آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202982
تاریخ انتشار : 2 اسفند 1395 11:16
تعداد بازدید : 580

قانون سرقفلی باعث استثمار می شود

عضو اتاق اصناف ایران ضمن اینکه اجباری شدن بیمه برای مغازه داران را بسیار مناسب دانست، گفت: قانون سرقفلی می تواند باعث استثمار مالک از صاحب سرقفلی شود لذا این قانون نیاز به اصلاح دارد.

ایسنا- عبدالحسین عباسی درخصوص قوانین سرقفلی گفت: در حال حاضر ۷۵ درصد ملک در اختیار صاحب سرقفلی و ۲۵ درصد در اختیار مالک است.وی با بیان اینکه وقتی خریدار سرقفلی توانایی خرید مغازه را ندارد، پس نمی توان ملکیت را به طور کامل انتقال داد، ادامه داد: هنگام خرید و فروش نمی توان مالک را مجبور کرد ملکیت را واگذار کند، این قانون باعث محدودیت در تغییر شغل مغازه دار خواهد بود و محدودیت دیگری برای وی ندارد.
 وی درباره اینکه خرید و فروش سرقفلی باعث باج گرفتن مالک نمی شود، گفت: این قانون می تواند باعث استثمار مستاجر شود و بهتر است این قانون تغییر یابد.  وی درباره رعایت شدن حق کسب پیشه در اجاره نامه ها گفت: اگر در اجاره نامه مستاجر قید شده باشد، چیزی به وی تعلق نخواهد گرفت اما اگر سرقفلی خریده شود، حق کسب و پیشه هنگام تخلیه مغازه پرداخت خواهد شد. درواقع حق کسب و پیشه در قیمت سرقفلی ادغام شده است.
عباسی در واکنش به پیشنهاد نایب رییس اتاق اصناف مبنی بر اصلاح قانون سرقفلی که هنگام خرید و فروش آن در صورت تمایل خریدار مالک موظف به انتقال ملکیت نیز باشد، گفت: اگر این قانون تصویب شود، منافع زیادی برای مغازه دار خواهد داشت و امکان اینکه مالک قیمت زمین را بسیار بالاتر از سرقفلی اعلام کند تا خریدار نتواند ملکیت را بگیرد، کم است زیرا قیمت ملک مشخص است و حتی اگر خریدار مجبور باشد یکی دو میلیون بالاتر از قیمت زمین نیز پرداخت کند تا ملکیت را در اختیار بگیرد، باز هم برایش به صرفه است.
وی در پاسخ به این سوال که موافق اجباری شدن حداقل بیمه برای مغازه داران است یا خیر، گفت: حادثه همیشه در کمین است. بعضی از مغازه داران از حق بیمه گله می کنند اما در صورت اتفاق افتادن حادثه ای اگر بیمه نباشد، به مشکل برمی خورند و کاملا با اجباری شدن این نوع بیمه موافق هستند.
عباسی در همین رابطه افزود: به رییس اتاق اصناف نیز پیشنهاد کردیم که هر کس برای دریافت پروانه کسب مراجعه می کند، باید بیمه نامه داشته باشد و آن را یکی از مدارک لازم برای دریافت بیمه نامه قرار دهیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :