آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202116
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1395 10:49
تعداد بازدید : 618

 برای پیگیری مطالبات صاحبان کسب و کار حوزه اینترنت چیزها

IOTکارها در نصر تهران گرد هم آمدند

این روزها بیشتر از هر زمان دیگری شاهد ظهور فناوری های نوین و کسب و کارهای جدید در حوزه فناوری اطلاعات هستیم که کاربردهای زیادی در عرصه های زندگی ما دارد و آن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

فخری زارع
یکی از این فناوری های نوین اینترنت چیزها یا «Internet Of Things» است که در دو سه سال گذشته رشد بالایی در کشور داشته و شرکت های متعددی در این زمینه تاسیس شده یا فعالیت خود را به این سمت سوق داده اند.
از سویی، با افزایش تعداد شرکت های فعال در حوزه اینترنت چیزها ضرورت وجود تشکلی هم برای پیگیری مطالبات صنفی این کسب و کار هم احساس می شد و به این ترتیب کمیسیونی در سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با نام «بیگ دیتا و اینترنت اشیا» شکل گرفته است.
به گفته مدیران سازمان نصر تهران استقبال از این کمیسیون بسیار خوب بوده و نمایندگان بیش از 86 شرکت برای حضور در این کمیسیون تقاضا داده اند. اما به دلیل محدودیت فضا، نمایندگان 12 شرکت برای حضور در این کمیسیون انتخاب شدند و در این هفته نیز مسوول کمیسیون مشخص خواهد شد.اصغر رضانژاد، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران درخصوص ضرورت تشکیل کمیسیون بیگ دیتا و اینترنت اشیا گفت: قطعا وقتی کسب و کار جدیدی شکل می گیرد، نیازمند قوانین جدید و تصمیم گیری های کلان در سطح کشور است که با قرار گرفتن شرکت ها زیر یک چتر نظرات آنها می تواند در تصمیم گیری های حاکمیتی تاثیر بگذارد.وی افزود: اکنون شرکت های فعال در حوزه اینترنت چیزها با موانع قانونی، رگولاتوری، تعرفه و غیره مواجه هستند که در این کمیسیون می توانند برای رفع آن چاره اندیشی کنند.دبیر نصر تهران درخصوص تعداد شرکت های فعال در زمینه اینترنت چیزها و سرمایه گذاری صورت گرفته در این حوزه گفت: اطلاعات و آمار دقیقی در این خصوص نداریم که امیدواریم با آغاز فعالیت کمیسیون بتوانیم این اطلاعات را جمع آوری کنیم.در همین رابطه فرزاد خندان، عضو کمیسیون اینترنت اشیا در نصر تهران هم گفت: با تشکیل این کمیسیون در تلاشیم که نهادهای قانونگذار را به سمتی ببریم تا توجیه شوند چگونه با این کسب و کارهای جدید برخورد کنند.
خندان افزود: این کسب و کار با بازار جدید و بزرگی در کشور روبه روست که هنوز فعالان آن راه خود را پیدا نکرده اند.وی با بیان اینکه انقلاب اصلی در این زمینه از سال 2020 شروع می شود، گفت: از سال 2008 کسب و کار در حوزه اینترنت چیزها شکل گرفت و در سال 2012 جهش چشمگیری در دنیا پیدا کرد و از آنجایی که ثابت شده کشوری هستیم که با وجود محدودیت ها به دنبال بازار نوی فناورانه هستیم، بنابراین پیش بینی می شود بازار خوبی در انتظار فعالان این کسب و کار است.
اینترنت چیزها، (به انگلیسی: Internet of Things) که گاهی در زبان انگلیسی اینترنت اشیا (Internet of Objects) هم برای این کلمه استفاده می شود،  به طور کلی به بسیاری از چیزها شامل اشیا و وسایل محیط پیرامون مان که به شبکه اینترنت متصل شده، می پردازد که می توان آنها را با اپلیکیشن های تلفن های هوشمند و تبلت کنترل و مدیریت کرد. اینترنت چیزها به زبان ساده، ارتباط سنسورها و دستگاه ها با شبکه ای است که از طریق آن می توانند با یکدیگر و با کاربران شان تعامل کنند. 
«کلان داده یا طبق مصوبه فرهنگستان «مه داده» (Big Data) دارایی های داده ای اند بسیار انبوه، پرشتاب یا گوناگون که نیاز به روش های پردازشی تازه ای دارند تا تصمیم گیری، بینش تازه و بهینگی پردازش پیشرفته را فراهم آورند» کلان داده یا مه داده ها مسیر حرکت کسب و کار و فرآیند چرخش کار در سازمان ها را مشخص می کنند. در مه داده با داده های متمایز و بزرگ که دائماً از لحاظ حجم، نرخ تولید داده و تنوع در حال تغییر هستند، سروکار داریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :