آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203199
تاریخ انتشار : 4 اسفند 1395 21:44
تعداد بازدید : 573

گمرک ایران اعلام کرد:

افزایش ۵۶ درصدی کشفیات قاچاق با سامانه الکترونیکی گمرک

براساس اعلام گمرک ایران کشفیات قاچاق کالا در گمرکات با کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجاری ۵۶درصدی افزایش یافت. بر این اساس در ۱۱ ماهه سال جاری به میزان ۲ هزار و ۶۰میلیارد ریال کالای قاچاق توسط گمرک کشف شده است.


فناوران- مجموع کشفیات کالای قاچاق در گمرکات سراسر کشور در سال ۱۳۹۴ به میزان یک هزار و ۳۱۹ میلیارد ریال بود.
همچنین پرونده های قاچاق متشکله در گمرکات اجرایی کشور طی ۱۱ ماهه سال جاری تعداد ۱۵۶۶ فقره بوده است.
این گزارش می افزاید، کشفیات کالای قاچاق از طریق گمرک ایران با راه اندازی سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی سیر صعودی داشته است. پروانه الکترونیکی، پنجره واحد مجازی و ارتباط الکترونیکی، تجهیز گمرکات به امکانات کنترلی پیشرفته، کنترل الکترونیکی کارت های بازرگانی یک بار مصرف، تبادل الکترونیکی اطلاعات بین گمرک و نیروی انتظامی، تله های الکترونیکی سامانه ثبت و دریافت شماره شناسه گوشی های وارداتی (IMEI) در گمرک، الکترونیکی شدن نظارت ها در گمرک و راه اندازی سامانه مانیتورینگ کالاهای ترانزیتی، مانیفست الکترونیکی و کنترل مکانیزه قبض انبار از مهم ترین اقدامات گمرک ایران در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا به شمار می رود.
همچنین هم اکنون روزانه به طور میانگین 10 هزار محموله در سراسر کشور از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی و سامانه جامع گمرکی به صورت الکترونیکی استعلام می شود.
بر این اساس پنجره واحد گمرکی و سامانه جامع گمرکی در کمتر از یک دقیقه پاسخ هر استعلام را از طریق پیامک و بدون دخالت عوامل انسانی و به صورت اتوماتیک در اختیار واحد استعلام کننده قرار می دهد که بعضا برخی از این محموله ها در بررسی و کنترل تردد حامل ها جهت تعیین تکلیف توسط مأموران نیروی انتظامی از طریق پنجره واحد گمرکی و سامانه جامع گمرکی  استعلام می شوند.
در همین حال، مدیرکل فناوری و اطلاعات گمرک ایران نیز با اعلام کاهش تشریفات صادرات از ۷ روز به یک روز و واردات از ۲۶ روز به سه روز گفت: ثبت سفارش دلیلی بر ورود کالا نیست.
فیروزه خیالی افزود: فرآیندهایی که در سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت انجام می گیرد، مکانیزه است و این کار از سال ۹۲ آغاز شده است؛ این در حالی است که با استقرار سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی، روند تشریفات در واردات از ۲۶ روز به ۳ روز و در صادرات از ۷ روز به یک روز کاهش یافته است.
مدیرکل فناوری و اطلاعات گمرک ایران افزود: تمام اسناد در گمرک کنترل می شود و ثبت سفارش دلیل بر ورود کالا نیست؛ البته تنها گمرک تایید می‎کند که کالا وارد شده است یا خیر؛ ضمن اینکه انجام مکانیزه فرآیندها و کنترل های لازم و پرداخت الکترونیکی، با راه اندازی سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی به رشد فزاینده ای رسیده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :