آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203778
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1395 10:29
تعداد بازدید : 847

بانک مرکزی از 10سامانه پرداخت و نظارت بانکی رونمایی کرد

بانک مرکزی همزمان با برگزاری پنجاه و ششمین نشست سالانه مجمع عمومی از 10 دستاورد بخش فناوری اطلاعات مانند سامانه های نوین نظارت بر سیستم بانکی و پولی و تسهیل کننده های پرداخت همراه رونمایی کرده است. این اتفاق در قالب نمایشگاه انجام شد و دو روز قبل رییس جمهور هم از آن بازدید کرده است.

فناوران- در این نمایشگاه از دستاوردهای «مرکز کنترل و نظارت اعتبارات»، «پرداخت همراه»، «سامانه نسیم»، «سامانه رفع تعهد»، «سامانه بازار بین بانکی ریالی»، «سامانه بازار بین بانکی ارزی»، «سامانه نظارت الکترونیکی بانک ها»، «سامانه مجوزهای بانکی»، «سامانه ارتباط الکترونیکی با قوه قضائیه» و «سامانه پیگیری شکایت» رونمایی شد.
 مرکز کنترل و نظارت اعتبارات
صدور کارت اعتباری، یکی از سیاست های تشویقی است که باعث افزایش استفاده عمومی از کارت های پرداخت می شود. در این نوع از کارت های بانکی، دارنده کارت برای انجام خرید، به داشتن سپرده در بانک نیازی ندارد و باتوجه به اعتبار خود نزد بانک، تا سقف معینی می تواند خرید و پس از مدت معینی بازپرداخت کند بر همین اساس صدور کارت اعتباری، به شناسایی مشتریان بانک و ریسک اعتباری آن ها نیاز دارد که به این منظور شرکت هایی تاسیس می شوند و ریسک مشتریان را به صورت عام می سنجند و موسسه های ارایه کننده کارت اعتباری با استناد به گزارش اعتباری دریافتی از این شرکت ها به اشخاص مختلف، اعتبار تخصیص می دهند. با صدور «دستورالعمل اجرایی صدور و راهبری کارت خرید اعتباری»، وجود نهادی با عنوان «مرکز کنترل و نظارت اعتبارات –مکنا» پیش بینی شده است و همه بانک ها و موسسه های اعتباری موظفند پیش از صدور کارت اعتباری، با ارسال موارد درخواستی، اطلاعات را از این مرکز استعلام کنند به تعبیری دیگر، مرکز کنترل و نظارت اعتبارات، همه اطلاعات مربوط به کارت های اعتباری صادر شده اعم از اعتبار اعطایی، اعتبار مصرفی و وضعیت بازپرداخت بدهی های آن را مدیریت و از داده های آن برای بخش پایه اعتبارسنجی کارت های اعتباری استفاده می کند.
 پرداخت همراه
از طریق سامانه «پیوند» این امکان فراهم می شود که با مجازی سازی کارت های بانکی موجود و همچنین تطبیق شناسه های شبکه ای با شماره کارت، علاوه بر ارتقای امنیت، بهره گیری از سایر شناسه ها را در کنار کارت ها میسر می کند. در نتیجه با ایجاد بانک اطلاعاتی متشکل از شماره های موبایل و شماره کارت مشتریان، امنیت پرداخت ها روی بستر USSD ارتقا یافته و همچنین بستر لازم برای پیاده سازی روش توکنیزیشن (Tokenization) ایجاد می شود. امضای همراه، از طریق دستگاه تلفن همراه کاربران تهیه می شود که کاربردهای متنوعی مانند تسهیل احراز هویت یا تایید تراکنش ها با قابلیت انکارناپذیری بالا دارد.
 سامانه نسیم
با استفاده از امکانات این سامانه، امکان تمرکز و مدیریت یکپارچه حساب های دولتی فراهم شده و از امکانات تمام بانک های کشور برای دریافت و پرداخت های دولتی در قالب همه ابزارهای کاغذی و الکترونیکی استفاده می شود.
 سامانه رفع تعهد
برای اطمینان از برگشت ارز به چرخه تجاری کشور و همچنین کنترل ارز تخصیصی از لحظه ثبت سفارش تا ترخیص کالا، سامانه رفع تعهد راه اندازی شده است. در این سامانه عملکرد تک تک واردکنندگان بر مبنای ارز تخصیصی و ارزش کالای وارداتی رصد می شوند.
 سامانه بازار بین بانکی ارزی
در این سامانه امکان مذاکره، ثبت عرضه و تقاضا و همچنین معامله ارزهای بانک های داخل کشور مطابق روال های استاندارد بین المللی صورت می پذیرد.
 سامانه بازار بین بانکی ریالی
با توجه به راه اندازی بازار بین بانکی ریالی، این سامانه زیرساختی را برای ثبت و مدیریت ریز مذاکرات، ثبت عرضه و تقاضا و تحقق معاملات بازار پول داخلی بین بانک های کشور را ایجاد کرده و امکان رصد و پایش لحظه ای را برای بانک مرکزی فراهم می آورد.
 سامانه نظارت الکترونیکی بانک ها
تغییر از نظام نظارت سنتی به نظارت داده محور از طریق این سامانه صورت می گیرد. با اخذ داده های جزیی از حساب بانک ها و عرضه آن در قالب شاخص های نظارتی، امکان نظارت استاندارد و همه جانبه بانک مرکزی بر عملکرد بانک ها مطابق با دفتر اصلی آنها محقق می شود.سامانه مجوزهای بانکی هم رونمایی شد که در این سامانه درخواست و پیگیری انواع مجوزهای بانکی صادر شده توسط بانک مرکزی در قالب نظامی واحد پیاده سازی شده است. یکی از مهم ترین وجوه مسوولیت اجتماعی، فراهم آوردن امکان ثبت و پیگیری شکایت مردم و مشتریان از نظام بانکی است که با این سامانه تحقق یافته است در این سامانه همه فرایندهای مربوط به ثبت شکایت تا ارجاع آن به واحد یا بانک مربوط و پیگیری نتیجه آن از طریق تارنمای بانک مرکزی اجرا می شود.
 سامانه ارتباط الکترونیکی با قوه قضاییه
با توجه به حجم انبوه شکایت های مالی و آرای محاکم درباره محکومیت های مالی و برای کاهش زمان صدور حکم قضایی تا اجرای آن در نظام بانکی، این سامانه با برقراری ارتباط سیستمی بین بانک مرکزی، بانک ها و قوه قضاییه ایجاد شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :