آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202001
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1395 12:43
تعداد بازدید : 589

تصویب آیین نامه اجرایی صندوق مکانیزه فروش

کمیسیون اقتصاد دولت آیین نامه اجرایی نحوه استفاده از سامانه صندوق فروش (صندوق ماشینی مکانیزه فروش) موضوع قانون مالیات های مستقیم را تصویب کرد.

فارس- هم اکنون پوشه این مصوبه جهت ارسال به هیات دولت در حال آماده سازی است که به نظر می رسد دست کم تا 3 هفته آینده از سوی هیات وزیران ابلاغ خواهد شد.
بر اساس این گزارش، در ماده (169) قانون مالیات ها عنوان شده که  اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت نام در نظام مالیاتی می شوند، مکلف اند برای انجام معاملات خود صورت حساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب ها، قراردادها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان مذکور ارایه کنند.
عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای دیگران یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود، حسب مورد مشمول جریمه ای معادل دو درصد مبلغ مورد معامله می شود.
همچنین عدم ارایه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی کشور از طریق روش هایی که تعیین می شود، مشمول جریمه ای معادل یک درصد معاملاتی می شود که فهرست آن ها ارایه نشده است.
در ادامه این ماده قانونی آمده که  مؤدیان مالیاتی موضوع ماده مذکور موظف اند از سامانه صندوق فروش صندوق ماشینی (مکانیزه) فروش و تجهیزات مشابه استفاده کنند. معادل هزینه های انجام شده بابت خرید، نصب و راه اندازی تجهیزات فوق اعم از نرم افزاری و سخت افزاری از مالیات قطعی شده مؤدیان مزبور در اولین سال استفاده یا سال های بعد آن قابل کسر است.
در این ماده عنوان شده است: معادل ده درصد از مالیات ابرازی عملکرد مؤدیانی که توسط سازمان امور مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش و تجهیزات مشابه شده اند، مشروط به رعایت آیین نامه اجرایی مربوط، برای مدت دو سال اول بخشوده می شود. 
عدم اجرای حکم این تبصره موجب تعلق جریمه ای به میزان دو درصد فروش است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :