آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201982
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1395 11:26
تعداد بازدید : 745

مورد عجیب دسترسی موسسات مالی غیرمجاز به شبکه شتاب

بدون شک یکی از مهم ترین مشکلات ساختاری در نظام بانکی کشورمان فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز است. موسساتی که بدون دریافت هر گونه مجوز و بدون کوچک ترین پایبندی به سیاست های پولی و مالی کشور هزاران میلیارد تومان از سپرده های مردمی را جذب و حالا در تله زیان انباشته قرار گرفته و موجب افزایش بی اعتمادی به کل نظام مالی و بانکی کشور شده اند.


فناوران- قاعدتا رسیدگی به این مشکل دارای سطوح کلانی است و باید در بخش های مختلف این مشکل رفع شود، اما یک مورد بسیار عجیب هم در این زمینه در این سال ها مشاهده شده که از اهمیت بسزایی در فریب مردم برای اعتماد کردن به این موسسه ها برخوردار است.  موسسه هایی که از نظر قوانین بانکی و مالی غیر مجاز و غیر قانونی هستند به راحتی به شبکه شتاب و پرداخت و بانکداری الکترونیکی و سایر زیرساخت های بانکی کشور وصل شده اند و به مردم هم می گویند اگر ما مجوز نداشتیم، چگونه می توانستیم به شبکه شتاب وصل شویم؟ سوال بسیار خوب و جدی هست. واقعا چگونه یک موسسه غیر مجاز می تواند از این بستر پرهزینه خدمات دهی استفاده کند و برای خودش هم اعتبار کسب کند؟ 
حجت الاسلام سيد ناصر موسوي لارگاني، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این باره با بیان اینکه امروزه تمام موسسات مالی و اعتباری تمایل دارند که از شبکه شتاب استفاده کنند، گفت: هنگامی که یک موسسه غیرقانونی در کشور وجود داشته باشد، باید اجازه ورود به شبکه شتاب به آن داده نشود به عبارتی عدم اتصال یک موسسه مالی و اعتباری به شبکه شتاب مردم را از معتبر نبودن فعالیت آن آگاه می سازد.
وی با انتقاد از رویه مجلس و بانک مرکزی در بخش نظارت بر فعالیت های موسسه های مالی و اعتباری گفت: یکی از مشکلاتی که در کشور با آن روبه رو هستیم به عدم نظارت سازمان ها، ارگان ها و نهادهای نظارتی بازمی گردد که در راس آن مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی قرار دارند، یکی از مهم ترین وظایف مجلس شورای اسلامی نظارت بر اجرای قوانین است. متاسفانه در بخش نظارت مجلس شورای اسلامی وظیفه خود را آنطور که باید انجام نمی دهد.
وی با بیان نقش فناوری در کاهش سوءاستفاده های بانکی گفت: دولت الکترونیکی یا بانکداری الکترونیکی برای جلوگیری از تخلف های بانکی به ویژه فعالیت موسسه مالی و اعتباری غیر قانونی موثر است. برای نمونه در گذشته برای یک مشتری این امکان فراهم بود که از بانک های مختلف دسته چک دریافت کند اما با اتصال شبکه بانک ها به یکدیگر، اگر مشتری در بانکی بدهی یا چک برگشتی داشته باشد، نمی تواند دوباره دسته چک بگیرد.
 کمکی که فناوری می کند 
به نظر می رسد در حال حاضر ابزار تکنولوژی بر خلاف گفته های این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و بسیاری دیگر از مقامات و کارشناسان به جای تبدیل شدن به مانعی برای گسترش فعالیت های غیر مجاز در خدمت این نوع فعالیت ها قرار گرفته است. 
اما بر گردیم به سوال اول که موسسات اگر غیر مجازند، چگونه به شبکه شتاب و سایر ابزارهای بانکی برای ارایه خدمات متصل می شوند؟ مساله خیلی ساده است و پیش تر هم چند بار در مجلس از سوی نمایندگان از دلایل آن رونمایی شده است. 
موضوع خدمات ضربدری موسسات غیر مجاز و بانک ها به هم است. در حال حاضر بسیاری از بانک های بزرگ و کوچک از امکانات شان برای ارایه خدمات به این موسسه ها استفاده می کنند. یعنی یک بانک مثلا دستگاه های کارتخوانش را نصب و آرم آن موسسه را روی آن می زند و ترتیبی می دهد که کارت های بانکی صادر شده از سوی آن موسسه به مرکز سوئیچ آن بانک وصل شود. 
در مقابل هم این موسسات به شرکت های زیر مجموعه بانک ها که براساس قانون، خود بانک ها از ارایه تسهیلات به آنها منع شده اند، تسهیلات می دهند. خلاصه اینکه شبکه ای از ارایه خدمات متقابل از سوی موسسات غیرمجاز و بانک های دارای مجوز شکل گرفته که به راحتی دسترسی این موسسات غیر قانونی به خدمات بانکی را میسر کرده است. بخش نظارتی بانک مرکزی هم ظاهرا آنقدر درگیر مشکلات بزرگ تر است که این گونه تخلف ها را نادیده می گیرد. 
کارشناسان بر این باورند که اگر می خواهیم موسسات مالی غیرمجاز را از ادامه فعالیت غیرقانونی خود منصرف کنیم و تمایل آنها را به اخذ مجوز افزایش دهیم، باید جلوی دسترسی آنها به خدمات زیرساختی بانکی گرفته شود. برای این کار هم باید از تکنولوژی های نو در جهت اجبار آنها به اخذ مجوز استفاده کنیم نه اینکه با دور زدن قانون از سوی بانک ها، امکانی فراهم شود که آنها بدون هیچ دغدغه ای به انواع خدمات زیرساختی دسترسی داشته باشند. در این صورت مدیران این موسسات از خودشان می پرسند چرا باید زحمت دریافت مجوز را به خود بدهند؟ و پاسخی که به خودشان می دهند هم روشن است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :