آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 203790
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1395 11:1
تعداد بازدید : 756

RoboMate کارگران صنعتی را قوی تر می کند

بیش از ۲۵ درصد اروپایی ها در محل کار دچار مصدومیت های ناشی از جابه جایی اجسام سنگین می شوند. طرح اروپایی موسوم به روبات همکار برای کاهش خطرات و فشارهای فیزیکی برای کارگران صنعتی است.

فناوران- روبات همکار یا RoboMate به ابزاری شبیه است که می تواند انسان را به یک ابرقهرمان تبدیل کند. این ابزار برای کارگران صنعتی طراحی و ساخته شده است تا به آنها در انجام کارهای پیچیده و سخت کمک کند. این وسیله می تواند به این افراد برای بلند کردن بارهای سنگین از روی زمین کمک و از ستون فقرات آنها در مقابل حرکات ناگهانی و بار سنگین محافظت کند. این طرح با حضور دانشمندان و متخصصان علوم روباتیک از هفت کشور اروپایی انجام می شود. تیم فنی این پروژه در آگوسبرگ در آلمان مشغول انجام آخرین مراحل آزمایش و توسعه این فناوری هستند.
یک مهندس نرم افزار این طرح می گوید: این فناوری امکان آن را می دهد که مانع از آسیب به ستون فقرات شویم، تمام روز در جهات مختلف حرکت کنیم و مهم تر اینکه که به زن ها امکان می دهد که همپای مردان کارهای سخت را انجام بدهند.
فقط کارگران صنعتی نیستند که برای بلند کردن بار در تمام روز نیاز به کمک دارند. به همین دلیل قرار است سه پیش نمونه اسکلت بیرونی یکی برای تنه انسان و دو نمونه برای بازوها طراحی و ساخته شود.
مدیر این طرح می گوید: این روبات برای خدمات لجیستیک، حمل و نقل در فرودگاه ها و جابه جایی چمدان ها کاربرد زیادی دارد یا حتی در حوزه پزشکی، برای مراقبت از سالمندان می توان از آن استفاده کرد. پرستاران با این سیستم می توانند بیماران سنگین را جابه جا کنند.
محققان در موسسه ایتالیایی فناوری در شهر جنوا، روی بهبود نهایی پیش نمونه این روبات که برای تنه انسان در نظر گرفته شده است، کار می کنند. بهبود راحتی، وزن و کنترل حرکات روبات، از مواردی است که در این موسسه روی آنها کار می شود. درواقع هدف تنها این نیست که زور بازوی کاربر بیشتر شود، بلکه کاربر باید بتواند به راحتی بار این ابزار را تحمل کند و حتی پس از چند ساعت کار احساس راحتی کند. یکی از محققان موسسه ایتالیایی فناوری در این باره می گوید: یکی از پیچیده ترین کارها در ساخت اسکلت خارجی، این بوده است که کل سیستم خیلی سنگین نباشد و آن را بتوان آسان و راحت به تن کرد. به این ترتیب کاربر راضی خواهد بود و حس خواهد کرد اسکلت بیرونی کارش را آسان تر می کند. طراحان برای کم کردن وزن اسکلت بیرونی چند راه حل مختلف برای هر قطعه (ساختار اصلی، باتری، موتور) را آزمایش کرده اند و در آخر حتی از راه حل های سنتی کمک گرفته اند.
 ​​معمولا برای دستیابی به کنترل مطمئن اسکلت بیرونی از راه حلی استفاده می شود که قبلا در پزشکی به کار رفته است. این روش که در زیست مکانیک خیلی به کار می رود، براساس اندازه گیری فعالیت الکتریکی ماهیچه ها است.
یکی از متخصصان مهندسی پزشکی می گوید: روشی که به کار می بریم، الکترومیوگرافی سطحی نام دارد. یک الکترود روی پوست قرار می گیرد و فعالیت ماهیچه زیر پوست را ثبت می کند. از پردازش این سیگنال ها اطلاعاتی که می خواهیم به دست می آید: در هر لحظه خاص اسکلت بیرونی شدت نیرویی را که کاربر نیاز دارد، تامین می کند.
پیش از تولید انبوه اسکلت بیرونی روبات، در کارخانه های اروپا لازم است برخی از خصوصیات آن بهتر شود. طراحان باید کاری کنند که کارگران این ابزار را به صورت ابزاری عادی بپذیرند و فکر نکنند که برای ابرمردها ساخته شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :