آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203692
تاریخ انتشار : 10 اسفند 1395 10:21
تعداد بازدید : 655

سیف در مجمع سالانه بانک مرکزی اعلام کرد

سامانه چکاوک بدهی بانک ها را ساماندهی کرد

پنجاه و ششمین مجمع سالانه بانک مرکزی با حضور حسن روحانی رییس جمهور روز گذشته در ساختمان بانک مرکزی برگزار شد.

فناوران - ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی در این مجمع با بیان نقش بانکداری الکترونیکی در پیشبرد اهداف این حوزه به سامان دهی بدهی بانک ها به بانک مرکزی با سامانه چکاوک پرداخت و گفت: این اقدامات سبب شد تا میانگین نرخ سود معاملات بازار بین بانکی در اسفند ماه این سال کاهش یابد.
سیف گفت: با هدف مدیریت و مهار رفتار پرمخاطره بانک ها، درگاه ارتباطی میان بانک مرکزی و بانک ها از طریق راه اندازی سامانه الکترونیکی چکاوک کنترل و علاوه بر شفاف سازی و ایجاد شرایط نظارت متمرکز بر فرایند تبادل چک های اشخاص، ابلاغ سریع چک های برگشتی به سامانه متمرکز چک برگشتی و اتصال برخط به اطلاعات و سوابق مشتریان، کمک شایانی به سامان دهی بدهی بانک ها به بانک مرکزی شد.

  توسعه نظام های پرداخت و بانکداری الکترونیکی
رییس شورای پول و اعتبار درباره توسعه نظام های پرداخت و بانکداری الکترونیکی در بانک مرکزی با تاکید بر استفاده از ظرفیت داخلی فناوری های نوین و بومی سازی آن در نظام بانکی کشور گفت: در این زمینه سامانه های آریا (ساتنا) و هسته واریز مستقیم (آریا - پایا) توسط متخصصان داخلی، بازنویسی و بومی سازی شد و ایران پس از اعمال محدودیت های ناشی از تحریم های ظالمانه بین المللی در ردیف 10 کشور توانمند جهان در این زمینه قرار گرفت.
وی افزود: راه اندازی کامل سامانه چکاوک با هدف مکانیزه کردن تسویه چک های بین بانکی و جلوگیری از اضافه برداشت بانک ها از این محل و طراحی و بازنویسی پورتال سپام ریالی سامانه پیام رسانی الکترونیکی مالی (سپام) به منظور جایگزینی آن با سامانه سوئیفت از دیگر فعالیت های صورت گرفته در خصوص توسعه نظام های پرداخت و بانکداری الکترونیک طی سال گذشته است.
به گفته رییس کل بانک مرکزی، زیرساخت های مرکز کنترل و نظارت اعتباری (مکنا) با هدف ایجاد زیرساخت لازم برای صدور کارت های اعتباری و بهبود تسهیلات دهی خُرد نیز طراحی و تامین شده است. همچنین سامانه بانکداری متمرکز بانک مرکزی (نسیم) با هدف ساماندهی حساب های دولتی و بهبود شفافیت مبادلات مالی دولت راه اندازی و در حال بهره برداری است.

  جهت گیری ها و اقدامات سال 1394
سیف به روند کاهشی نرخ تورم در سال های فعالیت دولت یازدهم پرداخت و گفت: در ادامه روند آغاز شده از نیمه دوم سال 1392، در سال 1393 نرخ تورم با کاهش 19.1 درصدی واحد درصدی از 34.7  به 15.6 درصد کاهش یافت، ولی در عین حال همراه با این کاهش قابل ملاحظه نرخ تورم، نرخ های سود بانکی به دلیل مشکل تنگنای اعتباری بانک ها نتوانست کاهش یابد.
وی افزود: از نیمه دوم سال 1393 و به ویژه سال 1394 شاهد بروز شوک منفی قیمت جهانی نفت بودیم که خوشبختانه با تمهیدات اندیشیده شده و اقدامات به عمل آمده توسط بانک مرکزی و همراهی دولت محترم، این شوک منفی مهار و از آرامش و ثبات بازار ارز کشور صیانت شد و حفظ ثبات بازار ارز زمینه را برای استمرار کاهش نرخ تورم فراهم آورد.
رییس شورای پول و اعتبار به تصمیات بانک مرکزی در شرایط نوسانات اقتصادی متاثر از کاهش قیمت نفت پرداخت و گفت: با استمرار کاهش نرخ تورم و لزوم تقویت و حمایت از تولید در کشور پس از بروز آثار منفی شوک کاهش قیمت نفت، شورای پول و اعتبار در جهت حمایت از سرمایه گذاری و تولید و همسوسازی تحولات نرخ سود بانکی با اقتضائات کلان اقتصادی کشور، به ویژه کاهش نرخ تورم، مصوباتی در زمینه کاهش نرخ های سود بانکی و کاهش نسبت سپرده قانونی بانک ها داشت.
رییس کل بانک مرکزی در خصوص هماهنگ کردن نرخ های سود بانکی با شرایط اقتصادی در سال 1394 گفت: بانک مرکزی در جهت تجدید ساختار نرخ های سود بانکی و متناسب کردن آن با اقتضائات کلان اقتصادی، ساماندهی بدهی بانک ها به بانک مرکزی از طریق تبدیل اضافه برداشت بانک ها به خطوط اعتباری با نرخ های سود مناسب و تعمیق بازار بین بانکی از طریق تمدید و افزایش سپرده گذاری در این بازار را در دستور کار قرارداد.

  سالم سازی فضای بازارهای پولی و مالی
سیف با بیان اینکه، اقدام عاجل پیش روی سیاستگذار برای سالم سازی فضای بازارهای پولی و مالی، ورود به فرایند اصلاح بخش مالی و در نتیجه تجدید ساختار بازار پول و بازنگری اساسی در ساختار ترازنامه ای بانک های کشور و سالم سازی ترکیب آن است گفت: این مهم در ابلاغیه رییس جمهور محترم خطاب به معاون اول محترم، طی نامه شماره 43849 مورخ 1394/4/8 تجلی یافته و در آن رئوس کلی برنامه جامع اصلاح نظام بانکی، توسعه بازار اولیه سرمایه و سامان بخشیدن به بدهی های دولت مورد تاکید واقع شده است. 
وی افزود: در عمل به دستور ابلاغی مذکور، مطالعات گسترده ای در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت که نتایج آن در قالب طرح اصلاح نظام بانکی با 10 برنامه عملیاتی شامل مواردی از قبیل مدیریت فعالانه بازار بین بانکی، تجهیز و تخصیص منابع شبکه بانکی، دسته بندی بانک ها، انتظام بخشی بازار پول با ساماندهی موسسات غیرمجاز، افزایش سرمایه بانک ها، حل و فصل مطالبات غیرجاری بانک ها و تقویت نظارت بر فعالیت بانک ها طراحی، ابلاغ و به مرحله اجرا درآمد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :