آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204641
تاریخ انتشار : 22 اسفند 1395 18:25
تعداد بازدید : 1088

هشدار پلیس فتا درباره کلاهبرداری به بهانه فروش بلیت نوروزی

سرپرست اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا به شهروندان هشدار داد: کلاهبرداران سایبری این بار به بهانه تهیه بلیت های نوروزی به حساب های مردم دستبرد می زنند.

پلیس فتا- مهدی شکیب افزود: در ایام نوروز به علت افزایش مسافرت های نوروزی، تهیه بلیت از مهم ترین دغدغه های هموطنان است و گاهی اوقات مسافران مجبور هستند با مبالغی بالاتر از نرخ معمول بلیت تهیه کنند و این موضوع باعث می شود پای دلالان به بستر اینترنت و فضای مجازی نیز باز 
شود.
شکیب یکی از نارضایتی های عمده شهروندان در طول سال های اخیر را نحوه تهیه و رزرو بلیت اینترنتی عنوان کرد و گفت: متاسفانه برخی از دلالان فضای مجازی اقدام به فروش بلیت هایی با قیمت های بالاتر می کنند.
این مقام مسوول در توصیه به مسافران نوروزی گفت: هموطنان دقت داشته باشند برای تهیه بلیت به مراکز و سایت های مجاز که در پورتال رسمی هر یک از ارگان های حمل و نقل عمومی مثل هواپیمایی کشوری cao.ir، حمل و نقل ریلی raja.ir و حمل و نقل جاده ای (سایت تعاونی های مجاز) آمده، مراجعه کرده و از خرید بلیت از سایت های واسط خودداری کنند.
وی با بیان شگرد های کلاهبرداری در این حوزه گفت: یکی از راه های مجرمانه که در برخی از پرونده های تشکیل شده در پلیس فتا نیز مورد بررسی قرار گرفته است، افراد سودجو اقدام به طراحی سایت های جعلی فروش بلیت اینترنتی کرده اند و با استفاده از این شگرد توانسته اند مبالغ زیادی به سرقت ببرند.
این مقام مسوول افزود: این شگرد که به فیشینگ معروف شده است، طعمه را که همان رمزهای عبور و اطلاعات بانکی است برای مجرم فراهم می آورد؛ مجرم که در اصطلاح به آنها فیشر گفته می شود با استفاده از این اطلاعات در فرصتی مناسب اقدام به برداشت از حساب بانکی قربانیان می کنند.
وی افزود: فیشرها با طراحی صفحاتی جعلی که بسیار به صفحه اصلی فروش بلیت الکترونیکی شبیه است، تمامی اطلاعات بانکی را که قربانی در هنگام خرید بلیت وارد می کند، به سرقت می برد و در ادامه می تواند خرید اینترنتی، انتقال وجه و غیره را انجام دهد.
شکیب در توصیه به کاربران فضای مجازی گفت: کاربران عزیز سعی کنند همیشه آدرس سایت های بانکی و سایر سایت های مهم را خود در آدرس بار تایپ کرده و از رفتن به لینک هایی که در سایت های مختلف یا در شبکه های اجتماعی ارایه شده، خودداری کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :