آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203201
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1395 21:48
تعداد بازدید : 777

شبکه پرداخت کارتی برای افزایش تراکنش‌ها آماده است؟

رشد بی سابقه 90 درصدی تراکنش های ناموفق بانکی

فشار بر شبکه شتاب و شاپرک در ماه های پایانی سال با افزایش حجم تراکنش ها افزایش می یابد. سال هاست کارشناسان درباره آستانه تحمل شبکه پرداخت کارتی هشدار می دهند و بر این باورند هر چه سریع تر باید پرداخت های خرد را از این شبکه کوچ داد.

منصور اولی
در حال حاضر حجم بالایی از تراکنش های مالی که به صورت آنلاین از سوی شبکه پرداخت کارتی بر بستر شبکه شتاب مدیریت می شود، تراکنش های زیر 50 هزار تومان است. به عبارت دیگر بخش مهمی از تراکنش های آنلاین که هزینه بالایی را بر نظام پرداخت کشور تحمیل می کند، می تواند به بستر شبکه پرداخت آفلاین یا کیف پول الکترونیکی منتقل شود. بر این اساس سال هاست که این مهم در نظام بانکی مطرح است و با وجود اعلام آمادگی اپراتورهای موبایل برای ارایه خدمات هنوز این مساله اجرایی نمی شود. در ماه پایانی سال حجم تراکنش های مالی خصوصا تراکنش های کارتی افزایش می یابد و معلوم نیست امسال هم شاپرک از عهده مدیریت آنها با درصد کم خطا بر آید. آخرین آمار منتشره از سوی این شرکت از تراکنش های دی ماه هم نشان می دهد درصد خطاها به شدت در حال افزایش است. به طوری که درصد خطاها پیش از این کم تر از 2 درصد بود، در دی ماه این میزان به نزدیک 10 درصد رسیده است. 
 افزایش بی سابقه خطا و هشداری که باید جدی گرفت 
بر اساس آمار شاپرک در دی ماه سال ۹۵ سهم تراکنش های موفق ۹۰/۷۴ درصد از کل تراکنش های شاپرکی شبکه بانکی است که معادل ۱ میلیارد و ۸۹ میلیون و ۱۹۱ هزار و ۳۲۰ تراکنش موفق بوده است و تراکنش های ناموفق با سهم 26/9 درصدی معادل ۱۱۱ میلیون و ۱۵۳ هزار و ۸۷۳ بوده است. اکنون در شبکه پرداخت الکترونیک کارتی خطاها در تراکنش های ناموفق به ۵ گروه خطای صادرکنندگی، خطای پذیرندگی، خطای شاپرکی، خطای کاربری و خطای کسب وکار طبقه بندی می شوند. بر این اساس در دی ماه ۹۵ خطای صادرکنندگی در تراکنش های ناموفق با رشد بی سابقه ۹۰ درصدی نسبت به ماه گذشته مواجه شده درصورتی که خطای کاربری کاهش ۹/۱ درصدی را پشت سر گذاشته است. همچنین خطای شاپرکی نیز با کاهش ۲۳ درصدی نسبت به ماه قبل مواجه شده ضمن اینکه  تراکنش های ناموفق در کل تنها ۰/۴۴ درصد کاهش داشته است.همچنین آمار سهم انواع خطاها از کل تراکنش های موفق بیانگر این است که خطای کاربری با سهم ۸۱/۲۴ درصدی هنوز در صدر جدول قرار دارد و جایگاه دوم به خطاهای صادرکنندگی با سهم ۱۶/۲۴ درصدی تعلق دارد و خطای شاپرکی با سهم ۰/۲۲ درصدی کمترین میزان خطا در کل تراکنش های ناموفق را به خود اختصاص داده است. همچنین شاخص میزان تراکنش ناتمام رخ داده در شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی بیانگر افزایش ۲/۸۰ درصدی تعداد تراکنش های ناتمام در دی ماه نسبت به ماه گذشته دارد و تعداد کل تراکنش ها نیز ۱/۹۱ درصد افزایش داشته است. رشد بی سابقه تراکنش های ناموفق در دی ماه امسال در شبکه پرداخت کارتی به باور کارشناسان هشداری است که باید جدی گرفت. این شبکه بیش از این برای مدیریت تراکنش های مالی ظرفیت ندارد. اولا که حدود 80 درصد تراکنش ها کارتی است و سهم ابزارهای موبایل بانک و اینترنت بانک به شدت پایین است و دوما در هیچ کجای دنیا، برای مدیریت یک تراکنش 10، 20 یا 50 هزار تومانی فشار مضاعف بر شبکه آنلاین پرداخت وارد نمی کنند. راهکار عبور از این شرایط و فرار از روبه رو شدن با نوعی بحران در مدیریت تراکنش ها به باور کارشناسان حوزه پرداخت استفاده از ظرفیت پرداخت آفلاین است؛ اما ظاهرا گوش شنوایی وجود ندارد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :