آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204729
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1395 10:23
تعداد بازدید : 851

برنامه برنرزلی برای مبارزه با اخبار جعلی

سر تیم برنرزلی، خالق وب از برنامه ای برای مبارزه با اخبار جعلی پرده برداشت.

فناوران- برنرز لی در نامه ای سرگشاده که در بیست و هشتمین سالگرد تولد اینترنت منتشر شد، با اظهار نگرانی از رشد بی رویه اخبار جعلی و استفاده های نادرست از اینترنت، برنامه پنج ساله ای را برای مبارزه با این معضل ارایه کرده است. 
برنرزلی گفته است که در نظر دارد با سوء استفاده از اطلاعات شخصی که به گفته وی بر آزادی بیان تاثیری عمیق داشته است، مبارزه کند. او همچنین خواستار اعمال محدودیت بر آگهی های تبلیغاتی غیراخلاقی سیاسی شده است.
این محقق علوم کامپیوتری می گوید از افرادی که با بلاگ، توییت، عکس، ویدیو و ایجاد صفحات به گسترش اینترنت کمک کرده اند، می خواهد که به راه حلی عملی دست پیدا کنند تا اینترنت به همه انسان ها قدرت و فرصتی یکسان بدهد.
وی می خواهد با شرکت های فناوری همکاری کند تا کنترل بخش مناسبی از اطلاعات شخصی افراد در فضای مجازی در دست خود مردم باشد. وی گفته است که کاربران اغلب قادر نیستند که بگویند چه اطلاعاتی را نمی خواهند به اشتراک بگذارند.
ظهور اخبار جعلی روی وب سایت ها و رسانه های اجتماعی، محققان را به این فکر انداخته است که برای ایمن کردن مردم در برابر این معضل راهکارهایی برای مبارزه با آن پیدا کنند. در طول دوران مبارزات انتخاباتی اخیر در آمریکا، داستان هایی دروغین و سرهم بندی شده مبنی بر حمایت پاپ از دونالد ترامپ یا فروش سلاح به داعش توسط هیلاری کلینتون در فیس بوک دست به دست شدند.
کار به جایی کشید که درنهایت فیس بوک اعلام کرد که امکانات تازه ای را برای مقابله با اخبار جعلی به خدمات خود اضافه می کند. فشارهای مشابهی نیر به گوگل و توییتر وارد می شود که در حوزه مقابله با اخبار جعلی اقدامات بیشتری صورت دهند.
فیس بوک در ادامه این کار، برای مقابله با انتشار این نوع اخبار، قابلیتی به سرویس خود اضافه کرده است که خبرهای ساختگی را علامت گذاری می کند. درواقع خبرهای جعلی با کمک این ابزار با برچسبی با عنوان Disputed  علامت گذاری می شوند. این عبارت به طور کلی به معنای خبرهای مورد بحث و مشکوک با احتمال جعلی بودن زیاد است.
در یکی از مثال هایی که برای اجرای این قابلیت مشاهده شده است، خبری درباره دونالد ترامپ بررسی شد. این خبر حاکی از آن بود که تلفن هوشمند آندرویید ترامپ، منبع درز اطلاعات اخیر کاخ سفید بوده است. اما این خبر با علامت مشکوک علامت گذاری شد. علاوه بر علامت هشدار، در این نوع از خبرها لینک هایی به وب سایت های اثبات کننده جعلی بودن خبر نیز نمایش داده خواهد شد. به هر حال، فیس بوک به خاطر ماهیت خود، هیچ گاه خبری را به طور کلی نقض نمی کند و تنها از عبارت مورد مناقشه یا مشکوک استفاده می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :