آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204480
تاریخ انتشار : 20 اسفند 1395 22:34
تعداد بازدید : 1363

62 درصد مردم خواهان نظارت بر شبکه های اجتماعی هستند

نتایج یک نظرسنجی نشان داد 62 درصد مردم خواهان نظارت دولت بر شبکه های اجتماعی هستند.

فناوران -  مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در یک نظرسنجی در بهمن 1395 به طرح سوالاتی از مردم درباره شبکه های اجتماعی پرداخت. این نظرسنجی به شیوه تلفنی با حجم نمونه 1500 نفر انجام گرفت. 72 درصد پاسخگویان ساکن شهرها و 28 درصد ساکن روستا، 50 درصد نمونه مرد و 50 درصد زن وپاسخگویان حاضر در این نظرسنجی از 12 سال به بالا بوده و میانگین سنی پاسخگویان 38 سال بود.
در بخشی از نظرسنجی به محتوای مورد استفاده مردم در شبکه های اجتماعی پرداخته شده است. در این خصوص از اعضای شبکه های اجتماعی مجازی خواسته شده که اعلام کنند محتوای گروه ها یا کانال هایی که عضو هستند، بیشتر از چه موضوعاتی تشکیل شده است. 35 درصد پاسخگویان اعلام کرده اند در کانال ها یا گروه هایی که عضو هستند بیشتر مطالب علمی رد و بدل می شود. اخبار خانوادگی با 32 درصد، اخبار و تحلیل های سیاسی با 28 درصد، طنز و جوک با 24 درصد، آشپزی با 16 درصد، مطالب ورزشی با مطالب 14 درصد، موسیقی با 14 درصد، مطالب دینی با 12 درصد، خرید و فروش و بازار با 9 درصد و مسایل جنسی با 2 درصد در رتبه های بعدی جای گرفته اند. شایان ذکر است که سال گذشته حدود 67 درصد مردم گفته بودند طنز و جوک جزو سه موضوع اصلی آن ها در فضای مجازی است که امسال این میزان کاهش چشمگیری داشته است.
در سوالی دیگر در همین زمینه از پاسخگویانی که عضو تلگرام هستند، پرسیده شد چه مطالبی را بیشتر فوروارد می کنند. 28درصد کاربران تلگرام گفته اند بیشتر مطالب علمی را فوروارد می کنند. 20 درصد مطالب طنز و جوک، 13 درصد اخبار و تحليل هاي سياسي و 11 درصد اخبار خانوادگی را ارسال می کنند. 19 درصد از کاربران تلگرام گفته اند هیچ مطلبی را فوروارد نمی کنند. در ادامه دو سوال قبلی، از کاربران تلگرام (کاربرانی که مطالبی را فوروارد می کردند) سوال شده است تا چه حد صحت و سقم مطالب ارسالی را بررسی می کنید که در این باره  35 درصد گفته اند در حد زیاد و خیلی زیاد، 17 درصد در حد متوسط و 39 درصد نیز در حد کمی، صحت و سقم مطالب ارسالی را بررسی می کنند. 7 درصد از آنها نیز به این سوال پاسخی ارایه نداده اند.
در بخش دیگری از این نظرسنجی در خصوص نگرش مردم درباره شبکه های اجتماعی پرسیده شده که در مجموع 41 درصد این شبکه ها را مفید و 48 درصد آن را آسیب رسان معرفی کرده اند و 11 درصد نیز در این زمینه نظری نداشته اند. اگر فقط کسانی که از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، در نظر گرفته شود 54 درصد آن را مفید و 43 درصد آن را آسیب رسان ارزیابی کرده اند.
نحوه مواجهه دولت با شبکه های اجتماعی نیز جزو محورهای این نظرسنجی بوده است که بر این اساس 62 درصد مردم اعلام کرده اند شبکه های اجتماعی مجازی باید ساماندهی و نظارت شود، حدود 12 درصد اعلام کرده اند این فضا نیاز به مدیریت ندارد و دولت نباید در آن دخالت کند و درنهایت 12 درصد نیز معتقد بوده اند شبکه های اجتماعی مجازی باید فیلتر شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :