آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202140
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1395 11:32
تعداد بازدید : 548

فرصت سازی به جای سرزنش

شبنم کهن چی- رسانه های اجتماعی برای کاربران ایرانی در روز ولنتاین، میدان نبرد مخالفان و موافقان بزرگداشت چنین روزی خواهد بود. این یک پیش بینی نیست؛ یک تجربه است.

مخالفان، دلایلی برای نشان دادن هجوم فرهنگ غربی ارایه می کنند و با اعتراض از روز سپندار مذگان یاد می کنند که در فرهنگ ایرانی جشنی برای بزرگداشت زن و زمین است و می خواهند این روز را به عنوان روز عشاق جشن بگیریم. حتی گاهی به نظر می رسد مسوولان نیز در جبهه مخالفان هستند و خرید و فروش هدایا را ممنوع می کنند. بر هیچ مخالفی، اعم از مسوولان و مذهبیان و مردم پوشیده نیست که نمی توان مقابل بزرگداشت عشق را گرفت. گاهی «ممنوعیت »ها و «مخالفت »ها حتی اگر درست هم باشند، به هدایت جریان غلط به سمت راه درست نه تنها کمکی نمی کند؛ بلکه به آن جریان سرعت هم می دهد. این روند به خصوص در رسانه های اجتماعی بیشتر دیده می شود. 
چطور می توان در رسانه های اجتماعی به هدایت یک جریان در مسیر درست کمک کرد؟ تولید محتوای مناسب و اطلاع رسانی شاید می تواند به روشنگری کمک کند. 
شکی نیست که ولنتاین امسال هم مخالفان و معترضان در کنار طرفداران بزرگداشت روز ولنتاین شروع به فعالیت در رسانه های اجتماعی خواهند کرد. شکی نیست که روز ولنتاین از افسانه ولنتین، کشیش مسیحی گرفته شده است؛ اما در حال حاضر این روز به عنوان روز عشاق در جهان شناخته می شود. به جای پارو زدن بر خلاف مسیر می توان با اطلاع رسانی درست نه تنها کاربران را با جشن های ایرانی و روزهایی که برای بزرگداشت مهر و محبت وجود دارد آشنا کرد؛ بلکه می توان ضمن گسترش فرهنگ صحیح، بر اهمیت عشق در زندگی امروز نیز تاکید کرد. این روز با توجه به اهمیتی که دارد می تواند بهانه مناسبی برای جلوگیری از ترویج خشونت باشد و با داشتن ابزاری مانند رسانه های اجتماعی می توان فرهنگ صحیح و مهربانی را قوی کرد. 
پس به جای اعتراض و مخالفت بیاییم از رسانه های اجتماعی استفاده کنیم تا فارغ از غربی یا بیگانه بودن مناسبتی مانند ولنتاین، چنین روزی را تبدیل به فرصتی برای بهبود حال جامعه اطراف مان، اطلاع رسانی صحیح و فرهنگسازی کنیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :