آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204645
تاریخ انتشار : 22 اسفند 1395 18:49
تعداد بازدید : 1170

آیا سامسونگ قدرت رقابت در بازار موبایل را دارد؟

اگرچه سامسونگ عنوان بزرگ ترین تولیدکننده گوشی را در دنیا دارد، اما در سالی که گذشت ضرر و زیان زیادی را متحمل شد و در پی آن هنوز نتوانسته گوشی پرچمداری راهی بازار کند تا بتواند مشکلات پیش آمده را در طول سالی که گذشت، جبران کند.

ساحره چمنی
در کنگره جهانی موبایل امسال هوواوی، ال جی و سونی و سایر شرکت ها از گوشی های پرچمدارشان رونمایی کردند، در این میان تنها سامسونگ هنوز گوشی جدیدش را به بازار عرضه نکرده است و این موضوع از نظر بسیاری از منتقدان می تواند به سامسونگ ضربه وارد کند.
ازجمله بهترین گوشی هایی که در این کنگره معرفی شدند، P10 و P10 Plus هوواوی، G6 ال جی و XZ Premium سونی بود که توجه بسیاری را به خود جلب کردند.
ال جی سال گذشته G5 را معرفی کرد؛ اما مورد توجه بسیاری از کاربران قرار نگرفت و به نوعی یکی از نقاط ضعف ال جی به شمار می رود، بااین حال امسال این شرکت مدعیست G6 را با قابلیت های جدید راهی بازار کرده تا بتواند ضرر و زیان سال گذشته را جبران کند. 
از سوی دیگر سونی گوشی XZ Premium را معرفی کرد و توانست جایزه بهترین گوشی MWC 2017 را به خود اختصاص دهد. 
در این میان هوواوی که در سال های گذشته نشان داده رفته رفته کیفیت ساخت و طراحی گوشی های هوشمند خود را افزایش می دهد، از دو مدل پرچمدارش، P10 و P10 Plus رونمایی 
کرد.
 با توجه به این شرایط، پرسش اینجاست که آیا سامسونگ نباید از دیرکرد خود در رونمایی از گلکسی S8 نگران باشد؟
به جرات می توان گفت که غیبت گلکسی S8 در MWC 2017 به نفع بسیاری از کمپانی های تولیدکننده گوشی شد، چراکه در غیاب گلکسی S8، تولیدکنندگان دیگر فرصت خوبی برای بازاریابی محصولات خود دارند. 
هوواوی و البته سونی در کنگره موبایل بارسلون تلاش کردند نشان دهند که محصولات شان چیزی از گوشی های سامسونگ کم ندارد.  
P10 را باید یکی از بهترین گوشی های هوشمند هوواوی خواند. این گوشی با توجه به ویژگی های برجسته ای که دارد، از شانس بسیار زیادی برای موفقیت برخوردار است. 
ال جی نیز اگرچه در پرچمدار امسالش از پردازنده قدیمی استفاده کرده؛ اما احتمال موفقیت این گوشی هم در بازار موبایل امسال زیاد است. 
سونی نیز با گوشی XZ Premium قطعا شانس زیادی در بازار موبایل دنیا دارد.

 زمانبندی
یکی از عواملی که می تواند در موفقیت سایر تولیدکنندگان گوشی تاثیرگذار باشد، فرصتی است که این شرکت ها برای عرضه و بازاریابی محصولات شان دارند. 
برخی از این کمپانی ها هر سال اوایل بهار گوشی های پرچمدارشان را معرفی می کردند، اما امسال این کمپانی با توجه به اینکه سامسونگ رونمایی از گلکسی S8 را به تعویق انداخته، فرصت را غنیمت شمرده و در کنگره موبایل بارسلون اقدام به رونمایی از نسل جدید گوشی هوشمند خود کردند. 

 طراحی
هوواوی برخلاف ال جی با رونمایی از P10 نشان داد که طراحی ثابتی برای خود برگزیده و عدم ایجاد تغییرات بنیادین در طراحی را به عنوان سیاست فعلی در پیش گرفته است. 
اما ال جی با توجه به تجربه بدی که در طراحی ماژولار G5 داشت، امسال گوشی هوشمندش را با طراحی متفاوتی راهی بازار کرد. 
در سری X سونی هم تغییر قابل توجهی در طراحی دیده نمی شود.

 عرضه و قیمت 
درنهایت باید به دو فاکتور اصلی گوشی های P10 هوواوی و G6 ال جی پرداخت که این گوشی ها را به تهدیدی جدی برای گلکسی S8 تبدیل 
می کند. 
با توجه به اینکه گلکسی S8 پس از تاخیر یک هفته ای در تاریخ ۲۸ آوریل راهی بازار خواهد شد، P10 تا دو هفته آینده وارد بازار خواهد شد و ال جی و سونی نیز احتمالا تا دو یا سه هفته آینده گوشی های شان را عرضه خواهند کرد که یک فرصت طلایی حدود ۴۰ روزه دارند.
 با توجه به اینکه قیمتی که شرکت ها برای گوشی های شان در نظر گرفته اند، نسبت به قیمت لورفته برای گلکسی S8 کمتر است، می توان انتظار داشت که این موضوع نیز می تواند روی بازار سامسونگ تاثیر منفی بگذارد.
با این حال نمی توان سابقه سامسونگ و گوشی های قدرتمندی را که بازار عرضه کرده نادیده گرفت، اما اتفاقی که سال گذشته برای سامسونگ رخ داد، باعث شد علاوه بر ضرر و زیان زیادی که متحمل شد، اعتبارش نیز خدشه دار شود. با این حال سامسونگ فرصت دارد که با گوشی گلکسی S8، اعتبارش را دوباره به دست آورد.
از سوی دیگر هوواوی و ال جی هم راه درازی در پیش دارند تا بتوانند به سامسونگ برسند، با این حال بازار موبایل بازاری پیش بینی ناپذیر است و نمی توان با اطمینان گفت که سامسونگ تا ابد در جایگاه فعلی باقی می ماند یا یک شرکت چینی همچون هوواوی هرگز نمی تواند جایگاه سامسونگ را در اختیار بگیرد، چراکه سامسونگ هم از زمان ورود به بازار موبایل تاکنون سابقه زیادی ندارد، اما توانست خود را به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده گوشی در دنیا معرفی کند.
با همه اینها باید منتظر ماند و دید که در آینده چه اتفاقی می افتد و آیا سامسونگ می تواند با گلکسی S8 جایگاهش را حفظ کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :