آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203111
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1395 11:3
تعداد بازدید : 658

اریک اشمیت: در مورد هوش مصنوعی کاملا اشتباه کردم

اریک اشمیت، رییس هیات مدیره آلفابت به تازگی در کنفرانس امنیت RSA در سانفرانسیسکو اعتراف کرد که درباره هوش مصنوعی کاملا در اشتباه بوده است. وی در گذشته زیاد موافق این فناوری نبود اما به تازگی ادعا کرده است که همین فناوری نقش ضروری در تحقق اهداف شرکت ها و توسعه اقتصاد جهانی دارد.

Fortune- این در حالی است که ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل همین چند وقت پیش اعلام کرد که جهان وارد عصر جدیدی به نام «اول هوش مصنوعی» (AI- first) شده است. به این معنا که این فناوری نسبت به همه فناوری ها برتری دارد. به گفته پیچای، دوران قبلی ما، دوران برتری ابزارهای همراه و گوشی های هوشمند بود. 
اشمیت در ابتدا معتقد بود که هوش مصنوعی با موانع بسیار زیادی مواجه است که توسعه آن را با مشکل روبه رو می کند. او حتی اظهار ناامیدی کرده بود که حتی این فناوری به منصه حضور برسد و یادگیری ماشینی نیز از این قاعده مستثنی نبود. 
وی در این کنفرانس گفت که او حتی فکر می کرده است که هوش مصنوعی حالت عمومی پیدا نکند به این معنا که همانند مغز انسان نمی تواند انعطاف پذیری و فراگیری پیدا کند؛ چه برسد به اینکه بتواند برای انجام کارهای خاص مورد استفاده قرار گیرد. 
اشمیت در واقع اینطور فکر می کرده است که قدرت الگوریتم های ساده برای «شبیه سازی فعالیت های پیچیده» بسیار کم است و قدرت این کار را به هیچ عنوان پیدا نخواهد کرد. وی همچنین معتقد بوده است که از نظر یادگیری مفهومی و ادراکی این فناوری در مراحل بسیار ابتدایی به سر می برد. به بیان دیگر، دانشمندان کامپیوتر هنوز در حال آموزش مفاهیم پایه به ماشین ها هستند: مفهوم «چیزها» و «کنش ها». آن هم توسط تحلیلگر نحوی جزییات تصاویر (مثل رنگ ها، اشکال و خطوط) و اصوات (مثل تون ها، زیر و بمی و واج ها). 
اشمیت قبلا گفته بود که هوش مصنوعی عمومی یا تقلید انعطاف پذیر افکار انسان هنوز دهه ها با واقعیت فاصله دارد، اما به تازگی رویکردش راجع به این موضوع تغییر کرده است. وی می گوید لحظه ای که این فکر در او تغییر کرد، زمانی بود که گوگل در آزمایش شبکه عصبی مصنوعی اش در سال 2012 خیلی موفق عمل کرد. وی معتقد است که پیشرفت محققان در زمینه هوش مصنوعی در دهه اخیر کاملا بنیادی بوده است و این فناوری را به سطح بالا و غیرقابل انکاری رسانده است. 
اشمیت می گوید: شاید تصور کنید که این مساله یعنی کشف تئوری های اصولی؛ در حالی که این موضوع می تواند کشف گربه ها در یوتیوب باشد! این موضوع به Google Brain اشاره دارد که با ترکیب هزاران پردازنده، به شناسایی اشیا و موجودات حاضر در ویدیوهای یوتیوب می پردازد و انجام عملیاتی ساده برای انسان توسط هوش مصنوعی مانند تشخیص تمامی ویدیوهای مرتبط با گربه نشان می دهد یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق کاملا متحول شده است.
اشمیت در مقابل سوالی درباره سناریوهای مربوط به شورش روبات ها علیه انسان، خیلی خنثی برخورد کرد و گفت: اینها سوالات مهم فلسفی هستند، با این حال در حال حاضر با چنین چالش هایی روبه رو نیستیم.
او مزیت هایی که هوش مصنوعی برای ما به ارمغان می آورد را بیشتر از معایب آن دانست و گفت اموری مانند تصادفات جاده ای و تشخیص های پزشکی با کمک این فناوری بسیار بهبود خواهد یافت و در حقیقت این فناوری جان ما انسان ها را نجات خواهد داد. 


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :