آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202120
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1395 10:56
تعداد بازدید : 560

کدام آمار و گزارش صحیح است؟

علی شمیرانی-دوستی تعریف می کرد که در یک نشست محدود در خارج از کشور، نمایندگان سه نهاد داخلی به ارایه گزارشی پرداختند که از بد حادثه، در هر کدام از آنها جمعیت کشور یک عدد اعلام شد. در پایان جلسه یکی از خارجی ها به طعنه به من گفت، شما آمار جمعیت کشور را هم دقیق اعلام نکردید، بعد چطور انتظار پذیرش سایر ارقام و گزارش هایتان را دارید!


آری، وقتی شاخص های دقیق و چگونگی احصا شدن آمارها را ارایه نمی کنیم و مرجع یگانه ای نیز در این خصوص نداریم، چطور می توان به گزارش های پیشرفت ها و پسرفت ها ارایه شده اتکا کرد؟
در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کم آمار و ارقام ارایه نمی شود. در خصوص این آمارها، گاه هیچ مستند و پیوستی ارایه نمی شود، گاه اصلا آمارها محسوس و باور پذیر نیست و گاه نهاد دیگری آماری متفاوت و متناقض ارایه می کند و در نتیجه چنانچه در یک اقدام علمی نیز آماری تهیه و ارایه شود، باور آن از سوی مخاطبان کار آسانی نیست.
برای نمونه در مورد تعداد سیم کارت های بی هویت و میزان جمع آوری آنها، از گذشته تاکنون آمار متعددی داده شده و می شود. اما به یکباره پلیس فتا با ارایه آماری، دوباره معضل سیم کارت های بی هویت را بر سر زبان انداخته و بعد از مدت کوتاهی دوباره آمار جمع وجور شدن این مساله اعلام می شود. 
از این رو اگر چند روز دیگر پلیس یا مرجع دیگری آماری از وجود میلیون ها سیم کارت بی هویت داد، باز هم جای تعجب نیست. یا در مورد سایت های غیراخلاقی یکی از مراجع چندی پیش اعلام کرد 95 درصد فضای مجازی فساد و لجن زار است. اما از سوی دیگر وزیر اطلاعات اعلام می کند 3 درصد کانال های تلگرامی غیراخلاقی هستند و وزیر ارتباطات نیز بدون هیچ شاخص و آماری اعلام می کند، میزان مراجعه به سایت های غیراخلاقی کمتر شده است. در مورد شبکه ملی اطلاعات نیز اگرچه بعد از افتتاح فاز دوم آن، صدای مخالفی بلند نشد، اما چه از سوی مخالفان و چه از سوی مجریان شبکه، هیچ شاخص و آمار دقیقی برای اندازه گیری وجود ندارد. در خصوص برخی موارد در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم که اصولا هیچ آماری ارایه نمی شود که نیازمند به روزرسانی باشد. این موارد نمونه هایی کوچک از نمای کلی صنعت ICT است و در حالی شاهد آن هستیم که شفافیت و ارایه آمار قابل اتکا یکی از شرط های نخست برای رشد و رونق سرمایه گذاری به ویژه از سوی خارجی ها است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :