آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20474
تاریخ انتشار : 29 آذر 1391 11:12
تعداد بازدید : 1795

پیشنهاد کارشناسان:

بانک های ایرانی از بیومتریک استفاده کنند

کارشناسان با اشاره به استفاده 52 درصد بانک های جهان از سیستم های بیومتریک برای شناخت مشتریان و صفر بودن این رقم برای ایران، پیشنهاد استفاده از روش شناسایی «رگ های انگشت» در خودپردازها را مطرح کردند.

تسنیم- پایگاه تخصصی پلانت بیومتریکس در گزارشی نوشت یک مقاله علمی جالب که توسط دانشمندان ایرانی منتشر شده به بررسی موضوع استفاده جهانی از بیومتریک (زیست سنجی) برای شناسایی در بخش بانکی پرداخته است. این مقاله همچنین به پژوهش در خصوص بانک‌های ایران پرداخته و در مورد ظرفیت استفاده از بیومتریک برای احراز هویت در بخش بانکی ایران تحقیق کرده است.
بر اساس این گزارش ۵۲ درصد بانک‌های جهان از بیومتریک برای شناسایی مشتریان‌شان استفاده می‌کنند. بر اساس نتایج این تحقیق که توسط دو دانشگاه تهران و خواجه نصیر انجام شده است، ۴۸ درصد این بانک‌ها از طریق اثر انگشت، 4/12 درصد از طریق رگ‌های انگشت، 57/11 درصد از طریق صدا، 09/9 درصد از طریق رگ‌های دست و 43/7 درصد از طریق عنبیه چشم، مشتریان خود را شناسایی می‌کنند.
روش شناسایی بیومتریک در موارد دیگری نظیر استفاده از عابربانک‌ها (۴۵ درصد) و ورود به سیستم (۲۴ درصد) مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنها ۱۰ درصد بانک‌ها از روش‌های بیومتریک برای ورود به بخش بانکداری اینترنتی و 5/2 درصد نیز برای دسترسی به POS استفاده می‌کنند.
محققان ایرانی ۲۱ بانک ایرانی را هم مورد مطالعه قرار داده‌اند. بر اساس یافته‌های این مطالعه، ۶۲ درصد از بانک‌ها از اثر انگشت برای ثبت زمان حضور کارمندان‌شان در محل کار استفاده می‌کنند. اما هیچ بانکی در ایران از روش‌های بیومتریک برای شناسایی مشتریان استفاده نمی‌کند.
محققان معتقدند روش شناسایی از طریق رگ‌های انگشت به دلیل امنیت بالا و نبود امکان کپی‌برداری، می‌تواند روش مناسبی برای استفاده در دستگاه‌های خودپرداز بانکی باشد. محققان ایرانی همچنین می‌گویند این روش به دلیل انعطاف‌پذیری، کوچک بودن اندازه دستگاه‌ها و دقت بالا می‌تواند حتی در دستگاه‌های کارت‌خوان مورد استفاده قرار گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :