آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201959
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1395 10:44
تعداد بازدید : 1298

تلاش ایران برای جایگزینی بالن با ماهواره های مخابراتی

رییس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: فاز تحقیقاتی و مطالعاتی استفاده از لایه استراتسفر زمین برای قراردادن بالن، پهپاد و کشتی فضایی در جهت عملیات تصویربرداری و حمل محموله های مخابراتی آغاز شد.

مهر- حسن حدادپور با بیان اینکه لایه استراتسفر یک لایه از جو زمین است که برخی کشورها در تلاشند برای عملیات فضایی از این لایه استفاده کنند، گفت: تاکنون فعالیت هایی برای استفاده از لایه استراتسفر جو صورت گرفته است که از جمله آن می توان به بالن گوگل پرداخت.
وی با بیان اینکه تاکنون تمامی اقدامات صورت گرفته از سوی کشورها در حد طرح های تحقیقاتی و مطالعاتی بوده است و به صورت عملیاتی تاکنون هیچ کشوری نتوانسته از لایه استراتسفر استفاده کند، گفت: در زمینه این طرح های تحقیقاتی، قصد اعزام پهپاد برای قرارگرفتن در لایه استراتسفر وجود دارد و شرکت هایی مانند فیس بوک و سازمان ناسا در حال انجام این پروژه برای دست یافتن به این هدف هستند. حداد پور با بیان اینکه یک سری کشتی های فضایی نیز در این لایه از جو قرار می گیرند، گفت: شرکت هایی مانند تالس در حال انجام این پروژه هستند تا یک کشتی فضایی را در لایه استراتسفر قرار دهند.
وی گفت: پژوهشگاه فضایی ایران نیز به عنوان بخش پژوهشی کشور در حوزه فضا، به دنبال انجام یک سری پروژه در لایه استراتسفر است که در حال حاضر یک بالن استراتسفری را دنبال می کنیم و در ادامه به دنبال قراردادن کشتی فضایی و پهپاد در این لایه از جو زمین هستیم. رییس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه این پروژه به طور کل در حوزه پروژه های پژوهشی قرار دارد و در دنیا نیز به مرحله عملیاتی نرسیده است، گفت: با توجه به اینکه لایه استراتسفر حول و حوش ۲۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد، اگر شیء پرنده ای در این ارتفاع قرار گیرد، به علت رقیق بودن جو انرژی کمتری برای حرکت نیاز دارد و شاید بتوان از طریق انرژی خورشیدی انرژی این پرنده را تامین کرد. ر یس پژوهشگاه فضایی گفت: درصورتی که استفاده از پرنده های استراتسفری به عنوان یک فناوری تثبیت شود، به احتمال قوی می تواند جایگزینی برای ماهواره های فضایی باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :