آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204831
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1395 10:18
تعداد بازدید : 2673

بخوانید تا کلاه سرتان نرود

توصیه های کلیدی برای خرید گوشی در روزهای پایانی سال

روزهای پایانی سال سپری می شود و مردم در تب و تاب خرید هستند. بازار موبایل هم این روزها کم رونق نیست و بسیاری از افراد قصد دارند برای سال نو گوشی جدید خریداری کنند.


فناوران- برخلاف چند ماه گذشته که بازار موبایل کساد بود، این روزها بازار پررونق تر شده و رفت و آمد به مراکز خرید گوشی بیشتر است.
بنابراین این روزها امکان بروز مشکلاتی همچون کلاهبرداری در بازار وجود دارد. اگرچه در بسیاری از موارد، فروشنده را مقصر می دانیم و معمولا این مشتری است که درنهایت متضرر می شود، اما در بسیاری از موارد به دلیل ناآگاهی و نداشتن دانش کافی، خریداران خود باعث می شوند که فروشنده از این ناآگاهی سوءاستفاده کرده و کالای موردنظر را با قیمت بیشتر یا به شکل تقلبی به وی قالب کند.
بنابراین قصد داریم در این گزارش به خریداران توصیه هایی کنیم تا هنگام خرید گوشی کلاه سرشان نرود.
نخست اینکه به کاربران توصیه می کنیم پیش از مراجعه به بازار برای خرید ، در زمینه گوشی ای که قصد دارند خریداری کنند، تحقیقاتی انجام دهند و نیز نسبت به خریدشان آگاهی کسب کنند و توصیه های زیر را مدنظر داشته باشند. 
گاهی هنگام خرید گوشی پیش می آید که فروشنده گوشی خاصی را به خریدار نشان می دهد و درنهایت گوشی دیگری که شباهت زیادی به گوشی موردنظر خریدار دارد، به وی می فروشد. 
بنابراین لازم است که خریداران پیش از خرید حتما آگاهی لازم نسبت به کالای موردنظرشان داشته باشند و در ضمن از چندین فروشگاه علاوه بر مدل گوشی، درباره قیمت آن نیز پرس وجو کنند.
یکی دیگر از مواردی که لازم است کاربران حتما مدنظر قرار دهند، این است شماره سریال درج شده روی جعبه را با گوشی و نیز فاکتور تطبیق دهند. 
چراکه در بسیاری موارد پیش می آید که شماره سریال گوشی فروخته شده با شماره روی جعبه یکسان نیست و آن دستگاه دزدی یا دست دوم به شمار می رود و پس از خرید مشکلاتی برای خریدار پیش می آید. 
یکی از مشکلاتی که هنگام خرید برای کاربران رخ می دهد، این است که هنگام خرید جعبه گوشی را چک نمی کنند، به این ترتیب یا لوازم جانبی گوشی داخل جعبه نیست یا مشکلات دیگری برای شان پیش می آيد، بنابراین توصیه می کنیم که خریداران حتما داخل جعبه را به دقت بررسی کنند و از فروشنده بخواهند روی فاکتور قید کند که لوازم دستگاه خریداری شده اصلی هستند. 
یکی از کلاهبرداری هایی که همواره در بازار صورت می گیرد، سوءاستفاده از کارت اعتباری خریداران است، بنابراین به کاربران توصیه می کنیم اگر پول نقد پرداخت نمی کنند از فروشنده بخواهند که دستگاه کارتخوان را در اختیارشان قرار دهد تا خود اقدام به کشیدن کارت کنند و در هیچ شرایطی رمز کارت اعتباری خود را در اختیار فروشنده قرار ندهند، چراکه بارها پیش آمده مبلغی بیش از قیمت کالای خریداری شده از کارت خریدار برداشت شده است.
البته این موضوع معمولا برای افراد مسن و کم سواد بیشتر پیش می آید و فروشندگان معمولا از سادگی خریداران سوءاستفاده می کنند و به راحتی متوجه می شوند که حتی در صورت برداشت بیش از مبلغ مقرر شده، خریدار متوجه نمی شود؛ بنابراین به کاربران توصیه می کنیم هرگز رمز کارت خود را در اختیار فروشندگان قرار ندهند.
یکی از بزرگ ترین کلاهبرداری های بازار، فروش گوشی های دست دوم به جای گوشی های نو است. به این ترتیب هنگام خرید، فروشنده گوشی نو را به خریدار نشان می دهد و هنگامی که خریدار مشغول پرداخت هزینه گوشی است، داخل جعبه گوشی دست دوم یا گوشی دیگری غیر از کالایی که خریدار رؤیت کرده، قرار داده می شود. 
خریدار هم با اعتماد به مشتری هنگام خروج از فروشگاه، محصول خریداری شده را بررسی نمی کند، بنابراین بعد از خروج از فروشگاه در هر صورت که متوجه کلاهبرداری فروشنده شود، به هیچ طریقی نمی تواند موضوع را اثبات کند، چراکه فروشنده مدعی می شود گوشی توسط خود خریدار جابه جا شده است؛ بنابراین توصیه می کنیم خریداران قبل از خروج از فروشگاه حتما جعبه بسته بندی گوشی را چک کرده و از صحت آن اطمینان حاصل کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :