آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202107
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1395 10:28
تعداد بازدید : 1339

با تدوین مقررات اپراتور غالب

رگولاتوری به کمک اپراتورهای کوچک می آید

رییس سازمان تنظیم مقررات با اعلام تدوین مقررات SMP برای تعیین سهم بازار فعالان فاوا گفت: اپراتور غالب با بیشترین سهم در بازار نباید به سهم اپراتورهای کوچک تعرض کند تا بازار رقابتی شکل بگیرد.

فناوران- یکی از وعده های وزارت ارتباطات، ورود رگولاتوری به بحث جلوگیری از انحصار و ایجاد رقابت بین اپراتورهای غالب و فعال بوده است. در این راه کمیسیون تنظیم مقررات با تدوین قانون اپراتورهای غالب، در تلاش است تا راه برای فعالیت اپراتورهای کوچک تر فعال شود.
هرچند تدوین مقررات SMP یا همان اپراتورهای غالب هنوز نهایی نشده است اما اخیرا رگولاتوری در ذیل مصوبه مقررات مربوط به طرح های تعرفه ای تشویقی دارندگان پروانه ارایه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات، محدودیتی برای اپراتورهای بزرگ در نظر گرفت به این صورت که تعرفه طرح های تشویقی اپراتور با سهم بازار بیش از 10 درصد حداکثر می تواند بیست درصد از کف تعرفه پایین تر باشد و تعرفه طرح های تشویقی اپراتور با سهم بازار کمتر از 10 درصد  حداکثر می تواند چهل درصد  از کف تعرفه پایین تر باشد.
علی اصغر عمیدیان در گفت و گو با فارس درباره مقررات SMP (اپراتورهای غالب) توضیح داد: در این مقررات که به زودی نهایی و ابلاغ می شود، سهم تمامی فعالان از جمله اپراتورهای بزرگ و کوچک از بازار ICT تعیین شده است.
وی افزود: اپراتور با بیشترین سهم اپراتور غالب تلقی می شود و برای اینکه این اپراتور به سهم اپراتورهای کوچک تعرض نکند و بازار رقابتی ایجاد شود، باید مقرراتی را رعایت کند.
عمیدیان ادامه داد: ممکن است یک اپراتور در یک حوزه غالب و در حوزه دیگر غالب نباشد، اما هر جا که غالب باشد، باید حق و حقوق اپراتورهای کوچک را رعایت کند.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: در گذشته این مقررات در پروانه های مخابراتی و ارتباطی وجود نداشت و برای مثال در پروانه شرکت مخابرات ایران سهمی برای اپراتورهای ADSL دیده نشده بود.
 قطع دو میلیون سیم کارت
سخنگوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز روز گذشته با اعلام قطع کامل بالغ بر ۸۰ درصد سیم کارت هایی که اطلاعات هویتی شان تکمیل نبوده و با وجود اخطار، نسبت به تکمیل مدارک شان اقدام نکرده اند، گفت: در آغاز اجرای طرح که از حدود دوسال قبل آغاز شد، پرونده بالغ بر ۳۰ میلیون سیم کارت در بانک اطلاعاتی اپراتورهای موبایل ناقص بود که با اقدامات انجام شده تا اول دی ماه امسال این تعداد به ۶ میلیون سیم کارت کاهش یافت.
جهانگیر اسدی در گفت و گو با مهر افزود: پس از ضرب الاجل اعلام شده از سوی وزارت ارتباطات به مالکان سیم کارت هایی که نسبت به رفع مغایرت خطوط خود اقدام نکرده بودند، از ابتدای دی ماه امسال مالکیت بالغ بر 5/3 میلیون سیم کارت تعیین تکلیف شد.
اسدی با بیان اینکه پس از اخطارهای اعلام شده به صاحبان سیم کارت های دارای نقص پرونده، ارتباط این مشترکان یکطرفه شد، افزود: پس از این مرحله، اپراتورهای تلفن همراه با نظارت رگولاتوری، نسبت به قطع دوطرفه و کامل سیم کارت هایی که مالکیت آنها احراز نشد، اقدام کردند.
سخنگوی رگولاتوری گفت: هم اکنون ارتباط بالغ بر ۸۰ درصد سیم کارت هایی که هویت آنها در شبکه موبایل کشور احراز نشده، قطع کامل شده و مابقی این سیم کارت ها نیز طی چند روز آینده قطع کامل می شوند.
وی وجود برخی شرایط ازجمله فوت مالک خط یا مسافرت را از دلایلی عنوان کرد که ممکن است برای احراز هویت و تکمیل پرونده، زمان بر باشد و گفت: با درنظر گرفتن زمان این فرآیندها، به مشترکان مهلت داده شد تا نسبت به رفع مغایرت پرونده اطلاعاتی خود اقدام کنند و با پایان یافتن این مهلت زمانی، ظرف چندروزه آینده سیم کارت های باقیمانده نیز قطع دوطرفه می شوند.
به گفته اسدی حدود ۴۰۰ هزار سیم کارت در شبکه اپراتورهای کشور به دلیل فوت صاحب سیم کارت با نقص پرونده روبه رو بوده است.
وی گفت: فعلا تصمیمی برای سلب امتیاز قطع کامل شده اتخاذ نشده است و سلب امتیاز سیم کارت تابع قوانین و مقررات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :