آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202110
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1395 10:30
تعداد بازدید : 1174

انتقاد عضو حقیقی شورا از اطلاع‌رسانی ناکافی

مرکز ملی فضای مجازی قادر به نظارت بر شبکه ملی اطلاعات نیست

عضو شورای عالی فضای مجازی می گوید اگر الزامات تعیین شده برای شبکه ملی اطلاعات محقق شود، می توان گفت شبکه ملی راه اندازی شده است.

باشگاه خبرنگاران - محمد حسن انتظاری، دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی و عضو فعلی این شورا درخصوص ارزیابی فاز اول شبکه ملی اطلاعات که در شهریور ماه جاری افتتاح شد، گفت: در ابتدا باید گفت شورای عالی فضای مجازی درخصوص شبکه ملی اطلاعات مصوبه ای در دی ماه سال 92 به تصویب رسانده است که در آن شش الزام برای شبکه ملی تعریف شده و هر زمان این شش الزام محقق شد، می توان گفت شبکه ملی اطلاعات به ثمر رسیده است.
انتظاری افزود: طرح شبکه ملی اطلاعات با رویکردی که مورد تدبیر مقام معظم رهبری است، باید به تصویب شورای عالی فضای مجازی برسد اما این طرح بنا به دلایلی هنوز در شورا مصوب نشده است، از سوی دیگر مرکز ملی فضای مجازی ماموریت سازوکار علمی نظارت بر طراحی و پیاده سازی شبکه ملی را بر عهده دارد؛ اما تاکنون هنوز گزارشی از سوی مسوولان امر در این خصوص دریافت نکرده ایم.
عضو شورای عالی فضای مجازی در ادامه با بیان اینکه چند ماه گذشته این شورا  مصوبه ای در جهت گسترش شش الزام شبکه ملی مصوب سال 92 داشت، گفت: خوشبختانه با گسترش الزامات تبیین شده برای شبکه ملی شاخص ها معین و دارای تکنیک شد و اظهارنظر شورای عالی فضای مجازی یا مرکز ملی درخصوص شبکه ملی اطلاعات براساس این شاخص ها خواهد بود.
انتظاری گفت: مسوولان وزارت ارتباطات براساس شاخص های مطرح شده مواردی را در شورا در قالب پاورپوینت مطرح کردند که براساس نظر شورا در قالب طرح نمی گنجید و مورد قبول شورای عالی قرار نگرفت.
انتظاری در پاسخ به این سوال که اگر الزامات شبکه ملی مورد تصویب شورا به طور کامل رعایت نشده، افتتاح طرح هایی تحت عنوان شبکه ملی اطلاعات در فازهای مختلف چگونه معنا می شود، گفت: براساس اظهارات دبیر شورای عالی فضای مجازی که سند آن نیز موجود است، دو کار در حال انجام است، وزارت ارتباطات درواقع در حال اصلاح وضع موجود است و زیرساخت هایی که در گذشته وجود داشته و به فعلیت نرسیده را وارد عرصه عملیاتی می کند که این امر می تواند در چند فاز رقم بخورد.
دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: همچنین برخی از زیرساخت های این حوزه در حال بهبود است اما سوال اینجاست که مجری طراحی اصولی شبکه ملی کیست و چه زمانی می خواهد آن را انجام دهد، متدولوژی شبکه ملی هنوز به تصویب شورای عالی نرسیده و طراحی مفهومی شبکه که باید تمامی اجزای آن را شامل شود نیز در شورا مطرح نشده است.
انتظاری گفت: کارهایی انجام شده است که به صورت یکپارچه نبوده و اعمال مدیریت واحد و یکپارچه بر این نوع فعالیت ها امکان پذیر نیست.
انتظاری مهم ترین اقدام در حوزه شبکه ملی اطلاعات را مواجهه مهندسی و علمی با این شبکه عنوان کرد و گفت: روال پیاده سازی طراحی شبکه ای به عظمت شبکه ملی اطلاعات کاملا مشخص است اما این روال طراحی نشده و پیشنهاد می شود یک دستگاه مستقل با یک گروه علمی مستقل روش ها و شاخص های مطرح شده و نحوه نظارت بر طراحی و ... را بر عهده بگیرند تا گزارش های مستقل علمی و نظارتی دقیق تهیه شود.
عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی گفت: این شاخص های علمی و مهندسی در چارچوب سند تبیین الزامات شورای عالی باید طراحی شود.
انتظاری در پاسخ به اینکه از نظر شما شبکه ملی به درستی در مسیر راه اندازی قرار گرفته یا خیر، گفت: به دلیل اینکه گزارش های مستقل نظارتی و علمی از سوی وزارت ارتباطات دریافت نمی شود و مرکز ملی فضای مجازی نیز قادر به تهیه آن نیست، نمی توان گفت آنچه در فازهای مختلف افتتاح می شود شبکه ملی اطلاعات است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :