آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204525
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1395 8:55
تعداد بازدید : 789

هفت زن ماندگار در دنیای علم

بسیاری از دانشمندان زن نقشی تأثیرگذار در پیشرفت علم داشته اند و مبانی ارزشمندی را برای دستاوردهای آیندگان بنیان نهادند. به رغم تبعیض های جنسیتی ریشه دوانده در دنیای علم این زنان توانستند نام شان را در تاریخ ماندگار کنند.

1- دختری ریاضیدان از پدری شاعر
ایدا لاو لیس در سال ۱۸۱۵ زاده شد و فرزند لرد بایرون، شاعر سرشناس انگلیسی بود. او استعدادی درخشان در ریاضی داشت و گفته می شود اواسط سده ۱۸۰۰ میلادی نخستین برنامه را برای “ماشین تحلیلی” (رایانه امروزی) نوشت. لاولیس نخستین کسی است که متوجه شد ماشین های تحلیلگر ظرفیتی بیش از جمع و تفریق اعداد دارند. لاولیس عمدتا برای همکاری با چارلز ببیج در زمینه رایانه همه کاری به اسم “ماشین تحلیلی” شهرت دارد.
۲. نابغه ای در دو رشته
ماری کوری نخستین زنی بود که جایزه نوبل را برد. او همچنین نخستین شخص در تاریخ است که دو بار برنده نوبل شده است. ماری کوری سال ۱۸۶۷ در ورشو به دنیا آمد و بعدها شهروند فرانسه شد. 
او در سال ۱۹۰۳ همراه با همسرش پی یر کوری و هنری بکرل، نوبل فیزیک را به خاطر پژوهش هایش در زمینه پرتوها کسب کرد. در سال ۱۹۱۱ به خاطر کشف دو عنصر پلونیوم و رادیوم جایزه نوبل شیمی به ماری کوری اهدا شد.
۳. کشف دوگانه مارپیچ
روزالیند فرانکلین هیچ گاه نوبل نگرفت، هر چند خیلی ها معتقدند که این جایزه باید به او داده می شد. او دریافت که دی ان ای دو رشته بافته شد ه در محفظه ای مارپیچی است که همانند نردبان بالارفته اند. جیمز واتسون و فرانسیس کریک با استفاده از تحقیقات فرانکلین ساختار دی ان ای را کشف کردند. جایزه نوبل پزشکی به خاطر این کشف به این دو تعلق گرفت. فرانکلین چهار سال پیش از آن به خاطر سرطان درگذشته بود.
۴. کشف ساختار انسولین
دوروتی هاجکین با رززالیند فرانکلین هم عصر بود و نتیجه تحقیقاتشان را با هم رد و بدل می کردند. این بیوشیمیدان بریتانیایی روش عکس برداری تفرق پرتو ایکس را ارتقا بخشید و امکان مشاهده ساختار مولکول های زیستی را فراهم آورد. در سال ۱۹۶۴ نوبل شیمی به هاجکین رسید و او سومین زن در تاریخ علم است که این جایزه را از آن خود کرده است. پنج سال بعد هاجکین ساختار انسولین را کشف کرد.
۵. کشفی ارزشمند
الیزابت بلک برن به خاطر تحقیقاتش در مورد تلومرها (پایانه کروموزوم های خطی) برنده نوبل پزشکی سال ۲۰۰۹ است. او همراه دو دانشمند دیگر آنزیم تلومراز را کشف کرد که سبب سنتز تلومر می شود. تلومراز امکان تقسیم سلول ها را می دهد. کشف این نکته گام مهمی در راستای تحقیقات برای مهار سرطان و پیری بوده است.
۶. رمزگشای زندگی شامپانزه ها
جین گودال دانشمند بریتانیایی تحقیقات ارزشمندی در زمینه رفتارشناسی جانوران داشته و به عنوان معتبرترین کارشناس رفتارشناسی شامپانزه ها در جهان شناخته می شود. او چندین دهه در مورد رفتارشناسی شامپانزه های وحشی در تانزانیا تحقیق کرده است، هر چند برخی انتقاداتی به شیوه تحقیقات او و نتایج به دست آمده از آنها داشته اند.
۷. بانوی سلول ها
ریتا لوی مونتالچینی سال ۱۹۰۹ در ایتالیا متولد شد. پس از دستور موسولینی مبنی بر ممنوعیت ورود یهودیان به دانشگاه، مونتالچینی در خانه اش آزمایشگاهی را به راه انداخت و شروع به تحقیق در زمینه رشد فیبرهای (تارهای) عصبی در جنین جوجه ها کرد. بعد از جنگ جهانی دوم او در سنت لوئیس مشغول به کار شد و موفق شد عامل رشد عصبی را کشف کند که جایزه نوبل را در سال ۱۹۸۶ برای او و همکارش استنلی کوهن به همراه داشت.
منبع: بازده


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :