آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201958
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1395 10:43
تعداد بازدید : 1360

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات:

تسهیلات فاوا در استان ها 2 درصد ارزان تر از تهران است

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: 25 هزار میلیارد تومان برای توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در سه و نیم سال گذشته سرمایه گذاری شده است.


ایرنا- برات قنبری که همراه با وزیر ارتباطات در استان سمنان به سر می برد، افزود: پنج هزار میلیارد تومان از این میزان بر عهده دولت و 20 هزار میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است. 
وی با بیان تغییر رویکرد علم و دانش بنیان شدن آن از فناوری اطلاعات به فناوری اطلاعات اشیا ادامه داد: استفاده از فناوری اطلاعات در تمام تجهیزات ازجمله عملیات بانکی با استفاده از این فناوری برای رفاه افراد ناتوان پیشرفت خوبی داشته است. 
رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه فناوری اطلاعات در تمام زمینه های اقتصادی، کشاورزی و صنعت استفاده های بی شماری دارد، گفت: با قرار گرفتن صنعت کشاورزی به عنوان یکی از حوزه های ماموریتی جدید در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این زمینه نیز پیشرفت هایی را شاهد بوده ایم. 
قنبری گفت: از تمام تشکل های فناوری اطلاعات و طرح های مربوط به این حوزه در استان ها با ارایه تسهیلاتی با کارمزد 2 درصد کمتر از تسهیلات تهران حمایت می شود تا ایجاد و راه اندازی شرکت های خصوصی در این حوزه روان تر شود. 

 7 برابر شدن درآمد فاوای ایران در بازرهای جهانی 
محمد خوانساری رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این سفر با بیان سهم و درآمد شش تا هفت هزار میلیارد تومانی حوزه فناوری و اطلاعات ایران از بازار جهانی گفت: در پنج ساله برنامه ششم و با استفاده از ظرفیت های موجود این مقدار ٦ تا ٧ برابر خواهد شد. 
وی افزود: به طور کلی درآمد بازار ایران از حوزه فاوا حدود ٣٠ تا ٤٠ هزار میلیارد تومان است و این ظرفیت وجود دارد تا پنج سال آینده این مقدار سه تا چهار برابر و به ١٢٠ هزار میلیارد تومان برسد. 
وی ادامه داد: یکی از بحث های مهم در مدت زمان پنج ساله برنامه ششم کشور، رشد اقتصادی و افزایش ارزش افزوده است که با استفاده از حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می توان این رشد اقتصادی را رقم زد. 
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ایران یک درصد از جمعیت جهان را داراست و با توجه به این میزان جمعیت باید دست کم یک درصد از بازار دنیا را نیز به دست بیاورد، گفت: با استفاده از حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می توان اشتغال زایی فراوانی به وجود آورد و ایران باید بتواند سهم خود را از بازار بین المللی افزایش دهد. 
خوانساری ادامه داد: در دولت زیر ساخت های مناسب در زمینه ارتباطی فراهم شده است و در حوزه فیبر نوری، نصب نسل جدید سه و چهار اینترنت در شبکه های تلفن همراه استانی، اپراتورها و شرکت های مخابرات سرمایه گذاری مناسبی شده است و فضا برای توسعه فناوری اطلاعات به وجود آمده است. 

 افزایش 2/5 برابری پهنای باند
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پهنای باند اینترنت کشور از سال گذشته تاکنون 5/2 برابر و به ١٠ هزار گیگ رسیده است. 
وی با بیان اینکه رشد در حوزه ارتباطات منوط به سرمایه گذاری سنگین دولت است، افزود: پیش بینی می شود بیشترین پیشرفت در پنج سال آینده در درآمدزایی و رشد اقتصادی در حوزه فناوری اطلاعات رقم بخورد. 
خوانساری گفت: در برنامه نرم افزاری یک فروشگاه اپلیکیشن داخلی ١٠٠ هزار برنامه وجود دارد که ٩٤ درصد از برنامه ها توسط ایرانیان ساخته شده است که این تعداد برنامه حدود 15 تا ٢٠ هزار نفر برنامه نویس و توسعه دهنده دارد. 
وی افزود: این آمار نشان دهنده مصداق علم و فناوری در کشور و نشان دهنده این است که درآمد بسیاری از افراد از فعالیت های دانش بنیان کسب می شود و استفاده از فعالیت های دانش بنیان باید ارتقا یابد. 
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، بازار دست نخورده ای به نام روستاها را یکی از ظرفیت های مناسب برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات عنوان کرد و گفت: تا پایان دولت تدبیر و امید تمام روستاهای بالای ٢٠ خانوار به اینترنت دسترسی خواهند یافت. 
خوانساری افزود: در بخش اینترنت برای روستاها، سال 94 به میزان ٣٢٠ میلیارد تومان از طرف دولت یازدهم هزینه شده است و فرصت های خوبی در روستاها شکل گرفته است که باید از آن ها استفاده کرد. 
وی افزود: ورود مدل های جدید اقتصادی ضرورتی اجتناب ناپذیر است که با استفاده از ظرفیت های موجود تبدیل این فرصت ها به ثروت و ارزش افزوده باید شکل بگیرد. 
وی با بیان اینکه شور و نشاط خوبی در مجموعه دانشگاهی برای تولید علم و فناوری و تبدیل دانش فناوری به ثروت در کشور وجود دارد، گفت: با توجه به اقدام های انجام شده امید زیادی برای رشد جهشی کشور در حوزه فناوری وجود دارد. 
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تاکیدهای زیادی در کشور مبنی بر جهش علمی و متوقف نشدن و استمرار آن تا تکمیل زنجیره تبدیل علم به ثروت وجود دارد. 
خوانساری گفت: استان سمنان نیز با توجه به جمعیت کم، جمعیت دانشجویی خوبی دارد و رشد و توسعه خوبی در حوزه دانشگاهی این استان به وجود آمده است. 
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در دهه فجر هستیم، گفت: هرسال در دهه فجر مهم ترین مساله ای که از طریق رسانه ها منعکس می شود، فداکاری ها، ایثارگری ها و رنج هایی است که رزمندگان برای انقلاب اسلامی ایران متحمل شده اند و باید این ایثارگری ها را
 پاس داشت. 
محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و چند معاون این وزارتخانه دیروز با حضور در شهرستان های استان سمنان، مرکز دیتای استان و اداره پست شاهرود را افتتاح کردند و چند طرح را نیز کلنگ زنی کردند. 


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :