آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20464
تاریخ انتشار : 29 آذر 1391 10:49
تعداد بازدید : 478

انتقاد شدید هیات نمایندگان اتاق تهران از لایحه دولت:

لایحه مالیاتی را یک مالیات چی عصبانی نوشته است

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: لایحه مالیاتی دولت را یک مالیات چی عصبانی نوشته است.

ایسنا- مجید‌رضا حریری افزود: زمان اصلاحات مالیاتی خیلی مهم است، باید دولت توجه کند که آیا شرایط فعلی برای انجام این کار مناسب است، یا نه؟
وی افزود: طرح تحول اقتصادی هفت محور داشته است که شاه‌بیت آن هدفمندی یارانه‌ها بود و به این نتیجه رسیدیم که فعلا اجرا نشود.
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: چرا دولت به دنبال طرح‌های درآمدزا در طرح تحول اقتصادی است، به نظر ما امروز شرایط مناسبی برای اصلاحات مالیاتی نیست.
حریری افزود: برای اصلاحات مالیاتی باید الزامات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در نظر گرفته شود.
وی گفت: اگر قرار است قانون مالیات اصلاح شود، باید یک قانون جامع تدوین شود، نه اینکه قانون فعلی را وصله پینه کنند و برای نوشتن طرح جامع مالیاتی هم باید استراتژی توسعه اقتصاد ملی در نظر گرفته شود که این اتفاق نیفتاده است.
وی افزود: به نظر می‌رسد لایحه اصلاح مالیاتی را یک مالیات‌چی عصبانی نوشته است که این دیدگاه برای وصول مالیات بد نیست، اما برای نوشتن طرح جامع مالیاتی بسیار دست پایین است.
حریری همچنین افزود: گفته می‌شود کمیسیون اقتصادی مجلس لایحه مالیاتی را از دستور خارج کرده است.
همچنین پدرام سلطانی گفت: قرار است کمیسیون ویژه‌ای برای بررسی لایحه اصلاح قانون مالیاتی در مجلس شورای اسلامی تشکیل شود.
عضو دیگر هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر اینکه دولت لایحه مالیاتی را مسکوت نگه دارد، گفت: تصویب این لایحه باعث فرار سرمایه از بورس و بانک شده و قیمت طلا و دلار را افزایش می‌دهد.  
سیدحمید حسینی نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در ایران را 4/7 اعلام کرد و گفت: این شاخص در اروپا بالای 15 درصد و در برخی کشورها بالای 20 درصد است.
وی افزود: اینکه دولت اهتمام دارد، تا راهکارهایی برای افزایش درآمدهای مالیاتی پیدا کند فکر خوبی است.
عضو هیات رییسه اتاق تهران میزان درآمدهای مالیاتی دولت در سال گذشته را 35 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که ترکیه سالانه 122 میلیارد دلار درآمد مالیاتی دارد.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران گفت: 22 هزار میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی دولت از مالیات مستقیم که ناشی از مالیات بر درآمد، مالیات بر ثروت و مالیات بر ارث است و همچنین 13 هزار میلیارد تومان مالیات‌های غیرمستقیم است که حدود شش هزار میلیارد تومان آن مالیات بر ارزش افزوده
 است.
حسینی گفت: لایحه اصلاح قانون مالیاتی دولت به دنبال اصلاح مالیات مستقیم است، در حالی که در این بخش از مالیات مشکلی نداریم و عمده مشکلات مربوط به مالیات‌های غیرمستقیم است.
وی افزود: سهم مالیات‌های مستقیم ایران از درآمدهای دولت 24 درصد است، در حالی که میانگین جهانی 30 درصد است، لذا این به آن معناست که فاصله کمی با میانگین جهانی دارد، اما در مالیات‌های غیرمستقیم میانگین جهانی 42 درصد که سهم ایران هفت درصد است، لذا به نظر می‌رسد دولت در لایحه مالیاتی به دنبال اصلاح مالیات‌های غیرمستقیم باشد.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر اینکه رتبه ایران در جهان در پرداخت مالیات 126 است، افزود: بنگاه‌های اقتصادی 44 درصد از سود خود را مالیات پرداخت می‌کنند که منطقی است.
وی افزود: اگر لایحه اصلاح مالیاتی دولت اصلاح شود، این خطر را برای دولت دارد که با فرار سرمایه مواجه شویم و سرمایه‌ها از بورس و بانک خارج شده و به سمت طلا و دلار بروند، لذا قیمت طلا و دلار افزایش پیدا کند.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران گفت: این لایحه مالیاتی نمی‌تواند فضای کسب و کار را بهبود بخشد، چراکه قدرت رقابت‌پذیری را کاهش می‌دهد.
وی گفت: عجله در تصویب این قانون به صلاح اقتصاد کشور نیست و تلاش ما این است که این لایحه فعلا مسکوت بماند.
حسینی گفت: پیشنهاد ما این است که دولت اولا مالیات‌های غیرمستقیم را وصول کند، سپس به سمت مالیات‌های مستقیم بیاید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :