آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201991
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1395 11:39
تعداد بازدید : 600

ارائه نقشه فنی ساخت نخستین کامپیوتر کوانتومی

یک دهه است که دانشمندان در زمینه فناوری ساخت کامپیوترها به پیشرفت چشمگیری رسیده اند و مسیر آن را به سمت و سوی کامپیوترهای کوانتومی با سرعت پردازش نجومی سوق داده اند. هم اکنون این فناوری به جایی رسیده است که دانشمندان توانسته اند طرح اولیه (بلوپرینت) ساخت نخستین کامپیوتر کوانتومی را ارائه دهند.

آنا- گروهی از پژوهشگران بین المللی در دانشگاه ساسکس بریتانیا توانستند طرح ساخت (نقشه فنی) اولین کامپیوتر کوانتومی را تهیه کنند.
 این کامپیوتری کوانتومی این توانایی را دارد که مسائل ریاضی پیچیده را سریع تر از هر دستگاه دیگری در جهان حل کند. وینفرد هینسینگنر، استاد فناوری کوآنتوم در این دانشگاه، می گوید: «این فناوری هیچ ربطی به کامپیوترهای معمولی ندارد. این کامپیوتر می تواند مساله ریاضی ای را حل کند که حتی سریع ترین کامپیوترهای امروزی برای حل آنها به میلیون ها سال زمان برای محاسبه نیاز دارند». 
دانشمندان سال هاست که درصدد عملی کردن رویای کامپیوتر کوآنتومی هستند اما تاکنون گفته می شد برای ساخت چنین کامپیوتری باید ماشین قدرتمندی به اندازه یک زمین فوتبال ساخت. این استاد دانشگاه می گوید: «این فناوری می تواند جامعه را تغییر دهد و اصلا کار آسانی نیست. ما نمی گوییم که پروژه ساخت کامپیوتر کوآنتومی کار آسانی است و در این زمینه مشکلی وجود نخواهد داشت اما در تلاشیم تا در طرحمان تمام چالش ها را پیش بینی و راه حل های فنی آنها را پیدا کنیم». در کامپیوتر های کلاسیک، هر واحد اطلاعات که یک بیت نامیده می شود دارای ارزش صفر یا یک است اما در کامپیوتر کوانتومی هر بیت می تواند صفر و همزمان یک باشد و چنین چیزی اجازه می دهد امکان محاسبه چندجانبه و هم زمان فراهم
 شود.
این استاد فناوری کوآنتوم می افزاید: «تصور کنید که بتوانید همه اطلاعات را به طور همزمان به کامپیوتری بدهید، آن هم در حالی که در دو مکان متفاوت هستید. شما می توانید از ماشین بخواهید که هم زمان از تمام این داده ها برای پردازش استفاده کند. کامپیوتر کوآنتومی این گونه کار می کند. این کامپیوتر قدرت باورنکردنی برای پردازش اطلاعات دارد و چنین چیزی در هیچ کدام از فناوری هایی که تاکنون دیده اید، وجود ندارد».


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :