آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204830
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1395 10:17
تعداد بازدید : 1544

رئیس اتاق ایران:

تخصیص نامطلوب منابع مالی مشکل اصلی کشور است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: مشکل اصلی کشور، کمبود منابع مالی نیست؛ بلکه نشناختن تقدم و تاخر تصمیمات است که گاه به دلیل دخالت گروه های ذینفع انجام می شود و به تخصیص نامطلوب و ناصحیح منابع منجر می شود.

 ایرنا- غلامحسین شافعی روز یکشنبه در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: اقتصادی نبودن تولید و سودآور بودن مشاغل موقت نیز بخش دیگری از این مشکلات جدی است.
به گفته وی، به نظر می رسد این مشکلات بخش های مولد اقتصاد کشور را که پیشرو اقتصادی هستند، از هم جدا کرده و نظام مالی و پولی کشور را برای حمایت از این بخش بسیج نمی کند. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اظهار کرد: نباید از نقش خطیر بانک ها در این زمینه غافل شویم و باید بدانیم اندازه اقتصاد ایران، ظرفیت پذیرش این همه موسسه مالی و بانکی را ندارد و شاید یکی از دلایل مهم بالا بودن قیمت تمام شده تولید و غیررقابتی شدن آن، همین باشد. 
شافعی، بدنه سنگین دولت و نیروی ضعیف آن را نیز از مشکلات مهم کشور دانست و افزود: این بدنه سنگین امروز به دلیل کاهش قیمت نفت قادر انعطاف پذیری نیست و بنابراین به بخش های ارز آور کشور فشار مضاعف وارد می شود.
وی تاکید کرد: هیات نمایندگان اتاق ایران از سیاست های کاهش تورم استقبال می کند؛ اما نگران است که استفاده از سیاست های انبساطی پولی به جای آنکه در خدمت توسعه باشد، بدون تقویت تولید، تنها نقدینگی و تورم را افزایش دهد که این نیز به نوبه خود به تولید صدمه بیشتری وارد می کند.
یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، نیز در این نشست طرحی برای راه اندازی واحدهای تعطیل، نیمه تعطیل و غیربهره ور ارائه کرد که سازوکار آن از طریق بررسی علمی مشکلات این واحدها از طریق محققان دانشگاهی است. ظهیر امامی گفت: حق الزحمه محققان به شرط نتیجه بخش بودن راه حل و از محل منفعت همان واحد تولیدی قابل پرداخت است. محمد مسعودی، یکی دیگر از اعضای هیات نمایندگان اتاق با انتقاد از بخش دولتی گفت: به نظر می رسد بخش دولتی به گونه ای حرکت می کند که اقتصاد کشور را از حرکت باز دارد.
وی افزود: وقتی به سازمان توسعه تجارت کشور مراجعه می کنیم، حاضر نیستند حتی مشکلات ما را بشنوند.
مسعودی از جمله مشکلات صنعت نمایشگاهی را اخذ هزینه های آب و برق بر اساس تعرفه تجاری دانست.
در این جلسه، بودجه پیشنهادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برای سال 1396 ارائه شد که بر اساس آن بودجه اتاق مذکور از رقم مصوب یک هزار و 700میلیارد ریال در سال 1395 به 2 هزار و 300 ریال افزایش داده شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :