آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204640
تاریخ انتشار : 22 اسفند 1395 18:23
تعداد بازدید : 1108

انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم قطعا الکترونیکی نیست

رییس ستاد انتخابات استان تهران با بیان اینکه اجرای الکترونیکی انتخابات ریاست جمهوری برای این دوره کلا منتفی شد، گفت: نمی شود در یک شعبه انتخابات شوراها الکترونیکی و ریاست جمهوری دستی اخذ شود.


فارس- سید شهاب الدین چاوشی گفت: از بابت تجهیزات و نیروی انسانی آزموده و دانش فنی، استان تهران مشکلی برای برگزاری الکترونیکی انتخابات ندارد و زیرساخت های استان هم به لحاظ فنی بر اساس اعلام دستگاه های ذیربط فراهم است. هنوز به طور دقیق مشخص نیست چه تعداد شعبه الکترونیکی خواهیم داشت بستگی به نظر نهایی وزارت کشور دارد وقتی مجوز قطعی صادر شد، استان شعب موردنظر را مشخص خواهد کرد.
وی ادامه داد: استان تهران در انتخابات سال 90 و 92 در برگزاری انتخابات در حوزه پاکدشت به عنوان الگو تجربه قابل قبولی داشته است. با توجه به اینکه اجرای الکترونیکی انتخابات ریاست جمهوری برای این دوره کلاً منتفی شده است، به نظر می رسد که در برگزاری الکترونیکی انتخابات یا باید هر دو انتخابات شوراها و ریاست جمهوری توامان الکترونیکی باشند یا هیچکدام؛ چرا که نمی توان تصور کرد که در یک شعبه، انتخابات شوراها الکترونیکی برگزار شود و در همان شعبه در قسمتی دیگر به صورت دستی به کاندیدای ریاست جمهوری رای سنتی نوشت. شان انتخابات ریاست جمهوری می بایست حفظ شود.
چاوشی ادامه داد: از طرفی باید تجربه نیز به کمک بیاید چنانچه چند انتخابات را بتوان با این روش انجام داد و جامعه مزایای آن را به عینه ببیند می توان از مسجل شدن و جا افتادن انتخابات الکترونیکی دفاع محکمی کرد. اگر در مرحله اجرایی، مشکلات فنی خاصی بروز نکند، قطعاً این روش اطمینان بخش و کم هزینه ای در درازمدت خواهد بود.
وی با بیان تبعات روانی این موضوع گفت: انتخابات الکترونیکی تاثیر روانی قابل توجهی در جامعه خواهد داشت. توهم ناشی از احتمال دخالت عوامل و دست های پنهان در نتایج انتخابات که همیشه در بخشی از جامعه وجود دارد، با انتخابات الکترونیکی برطرف خواهد شد و همچنین ساعت های پراضطراب پس از اتمام رای گیری و انتظار برای شمارش و نتیجه نهایی در انتخابات الکترونیکی به حداقل کاهش می یابد؛ چرا که ماشین ها به سرعت و با کمترین زمان نتیجه انتخابات را منتشر می کنند و دیگر لازم نیست که یک کاندیدا با هواداران خود از در و دیوار ستاد انتخابات وارد شوند تا از نتیجه نهایی اطلاعاتی به دست بیاورند.
رییس ستاد انتخابات استان تهران همچنین به تبعات سیاسی هم پرداخت و گفت: با انتخابات الکترونیکی یک ثبات سیاسی قابل توجه در جامعه ایجاد و اعتماد سیاسی و اجتماعی در جامعه تقویت می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :