آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203100
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1395 10:48
تعداد بازدید : 694

با اصلاح آیین‌نامه ماده۸۷ قانون نظام صنفی انجام می‌شود

فعالیت کسب وکارهای اینترنتی در آستانه قانومندی

هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی، آیین نامه اجرایی تبصره ماده (۸۷) قانون نظام صنفی در خصوص فعالیت فعالان صنفی در فضای مجازی را اصلاح کرد.

فناوران- محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه آیین نامه اجرایی تبصره ماده (۸۷) قانون نظام صنفی بسیاری مسایل را روشن و قانونمند می کند، گفت: ابهامات قبلی در اصلاحیه آیین نامه بر طرف شده است.
نعمت زاده با بیان اینکه متن آیین نامه اجرایی تبصره ماده (۸۷) قانون نظام صنفی بنا بر سوال دیوان عدالت اداری به تایید شورای نگهبان رسیده است، گفت: با توجه به اینکه در قانون به وزارت صنعت تکلیف شده است،   بازاریابی شبکه ای در قالب نظام صنفی فعالیت کند بر این اساس دستورالعملی تهیه شد و پروانه کسب برای تعدادی شرکت بازاریاب واجد شرایط ایجاد و فعالیت ها و روابط بازاریابان و تمام این سیستم به صورت شفاف تشریح شد که وزارت صنعت، معدن و تجارت با اصلاح آیین نامه آن را منطبق با قانون و منظم و شفاف کرده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت : آیین نامه اجرایی تبصره ماده (۸۷) قانون نظام صنفی بر مبنای آسیب شناسی اصلاح شده است و گزارشی از سوابق و آسیب شناسی تهیه شده و برای مراجع  و شورای نگهبان ارسال خواهد شد.
براساس ماده (۸۷) فعالیت افراد صنفی در فضای مجازی (سایبری) مستلزم اخذ پروانه کسب از اتحادیه مربوطه است و براساس تبصره (الحاقی ۱۳۹۲) چگونگی صدور مجوز و نحوه نظارت بر این گونه فعالیت های صنفی به موجب آیین نامه اجرایی است که توسط اتاق اصناف ایران با همکاری دبیرخانه هیات عالی نظارت و وزارتخانه های اطلاعات و ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه می شود و پس از تایید هیات عالی نظارت حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجراشدن این قانون به تصویب وزیر صنعت، معدن و تجارت می رسد.
بر اساسا این گزارش متن آیین نامه بنابر سوال دیوان عدالت اداری به تایید شورای نگهبان رسیده است.
همچنین آیین نامه اجرایی چگونگی صدور و تمدید پروانه کسب و نحوه نظارت بر فعالیت افراد صنفی در فضای مجازی موضوع تبصره ماده (۸۷) قانون نظام صنفی مصوب وزیر صنعت، معدن و تجارت است.
 ماده (۱) اصلاح آیین نامه مربوط به فضای کسب و کار مجازی است که واحد صنفی که توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی برای ارایه محصول (کالا و یا خدمات) به طور مستقیم یا غیرمستقیم و به صورت کلی یا جزیی به عمده فروشان، خرده فروشان و مصرف کنندگان از طریق ابزارهای ارتباط از راه دور از قبیل سایت و نرم افزارهای تجاری (اپلیکیشن) دایر شده باشد.
همچنین در الحاقی ماده (۱) که پیرامون شرکت بازاریابی شبکه ای شخص حقوقی است، عنوان شده که  محصولات تولید خود یا شرکت مادر (دارنده بیش از ۵۰ درصد سهام و سرمایه) را به روش بازاریابی شبکه ای به فروش می رساند.
این گزارش حاکی است، درباره مرجع صدور پروانه کسب در اصلاحیه آیین نامه آمده است، اتحادیه کشوری از واحدهای صنفی موضوع این آیین نامه براساس تبصره (۷) ماده (۲۱) قانون نظام صنفی تشکیل می شود.
تغییرات اصلاحی در ماده (۲) آیین نامه ماده (۸۷) قانون نظام صنفی مربوط به دبیرخانه هیات عالی نظارت و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی است که آنها موظف شده اند، ضمن اتصال سامانه های خود بدون نیاز به اخذ مدرک مجدد (مطابق ماده (۳) این آیین نامه) امکان دسترسی طرفین به مدارک متقاضی و صدور همزمان پروانه کسب و نماد اعتماد الکترونیکی را فراهم کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :