آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201984
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1395 11:29
تعداد بازدید : 722

لباس های هوشمند مراقب مان هستند

محققان اروپایی مشغول طراحی پارچه هایی هستند که عادات غذایی یا نحوه نشستن ما را کنترل می کنند و به طور کلی نگران سلامتی ما هستند.


ScienceDaily- محققان اروپایی در آلمان مشغول کار روی پوشاک هوشمند هستند. این پوشاک می تواند عادات غذایی فرد را زیر نظر بگیرد و مثلا به او هشدار بدهد. پژوهشگران این طرح باعنوان «سیمپل اسکین» (Simple Skin) پیش نمونه تیشرت هوشمندی ساخته اند که می تواند به شما بگوید چقدر غذا خورده اید و چقد مایعات نوشیده اید. حسگرهای نرمی که در یقه آن است به شکلی ناملموس هر عمل بلع را تشخیص می دهد. 
الیویه آمفت، استاد فناوری حسگرها در دانشگاه پاسو، در این مورد می گوید: با کمک این فناوری می توانیم رفتارهای پیچیده را در طول روز زیر نظر بگیریم. به عنوان مثال اگر کاربر در طول روز مایعات کم بنوشد این فناوری می تواند کمبود آب بدن را تشخیص بدهد. این فناوری به ویژه به کار مبتلایان به دیابت می آید. چون آنها مشاوره های لازم برای رژیم غذایی مناسب را دریافت می کنند. همچنین بر اساس داده های واقعی به کسانی که اضافه وزن دارند توصیه های لازم را می دهد.
نمونه ای دیگر از شگفتی های این حسگرهای پارچه ای، فریم عینکی است که می تواند میزان ارتعاشات جمجمه را موقع جویدن اندازه بگیرد. الگوی ارتعاشات نشان می دهد که فرد مشغول خوردن چه چیزی است.
الیویه آمفت می گوید: چالش اصلی این است که این فناوری را در اشیائی به کار ببریم که هر روز از آن استفاده می کنیم، مثل لباس. یا این فناوری در لوازم جانبی مثل عینک ادغام کنیم. برای کسانی که مجبورند به طور مرتب عینک بزنند، این حسگرها می تواند عادت غذایی آنها را زیر نظر بگیرد. کاربردهای مختلف حسگرهای پارچه ای که در این پروژه تحقیقاتی اروپا در نظر گرفته شده است، همه بر پایه یک نوع پارچه مصنوعی است که در آن فیبرهای پلیمری با الیاف رسانا از جنس نقره یا مس در هم تافته شده است.
ژینگیوان شنگ، متخصص رایانش فراگیر، که با پروژه «سیمپل اسکین» همکاری می کند می گوید: این پارچه کاملا انعطاف پذیر است و هوا هم در آن نفوذ می کند که یعنی می تواند به راحتی روی بدن قرار بگیرد و شما هیچ مشکلی با عرق بدن نداشته باشید. می توانید پارچه را در ماشین لباسشویی بشویید. این پارچه ها را آزمایش کرده ایم و حتی آنها را تا ۴۰ بار در ماشین لباسشویی انداخته ایم و متوجه شدیم که مشکلی برایش پیش نمی آید.  
اما آیا می توان این پارچه هوشمند را در مقیاس بزرگ تولید کرد؟ یک شرکت سوئیسی، که یکی از تولیدکنندگان پیشرو و مبتکر در تولید پارچه است به این پروژه تحقیقاتی اروپایی پیوسته است. این شرکت موادی مانند پارچه ای که روی آن بتوان چاپ کرد، فیلم های بسیار دقیق و حتی الکترودهای شفاف تولید می کند که در فناوری عالی کاربرد دارد و معمولا برای مصارف صنعتی تولید می شود.
پیتر چابرسک، مدیر بخش تحقیق و توسعه این شرکت می گوید: مدتی است که پارچه های مشابهی برای سلول های خورشیدی و سلول های نورگسیل درست کرده ایم. به راحتی می توانیم ماشین های پارچه بافی مان را برای تولید این نوع پارچه ها آماده کنیم. فقط چند تنظیم کوچک لازم است. تولید انبوه می تواند پارچه های هوشمند را برای کاربردهای بی شمار به قیمت مناسب برساند.
یکی دیگر از کاربردهای این فناوری در پادری های هوشمندی است که می تواند بشمارد چند نفر در اتاق هستند و نحوه گام برداشتن شان را تشخیص دهد. می توان از فناوری در روکش صندلی هم استفاده کرد تا به درست نشستن فرد کمک کند و یا اگر راننده حواسش به جاده نیست به او هشدار بدهد.
ژینگیوان شنگ می گوید: مردم می توانند از پارچه ها در کنش متقابل بین انسان و کامپیوتر، در ورزش، درمراقبت پزشکی، در ایمنی استفاده کنند. بسیاری زمینه های دیگر هم هست که جای بررسی دارد. امیدوارم در آینده این رهیافت هزینه پارچه های هوشمند را کاهش دهد و بالاخره وارد بازار اصلی کند.
دانشمندان معتقدند که زمانی که تلفن هوشمند و ابزارهای کوچک دست و پاگیر می شوند پوشاک هوشمند بهترین و راحت ترین راه حل به شمار می رود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :