آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204649
تاریخ انتشار : 22 اسفند 1395 18:57
تعداد بازدید : 698

ترول، ترول می آفریند

حتما در اینترنت به خصوص در صفحات اینستاگرام و فیس بوک آدم های مشهور، کامنت هایی را دیده اید که بوی نژادپرستی یا توهین جنسی می دهند. یکی از نمونه های بارز این امر دشنام های طرفداران تیم های ورزشی است. به این افراد ترول گفته می شود. (ترول یا Troll به غول های غارنشین افسانه ای گفته می شود که قیافه زشتی دارند و در محیط آنلاین به افرادی که پست های نامناسب می گذارند، اطلاق می شود)

ژوره لسکووک*
طبق نظرسنجی موسسه PEW، از هر ۱۰ نفر آنلاین، دست کم چهار نفر در برهه ای از زندگی از سوی ترول ها مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند. میزان فعالیت ترول ها تا آنجا پیش رفته که در سپتامبر سال ۲۰۱۵، چند سایت بزرگ مثل رویترز، ریکد، The Verge و  USA Today کلا بخش کامنت های خود را غیرفعال کردند.
بسیاری بر این باورند که ترول ها، اقلیتی کوچک از کاربران هستند که شخصیت ضداجتماعی دارند. مصاحبه هایی که با چنین افرادی انجام شده، نشان می دهد که ترول ها ویژگی های شخصیتی و بیولوژیکی خاصی دارند، مثلا سادیسم دارند یا تمایل بیمارگونه به تحریک پذیری بالا از خود نشان می دهند. اما آیا آدم های عادی نمی توانند ترول شوند یا گاهی رفتاری ترول گونه پیدا کنند؟ سایت CNN با تحلیل ۱۶ میلیون کامنت و یک آزمایش آنلاین، سعی کرده است عواملی را بیابد که می توانند آدم های عادی را ترول کنند. در این آزمایش از ۶۶۷ نفر خواسته شد که مقالات و کامنت های زیر آنها را بخوانند. همه این افراد، مقالات یکسانی را می دیدند، اما به برخی مقالاتی را نشان می دادند که حاوی کامنت های ترول ها مثل ناسزاگویی و نسبت دادن لقب های ناپسند و نژادپرستی بود و گروه دیگر، همان مقالات  را با کامنت های خنثی می دیدند. سپس این دو گروه، خود باید نظر خود را به عنوان کامنت ثبت می کردند.
نتایج این تحقیق نشان دادند که خواندن مطالب ترول ها می تواند رفتارهای ترول گونه را برانگیزد. یعنی اگر کسی ببیند که کامنت ها با یک کامنت ترولی شروع شده است، بیشتر احتمال دارد که خودش کامنت ناجور بگذارد. نتیجه دیگر هم این بود که بسته به ساعت کامنت گذاری و ایام هفته، فعالیت ترولی می تواند کم و زیاد شود. تحقیقات مشخص کرد که کامنت شماره یک، نقش زیادی در محتوای کامنت های دیگر دارد و هرچه نسبت کامنت های ترولی بیشتر باشد، احتمال اضافه شدن کامنت های ناپسند، بیشتر می شود.
*پروفسور علوم کامپیوتر دانشگاه استنفورد


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :