آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203217
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1395 23:27
تعداد بازدید : 549

بلوغ بخش خصوصی در گرو اجرای قانون بهبود محیط کسب و کار

واضح است قانون بهبود مستمر فضای کسب وکار، یک قانون مترقی برای کشور است، قانونی که عمل به همه بندها و جوانب آن می تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور، خصوصا مشکلات حوزه تولید بخش خصوصی را حل کند و اجرای آن برای همه دستگاه ها الزامی است. متأسفانه تاکنون بنا به دلایل مختلف اجرای این قانون، آن طورکه باید توسط دستگاه های مجری تحقق نیافته است. به ویژه مواد 2 و 3 قانون بهبود فضای کسب وکار که در آن بر اهمیت حضور تشکل های بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی در تصمیم گیری های اقتصادی کشور تأکید شده است، همچنان در محاقی از سکوت باقی مانده و اتفاق خاصی روی نداده است. یادآوری این نکته ضروری است که مواد 2 و 3 این قانون ابتدا در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بررسی و پس از جلسات کارشناسی به این نتیجه رسیدیم که سطح ورودی مسائل و مشکلاتی که ناشی از قوانین و مقررات است، با خروجی آن متناسب نیست و ورودی ها حدود 10 برابر خروجی هاست.

کیوان کاشفی
یکی از دلایل این امر عدم توجه دستگاه ها به مواد 2 و 3 این قانون بوده، به گونه ای که دستگاه ها، بخشنامه ها و قوانین را بر اساس کارشناسی درون دستگاهی خود تنظیم کرده که در بعد اجرا با سایر بخشنامه ها تداخل داشت یا مشکلاتی را برای فعالان اقتصادی ایجاد می کرد. درنهایت موضوع با معاون اول رییس جمهور، در میان گذاشته شد و ایشان طی ابلاغیه ای دستگاه ها را ملزم به اجرای قانون بهبود فضای کسب وکار و خصوصاً مواد 2 و 3 آن کردند. حدود دو هفته از ابلاغیه معاون اول رییس جمهور می گذرد، امید است این ابلاغیه بر الزام دستگاه ها به اجرای مواد قانون بهبود فضای کسب وکار موثر باشد و مشکلات گذشته حل شود.
کاملا بدیهی است، اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار می تواند زمینه بلوغ و توانمندی بیش ازپیش بخش خصوصی و همچنین تعامل بهتر بخش خصوصی و دولتی را فراهم کند. 
اتاق ایران به عنوان قوه چهارم کشور امید دارد با اجرای قوانینی مانند بهبود مستمر فضای کسب وکار قوی تر شود و بتواند کم کم وارد امور اجرایی شود، از سوی دیگر خود اتاق ها هم باید به بلوغ نزدیک شده و نظرات کارشناسی بیشتری داشته و نقش خود را پررنگ تر کنند.
 منبع: اتاق ایران
عضو هیات رئیسه اتاق ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :