آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203580
تاریخ انتشار : 9 اسفند 1395 10:24
تعداد بازدید : 549

واقعیت افزوده از خشونت های خیابانی جلوگیری می کند

تصور کنید که در حال رانندگی هستید و یک دفعه یک ماشین با سرعت زیاد جلوی شما می پیچد و راه شما را سد می کند. در این موقع به احتمال زیاد آنقدر عصبانی هستید که ممکن است چندین بار پشت سر هم بوق و چراغ بزنید و حتی شروع به فحش دادن کنید. در این زمان است که نوشته ای به صورت مجازی روی شیشه روبه روی تان ظاهر می شود: دارم به بیمارستان می روم! در این صورت است که عصبانیت شما در یک لحظه فروکش می کند و حتی درصدد کمک به آن فرد برمی آیید.

NewScientist- تیمی از محققان دانشگاه فناوری ادینهوون در هلند یک اپلیکیشن واقعیت افزوده طراحی کرده اند که صرفا برای کاهش خشونت های خیابانی طراحی شده است. این برنامه موجب برقراری ارتباط میان رانندگان می شود. 
چائو وانگ، رییس این تیم تحقیقاتی می گوید: سالانه هزار و 500 نفر آمریکایی در خیابان ها به دلیل خشونت و زد و خورد کشته می شوند. این گروه با معرفی نمونه اولیه از پروژه «خودروی اجتماعی» صفحه شفافی را در جلوی چشمان راننده و در بخشی از شیشه جلوی خودرو قرار می دهند که بدون اینکه خللی در دید راننده ایجاد کند، اطلاعات از گوشی هوشمند روی آن ظاهر می شود. 
این اپلیکیشن اطلاعات را درباره رانندگان دیگر زمانی در اختیار راننده داخل خودرو قرار می دهد که دوربین گوشی او که لنز جانبی خاصی رویش نصب شده است، خودروهای دیگر را ببیند. این لنزهای خاص که روی گوشی نصب می شوند، به دوربین گوشی امکان می دهد که خودروهای جلو را ببیند و بعد تصویر آنها را درون آن صفحه نمایش ظاهر کند. 
راننده هایی که برای رسیدن به مقصد عجله دارند و در نتیجه ممکن است با رانندگی نامناسب خود موجب آزار سایر خودروها شوند، می توانند با استفاده از این سیستم پیام های مختلفی را به سایر رانندگان ارسال کنند و دلیل رانندگی عجولانه خود را توضیح دهند. البته به منظور پیشگیری از سوءاستفاده های احتمالی، هر راننده تنها می تواند در موارد محدودی از این قابلیت ارسال پیام که CarNote نام دارد، استفاده کند.
این پیام ها می توانند «دارم به بیمارستان می روم» یا «باید خودم را به فرودگاه برسانم» باشند. رانندگان می توانند از نمادهایی نیز برای این کار استفاده کنند. 
یکی دیگر از قابلیت های این سیستم ارسال فیدبک هایی شبیه به بازخوردهای فیس بوک در قالب Like و Dislike برای سایر کاربران است. زمانی که یک راننده به شما راه می دهد، می توانید او را لایک کنید و از او قدردانی کنید. حتی توسعه دهندگان این سیستم پیشنهاد کرده اند که شرکت های بیمه می توانند مبتنی بر میزان Like یا Dislike هایی که هر راننده دریافت می کند، از رتبه بندی های قیمت مختلفی برای او استفاده کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :