای داخلی خودرو در آینده بسیار راحت تر خواهد بود و با موادی نرم و سبک ساخته خواهد شد تا هم وزن خودرو کمتر شود و هم تجربه راحت نشستن را به شما بدهد و هم رنگ هایی را ارایه دهد که تاکنون وجود نداشته است. یکی از نمونه های ابتدایی این گونه خودروها که به تازگی کانسپت آن معرفی شده است، خودرویی است که استودیوی طراحی Rinspeed طراحی کرده است. خودروی این شرکت یک  خودروی خودران یا یک باغچه سیار است و در درون کابین آن بر اساس خانه های لوکس باغچه ای مدرن قرار گرفته شده است که حس راحتی و آرامش را تداعی می کند. BMW نیز هم اکنون در حال آزمایش حالت های مختلف صندلی، در حالت خودران و خودکار خودرو است. این صندلی این امکان را به سرنشینانش می دهد که آن را به سمت سرنشین کناری برگرداند. 
شرکت های دیگر در حال کار روی چراغ های جلو با LED های درخشانی هستند که در زیر سپر قرار دارند تا جاده را بدون ایجاد مزاحمت نوری برای رانندگانی که از روبه رو می آیند، روشن کنند. شرکت میتسوبیشی موتورز در حال آزمایش شاسی ها و سپرهای روکش شده با لاستیک است تا جراحات ناشی از تصادف با دیگران و خسارات به خود خودرو را نیز کاهش دهد. آنها همچنین ستون های بین درهای عقب و جلو را حذف کرده اند.
 قطعات چاپی
در آینده، زمانی که شما نیاز به یک قطعه جدید دارید، دیگر نیاز نیست که آن را از تعمیرگاه ها بخرید یا منتظر باشید که کارخانه سازنده آن را برای تان تولید کنید. این کار در آینده به عهده پرینترهای سه بعدی خواهد بود. در واقع این پرینترهای سه بعدی در آینده هر آنچه که انسان نیاز دارد، به صورت لایه به لایه، و با مواد مختلف به غیر از جمله لاستیک و تیتانیوم تولید خواهد کرد. 
هم اکنون شرکت هایی مثل Genecor و Goodyear ابدااعات جالبی در زمینه ساخت قطعات داشته اند. این دو شرکت از باکتری لاستیک ماشین درست کرده اند. در واقع، در این پروژه، باکتری «اسرشیا کولی» طوری مهندسی شده است که با هضم شکر مقدار زیادی ایزوپرن تولید می کند. ایزوپرن ماده اصلی لاستیک به شمار می رود که هم اکنون از نفت ساخته می شود. 
منبع: Wired
ترجمه:نسترن صائبی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :