آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204668
تاریخ انتشار : 22 اسفند 1395 19:27
تعداد بازدید : 545

طراحی الگوی جدید توقف و بازگشایی نمادها

معاون سازمان بورس گفت: اگر ما نمادی را می بندیم، در وهله اول از ناشر درخواست ارایه اطلاعات می کنیم؛ پس اگر این اطلاعات اعلام شد، نماد باز خواهد شد و در غیر این صورت، بسته خواهد ماند.

سازمان بورس و اوراق بهادار-  محسن خدابخش گفت: در مدل جدید سعی بر این خواهد بود که اگر نمادی را بستیم و اطلاعاتی از ناشر خواستیم، ناشر در اسرع وقت شفاف سازی کند تا اطلاعات آن روی کدال منتشر شود؛ اما اگر این شفاف سازی اتفاق نیفتد ما اقدام به افشای عدم پاسخگویی ناشر خواهیم کرد. 
به گفته مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، این پیشنهاد البته هنوز نهایی نیست و برای عملیاتی شدن نیاز به تصویب هیات مدیره دارد. 
خدابخش با بیان اینکه این قضیه قطعا زمان بر خواهد بود، اظهار داشت: از آنجا که سهامداران عادت کرده اند به اینکه یک EPS برای سال بعد اعلام کنند؛ اما همواره نقدهایی در خصوص عدم تحقق این پیش بینی ها وجود داشته، ما قاعدتا بخش تحلیل گری بازار را تقویت خواهیم کرد . 
وی با بیان اینکه تغییرات نامتعارف روی قیمت ها - چه بالا و چه پایین- در کل دنیا وجود دارد، گفت: در چنین مواقعی که مثلا در عرض یک هفته کاری قیمت ها ۲۰ درصد نوسان دارد، سراغ یک عامل بنیادی می روند و بعد هم به صورت خودکار نمادها بسته خواهد شد؛ بنابراین ما هم در اینجا به دنبال آن هستیم که این توقف یا بازگشایی به صورت خودکار انجام و شرکت موظف به شفاف سازی شود. 
وی، پویایی بیشتر ناشران شرکت های بورس و فرابورس را از دیگر ویژگی های مدل جدید برشمرد و گفت: سعی بر این خواهد بود که نمادها به خاطر عدم ارایه اطلاعات توسط ناشر بسته نماند؛ بلکه ما به عنوان بورس یا سازمان، اگر اطلاعات شفاف سازی خواستیم و شرکتی امتناع کرد، یا باید در کنفرانسی مطبوعاتی شفاف سازی کنند یا با حضور فعالان بازار اعلام کنند که دلیل افت یا رشد قیمت ها چه بوده است. این مقام مسوول در سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: به این ترتیب، اگر ما نمادی را می بندیم، در وهله اول از ناشر درخواست ارایه اطلاعات می کنیم. اگر این اطلاعات اعلام شد، نماد باز خواهد شد؛ در غیر این صورت، ما اعلام خواهیم کرد که اطلاعات را خواستیم و ناشر امتناع کرد، آن وقت تصمیم با خود سهامدار خواهد بود که سهمی را بفروشد یا نگه دارد.
خدابخش با بیان اینکه تمام راهکارها در سازمان در جهت جلوگیری از توقف طولانی مدت نمادها خواهد بود، گفت: در مواردی هم که دستکاری در قیمت ها صورت بگیرد یا در جایی معاملاتی مبتنی بر اطلاعات نهانی انجام شود، ممکن است صرفا کدهای معاملاتی افراد دخیل با محدودیت هایی مواجه شود و به دنبال آن نخواهیم بود که به خاطر این قضیه کل نماد را متوقف کنیم .
مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اگر به مرور به این سمت برویم که گزارش های مدیریتی جایگزین پیش بینی های EPS شود، این خود کمک کننده خواهد بود که اصلا دیگر به خاطر مسایلی همچون تعدیل بالای ۲۰ درصد EPS نمادها بسته نشود و در نهایت همه اینها به نقدشوندگی بازار کمک خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :