آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202014
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1395 13:3
تعداد بازدید : 631

اولین بازوی مصنوعی دنیا پیوند زده شد

محققان انگلیسی برای اولین بار موفق به پیوند بازوی مصنوعی به بیماری شدند که انجام اعمال این بازو با ستون فقرات کنترل می شود.

خبرگزاری مهر- بازوهای بیونیک که با افکار بیمار قابل کنترل است، یکی از پیشرفت های اصلی در زمینه پیوند بازوهای مصنوعی در دنیا به شمار می رود.
ماهیچه های مصنوعی کنونی که برای بیماران مورد استفاده قرار می گیرند، به حرکت دادن ماهیچه در ناحیه ای وابسته است که بازوی آسیب دیده به بازوی مصنوعی پیوند شده؛ اما از آنجا که ماهیچه بازو آسیب دیده است، عضوی که جایگزین عضو قطع شده می شود توانایی های محدودی خواهد داشت و به عنوان مثال تنها یک یا دو حرکت حالت گرفتن را می تواند انجام دهد.
محدودیت حرکت های بازوی مصنوعی به دلیل آن است که بیش از ۵۰ درصد اعضای قطع شده بازوی الکتریکی را رها می کنند.
اکنون، محققان نوعی بازوی مصنوعی ابداع کرده اند که با اتصال اعصاب ستون فقرات به تکه ای از ماهیچه سالم بازو به بیمار اجازه می دهد به طور مستقیم و تنها با فکر کردن درباره کاری که می خواهد با بازو انجام دهد، آن را حرکت دهد.
با اتصال این اعصاب از ستون فقرات به تکه ای از ماهیچه سالم ناحیه قفسه سینه یا عضله دو سر بازو، بیمار می تواند مجموعه وسیع تری از حرکات را انجام دهد. این مجموعه حرکات، حرکاتی را از قبیل باز و بسته کردن دست، چرخش مچ و بالا و پایین بردن بازو را شامل می شود.
فردی که این بازوی مصنوعی به بدنش پیوند می خورد برای استفاده از آن کافی است به سادگی به کاری که می خواهد انجام دهد فکر کند. به عنوان مثال وقتی به فشار دادن دو انگشت به هم فکر می کند، این سیگنال از طریق اعصاب به ماهیچه می رسد و ماهیچه حرکت می کند و فرد می تواند دو انگشتش را به هم بفشارد.
محققان امیدوارند که در آینده بتوانند فرمان های بیشتری را برای این بازوی مصنوعی رباتیک برنامه ریزی کنند تا فرد بتواند کارهای بیشتری را با این بازو انجام دهد.
وقتی بازو قطع می شود، رشته های عصبی و ماهیچه ها نیز قطع می شوند و این بدان معناست که ارسال سیگنال های عصبی از مغز به ماهیچه برای تکان دادن بازوی مصنوعی دشوار است. اما محققان روش جدیدی برای تمرکز حرکت از ماهیچه ها به سیستم عصبی استفاده کرده اند.
در این روش، فناوری جدید سیگنال ها را واضح تر شناسایی و کدگذاری می کند و باعث می شود فردی که از بازوی رباتیک استفاده می کند راحت تر و کاربردی تر بتواند آن را به کار گیرد.
محققان در حال حاضر مشغول آزمایش روی بازوهای مصنوعی رباتیک هستند و امیدوارند که طی ۳ سال آینده این بازوها روانه بازار شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :