آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204643
تاریخ انتشار : 22 اسفند 1395 18:33
تعداد بازدید : 465

گرانی دلار خریداران را به لاک دفاعی فرو برد

قیمت دلار آزاد که در هفته گذشته تا رقم 3 هزار و 740 تومان کاهش یافته بود، از ابتدای روز پنج شنبه با رشد 40 تومانی به نرخ 3770 تومان رسید.

مریم عسگری
این رشد قیمت در شرایطی که بازار کامپیوتر به تازگی از رکود خارج شده است، موجب نگرانی فعالان بازار شده است؛ چراکه از نظر آنها حتی اگر کسبه برای افزایش قیمت ها اقدام نکنند، جو روانی ناخوشایندی که ناشی از رشد نرخ دلار آزاد است موجب کسادی بازار می شود.
علی پیراسته، یکی از فعالان بازار کامپیوتر با بیان این مطلب که برخی از کسبه برای افزایش قیمت اقدام کرده اند، می گوید: البته رشد قیمت مربوط به کالاهای پرمخاطب بوده است و قیمت کالاهایی که مخاطب چندانی در بازار ندارند، رشد چندانی نکرده است.
 به گفته وی، اما این موضوع این نگرانی را ایجاد کرده است که بازار دوباره با کاهش حجم تقاضا مواجه شود.
بررسی های بازاری اما گویای این امر است که تمام کالاهای کامپیوتری در تمام رده های قیمتی با افزایش 10 تا 100 هزار تومانی قیمت مواجه شده است.
البته برخی از کسبه که نگران انبارشدن کالاها و فروش نرفتن آنها هستند، از افزایش قیمت خودداری کرده اند که این موضوع به بروز پدیده چنددستگی قیمت در بازار کالاهای کامپیوتری منجر شده است.
یکی دیگر از فعالان بازار با بیان این مطلب که در هفته گذشته کالاهایی چون هارددیسک، نوت بوک هایی با میانگین قیمت یک تا 2 میلیون تومان فروش خوبی داشتند، می گوید: در بازار روز شنبه بسیاری از خریداران به قصد مقایسه قیمت ها با هفته گذشته راهی بازار شده و میزان تقاضا از بازار تاحدودی کاهش یافت. به گفته وی، امیدواریم نرخ دلار آزاد کاهش یابد؛ چراکه رشد قیمت فضای بازار را ناآرام کرده و خریداران را به لاک دفاعی می کشاند.کارشناسان نیز می گویند: چنین اتفاقی پیش بینی می شد ولی واکنش فروشندگان به نوسانات نرخ دلار آزاد به خوبی می تواند بر میزان تقاضا بر بازار تاثیر بگذارد و اگر آنها این افزایش 40 تومانی نرخ دلار را نادیده بگیرند، می توان به تداوم افزایش تقاضا در هفته پایانی سال امید بست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :