آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203185
تاریخ انتشار : 4 اسفند 1395 21:18
تعداد بازدید : 640

رونق بازار باتری‌فروش‌های نوت‌بوک

کارکرده ها در کمین خریداران بی اطلاع

با وجود کاهش تدریجی قیمت دلار آزاد، بازار نوت بوک همچنان از رونق دور است و بیشترین تقاضا برای این کالا مربوط به کالاهای کارکرده است.


مریم عسگری
در کنار رشد تقاضا برای نوت بوک های کارکرده، در بازار هفته های گذشته شاهد افزایش نسبی تقاضا برای برخی قطعات جانبی نظیر باتری و شارژر نوت بوک هستیم. 
به گفته کارشناسان، رشد تقاضا برای باتری، شارژر، رم و هر آنچه عمر کاربری دستگاه را افزایش می دهد نشان دهنده شدت رکود بازار است؛ چرا که خریداران توان خرید نداشته و به ناچار برای رفع ایراد یا ارتقای سیستم های قدیمی اقدام می کنند و ترجیح می دهند به جای صرف هزینه هنگفت برای خرید نوت بوک جدید، مشکلات سیستم های قدیمی را رفع و رجوع کنند.
علی مرشدی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: اگر چه در هفته گذشته در پی کاهش نرخ دلار به رقم کمتر از 3800 تومان، قیمت ها در بازار نوت بوک در حدود 5 درصد کاهش یافته است، اما این کاهش قیمت به رشد تقاضا حتی برای کالاهای ارزان قیمت منجر نشده است.
وی افزود: به نظر می رسد خریداران همچنان در انتظار کاهش بیشتر قیمت ها هستند.
این فعال بازار گفت: در حال حاضر باتری نوت بوک یکی از کالاهای پرمخاطب بازار است و قیمتی حدود 70 تا 100 هزار تومان دارد. به گفته وی این قیمت ها بستگی به برند و مدل دستگاه دارد.
در این باره یکی دیگر از فعالان بازار می گوید: طی مدت اخیر میزان تقاضا برای باتری های یدکی نوت بوک در حدی افزایش یافته است که موجب رشد قیمت در حدود 20 تا 50 هزار تومان شده است. وی کاهش موجودی را دلیل اصلی این اتفاق عنوان کرد.
کارشناسان نیز با توجه به شرایط موجود می گویند: توصیه می شود از خرید باتری های کارکرده خودداری شود؛ چرا که عمر مفید باتری نوت بوک کمتر از 2 سال است و به این ترتیب بیشتر باتری های کارکرده بازار نمونه های از رده خارج هستند که با تقویت ولتاژ برای یک هفته کار می کنند و پس از یک هفته و شاید کمتر کارایی خود را از دست می دهند. 
کارشناسان به خریداران توصیه کردند باتری مناسب را از شرکت های معتبر خریداری کنند و فریب نمونه های ارزان قیمت بازار را نخورند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :